Využíváte správnou banku? Změnit banku není těžké

Publikováno: 8.Březen 2012

Zkuste zapřemýšlet, proč jste si zvolili banku, kterou nyní využíváte? Pokud to víte zcela jasně, máte přehled o bankovním trhu a jste přesvědčení, že je pro Vás tato banka nejvýhodnější, zůstaňte u ni. Pokud však máte pochybnosti, nevyznáte se v bankovním trhu nebo si myslíte, že jiné banky jsou výhodnější, či nabízejí lepší služby, doporučujeme nebát se a začít tuto situaci řešit.

Prvním faktorem vedoucím ke zamyšlení nad změnou banky jsou bankovní poplatky, kolik nás stojí účet, jeho správa, služby a transakce na něm stojí peněz. Příkladem dobré banky můžou být banky nabízející účty s nulovými poplatky za vedení účtu. Výhodné jsou často studentské účty, které můžou být také zdarma. Pokud chcete ušetřit a nevadí Vám, že nemůžete navštívit kamennou pobočku kdekoliv, můžeme vyzkoušet některou z nových bank, jako je například ZUNO nebo Equa bank. Nevýhodou nových bank může být jejich další směřování, tedy strategie směrem ke klientovi v okamžik, kdy získají zajímavější počet klientů. Nové banky nejsou zatím zákaznicky příliš prověřené, ovšem tváří se velmi solidně. Spočítejte si tedy kolik měsíčně zaplatíte a potom zkuste porovnat nabídky jednotlivých bank.

Druhým faktorem pro rozhodování o změně banky je kvalita produktu. K většině bankovních klientských účtů patří internetové bankovnictví, k účtům máte možnost výhodných pojištění a také nechybí možnost výhodného úročení peněz na spořících účtech. Pokud máte doma PC a internet, je nesmysl nepoužívat internetové bankovnictví. Online přístup k účtu je to nejrychlejší a nejlevnější, co dnes banky nabízejí. Některé banky nabízejí zdarma svým klientům také další technologické vychytávky, jako je například banka v mobilu. Důležitým parametrem online bankovnictví je nejen možnost posílat peníze, ale i aktivovat různé služby a také je rušit – to nám usnadní život a vyhneme se tak, mnohdy nepříjemnému docházení do kamenné pobočky.

Třetí faktorem rozhodující o výběru banky jsou nejrůznější bonusy, služby navíc a usnadnění, které banka nabízí a kterých si ani nemusíme na první pohled všimnout. Jedná se například o jednoduchou možnost kontokorentních úvěrů, bez nutnosti složitého vyřizování. Výhody také tvoří nejrůznější pojištění karet, možnost výběru typu platební karty či produkty které si můžeme potom výhodněji u té samé banky pořídit, nejčastěji jde o klasické úvěry, kreditní karty, ale také hypotéky a spořící produkty.

A jak si tedy vybrat nejlepší banku pro nás a u ní si nechat založit nový běžný účet? Možností je najít si potřebné informace na internetových stránkách jednotlivých bank, sepsat si je vedle sebe na papír a propočítat kolik asi za měsíc za takovouto banku zaplatíme. Potom porovnejme služby a dostupnost banky v našem městě nebo vesnici a máme jasno. Dobrým řešení jsou také specializované portály zaměřené na srovnání finančních produktů, jakým je například portál TopSrovnani.cz. Co je nutné při výběru banky ještě zvážit, zda v budoucnu nebudeme potřebovat třeba hypotéku, půjčku či spoření a dle takovéhoto plánu jednat. Pamatujte, raději utratit nyní o stokorunu více za běžný účet, než mít poté hypotéku dražší o několik desítek tisíc. Navíc pokud máme u své staré banky účet vedený déle jak 12 měsíců, nemusíme platit žádný poplatek za zrušení účtu a většinu papírování se postarají banky mezi sebou.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru