Vyplatí se k povinnému ručení i připojištění? A jaká vlastně?

Publikováno: 18.Listopad 2015

Povinné ručení je, jak již název napovídá, pro všechny majitele registrovaných motorových vozidel povinným pojištěním. Týká se odpovědnosti za škodu způsobenou provozem automobilu, motorky nebo jiného vozidla. K povinnému ručení si můžete zřídit i různá připojištění, která se týkají škoda na vlastním voze. Nejsou povinná, ale v některých případech rozhodně doporučitelná. Pro každého řidiče budou vhodná trochu jiná připojištění záleží na tom, kde se s autem nejvíce pohybujete a dalších faktorech.

Nejprve si zkontrolujte, zda nemáte náhodou nějaké připojištění k vašemu povinnému ručení zdarma. Bývá to případ dražších variant pojistek, ke kterým jsou určité výhody zdarma. Může se jednat o pojištění malého motocyklu nebo přípojného vozíku, nadstandardní asistenční služby, poskytnutí náhradního vozidla nebo úrazové pojištění. Pokud o připojištění uvažujete, může pro vás být dražší verze povinného ručení výhodnější než samostatné pojistky navíc. Prostudujte si, o jaké výhody se jedná, a možná budou šité právě vám na míru. U mnoha produktů počítejte s určitou spoluúčastí.

Jaké připojištění vybrat?

Chcete mít jistotu pomoci kdykoliv a kdekoliv? Pak pro vás budou vhodné nadstandardní asistenční služby. Zajímejte se o to, zda vaše pojišťovna zohledňuje stáří vozidla nebo nikoliv. Mohlo by se stát, že v případě poruchy u staršího auta bude služba omezená.

Pojištění střetu se zvěří je vhodné skoro vždy, zejména pokud se pohybujete hodně na venkově a silnicích nižší třídy. U některých pojišťoven je bezplatně zahrnuto v rámci povinného ručení. Většinou je zde stanoven limit úhrady škod 100 000 Kč ročně. Existují dvě varianty, a to střet zaparkovaného a jedoucího vozidla se zvířetem.

Užitečným doplňkovým pojištěním je živelní pojištění vozu. Pozor na to, co je chápáno konkrétní pojišťovnou jako živel. Většinou jde o záplavy, blesk, požár, vichřici, krupobití a pád předmětu. Limity plnění jsou různé, zpravidla 50 000 nebo 100 000 Kč, ale mohou být i 1 000 000 Kč.

Úrazové pojištění mají v nabídce k povinnému ručení snad všechny pojišťovny. Vztahuje se řidiče, na osoby na předních sedadlech, případně na všechny osoby ve vozidle.

Pojistit si můžete půjčení náhradního vozidla, pokud se bez auta rozhodně neobejdete.

Prasklé sklo u automobilu

Velmi praktické je pojištění skel. V případě jejich opravy totiž rozhodně nejde o levnou záležitost. Můžete si nechat pojistit všechna skla nebo jen některá. Pokud odlétne od vozu před vámi kamínek a poškodí vaše čelní sklo, asi se vám nepodaří řidiče zastavit a vymáhat na něm škodu z jeho povinného ručení. Jelikož se pojistné limity vztahují na jeden rok, je dobré sjednat si je co nejvyšší, pokud máte na tyto situace „štěstí“. Pojistka se nevztahuje na vedlejší náklady, kterými může být třeba nákup nové dálniční známky. Za limit ve výši okolo 5 000 Kč zaplatíte ročně 600 až 700 Kč. Pojištění na limit 20 000 Kč vás už vyjde na přibližně 3 000 Kč ročně. U každé pojišťovny se ale částky liší.

Vozíte v autě drahé věci? Zřiďte si pojištění zavazadel. To kryje škodu spojenou se ztrátou nebo poškozením zavazadel.

Jelikož dnes se dá pojistit kde co, existuje i pojištění pokut. Získat plnění ale není úplně snadné, aby tohoto připojištění nezneužívali nezodpovědní řidiči.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru