VIN kód prozradí původ vozidla i jeho historii v mezinárodním měřítku

Publikováno: 12.Leden 2016

Určitě jste se s termínem VIN kód už během svého života setkali. Matně tušíte, že se jedná o nějaké číslo v autě, je docela dobře možné, že ho už i na vlastní oči viděli. Mnohdy ale nevíte, co přesně znamená a k čemu ve skutečnosti slouží. Proto nastal nejvyšší čas si to vysvětlit.

Identifikace vozidla v mezinárodním měřítku

VIN je zkratkou, vzniklo z anglických slov Vehicle Identification Number, v doslovném překladu číslo identifikující vozidlo. A přesně takový význam VIN má. Jde o číslo, které umožňuje bezproblémovou identifikaci určitého vozidla v mezinárodním měřítku. Disponuje jím každé vozidlo, které brázdí silnice. Díky němu se dozvíte, kdo ho vyrobil, odkud pochází a jeho přesnou identifikaci.

Sedmnáct číslic a písmen

Jak vlastně VIN v praxi vypadá? Skládá se ze 17 číslic a písmen anglické abecedy. Výjimkou jsou ovšem písmena I, O a Q, protože by se mohla velmi snadno plést s číslicemi 1 a 0, nepoužívají se. Tvar VIN do detailu popisuje mezinárodní standard, respektovaná norma ISO, která byla vytvořena v roce 1983. Jedná se o normu ISO 3779:1983. Buď se VIN razí na štítky pevně umístěné na karoserii vozu, nebo ještě lépe přímo do karosérie samotné. V takovém případě je jejich falšování mnohem obtížnější.

Kdo vůz vyrobil a odkud pochází?

Zkusme si posvítit na detailní popis sedmnáctimístného kódu. Jeho první tři znaky tvoří takzvané VMI (World Manufactured Identifier, Světový kód výrobce). Ten přesně určuje výrobce. Všechny světové automobilky mají své kódy, z nichž okamžitě vyčtete, že se jedná třeba o Renault nebo Hyundai. I náš výrobce Škoda samozřejmě má svůj kód. U Škodovek se setkáte s označením TMB. U malosériových vozů je to trošku jinak, ale těmi se nebudeme zabývat a komplikovat si tak situaci. První znak VIN vždy vyjadřuje region, druhý stát, třetí znak určuje druh vozu, tedy zda jde o osobní či nákladní automobil nebo autobus. Tyto první tři znaky jsou přesně danou povinnou součástí.

O jaký jde model?

Na dalších místech kódu, které odpovídají čtvrté, až deváté pozici v řadě najdete takzvané VDS (Vehicle Descriptor Section) označení. Prozradí vám popisný kód automobilu, tedy vlastně o jaký jde model. Jednotliví výrobci si podobu tohoto označení určují sami. Konečně desátá až sedmnáctá pozice vyjadřuje VIS (Vehicle Identifier Section) pořadové výrobní číslo a následně i identifikuje konkrétní vůz. Na Severu Ameriky je číslování ještě přesnější, například devátá pozice slouží jako kontrolní číslo schopné poukázat na neplatné VIN. Desátá pozice znázorňuje modelový rok, jedenáctá pozice výrobní továrnu, posledních dvanáct čísel potom ID vozu.

Kde číslo vlastně hledat?

Zbývá ještě dodat informace, kde byste vlastně měli VIN v autě hledat. Najdete ho dokonce na několika místech. Například u motoru v oblasti tlumičů. Dále za předním sklem. Na přepážce oddělující kabinu automobilu a motor. Na podlaze v kufru. Samozřejmě musí jít v jednom automobilu vždy na všech místech o stejné číslo. Některé polohy čísla se běžně nezveřejňují, ale odborníci je znají. Slouží k odhalení falšování těchto údajů u kradených aut.

Automobily značky Chevrolet

K čemu je identifikace vlastně dobrá?

Možná si teď řeknete: Je to číslo. No a co? K čemu mi vlastně je? Má nějaký smysl? Co mi může v praxi přinést? Smysl samozřejmě má, mezinárodní identifikace vozidel je důležitá z hlediska evidence atd. Bez ní by vznikal chaos. K čemu ale je tohle číslo dobré konkrétně vám? V hledáčku vašeho zájmu by mělo být třeba v případě, že kupujete ojetý vůz, ať už přes autobazar nebo od konkrétní soukromé osoby. Zkontrolujte si v takovém případě, že sedí VIN uvedené v papírech s tím, které najdete ve voze. Nemusíte prošmejdit úplně celý vůz, ale minimálně na dvou různých místech byste si VIN prověřit měli.

Vyleptejte si VIN na skla

Proč prověřovat? Získáváte tak jistotu, že vůz není kradený. Protože když zloději ukradnou nějaké auto, jeho legalizace spočívá v tom, že změní jeho VIN na jiné. Vozidlo s původním VIN je totiž nahlášené jako kradené. Vynikající pojistkou proti odcizení vozu je proto vyleptání VIN na všechna skla automobilu. Zloděj by musel skla vyměnit, a to pro něj bude nákladné a drahé. Raději se proto porozhlédne po jiném autě, které označení mít nebude. Pojišťovny dokonce považují toto vyleptání VIN za bezpečnostní prvek, a když ho máte, nabídnou vám třeba slevu na pojistném.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru