Vaše hypotéka: Jak vybrat „tu pravou“?

Publikováno: 15.Leden 2013

Už jste našli dům vašich snů? Ať už kupujete byt nebo vilku na kraji města, s nákupem jakékoliv nemovitosti se dnes ve většině případů váže i otázka hypotéky. Málokdo si může dovolit učinit tento důležitý životní krok zcela bez zátěže. Právě proto, že se jedná o jeden z nejdůležitějších nákupů v životě, vyvstanou vám na mysli tisíce otázek. Výběr hypotéky může být stresující – my vám s ním pomůžeme. Důležité je vědět, co je dobré při porovnávání různých nabídek sledovat.

Bojíte se neznámého? Zkuste náš online srovnávač!

V současnosti existují i pro hypotéky velmi přehledné a užitečné online srovnávače. Zkuste třeba ten náš. Pomůže vám zjistit, jak která hypotéka bude sedět právě vám. To si často při porovnávání strohých dat, které vám jednotlivé banky poskytnou, zcela neuvědomíte. Proto je dobré mít pomocníka – tím je právě online srovnávač.

Měsíční splátky jsou obvykle vypočítány na základě vámi zadaných parametrů jako je věk, výše vašich měsíčních příjmů, výše požadované hypotéky a doba trvání hypotečního úvěru, přičemž platí, že čím je tato doba delší, tím nižší jsou měsíční platby. Důležité je také zadat, pro jaký účel hypotéku potřebujete. Plánujete koupit byt, dům nebo žádáte o tzv. „americkou“ (neúčelovou) hypotéku?

Důležitá kritéria výběru – to není jen úroková sazba

Co je ale dobré při výběru a porovnávání hypoték sledovat? Na to se podíváme právě teď.

Úroková sazba je asi to, čím bychom se instinktivně primárně řídili. Jak by taky ne, když se banky v reklamách předhání, která z nich nabízí právě úrokovou sazbu nižší. Je zde ale malý háček, jak už to bývá. Ve většině případů se nevyplatí sledovat pouze informace z letáků a reklam. Často se pak dozvíme, že před číslem bylo malé „od“ nebo podobný výraz, který nám v podstatě sděluje, že na tak nízkou úrokovou sazbu my pravděpodobně nedosáhneme.

Požaduje banka, abyste si u ní společně s hypotékou otevřeli běžný účet? Nezapomeňte, že společně s úvěrem budete platit ještě měsíční poplatky za vedení účtu.

A co fixace? Nabízí vám banka tzv. garanci sazby po určitou dobu? Pokud si nejste úplně jistí tím, co přesně fixace je, nebojte se. Jedná se v podstatě jen o dohodu s bankou na tom, že po smluvenou dobu budete splácet hypotéku se stabilním úrokem. Tuto dobu můžete smluvit na rok, dva i více. Myslíte, že když vsadíte na jistotu, uděláte nejlíp? To nemusí být zcela pravda. Záleží na tom, jakou úrokovou sazbu vám banka nabízí. Samozřejmě pokud je úroková sazba nízká, vyplatí se smluvit fixaci na co nejdelší období. Při vyšším úroku se vyplatí zariskovat a smluvit fixaci na dobu kratší.

Kdy se vyplatí zvolit kratší dobu fixace?

Pokud víte, že byste v určitém časovém horizontu mohli mít dostatek financí na splacení celé hypotéky, opět se vyplatí smluvit s bankou spíše kratší dobu fixace, samozřejmě dle vašich možností. S koncem fixace máte totiž jedinečnou příležitost splatit hypotéku naráz a bez dalších poplatků. Vyhnete se tak poplatku za předčasné splacení.

Mnohé banky taky nabízí doplňkové služby, které vám mohou ulehčit práci a ušetřit čas – třeba za vás seženou odhadce ceny za nemovitost nebo obstarají výpis z katastru nemovitostí.

Náš tip: Navštivte banku ještě před koupí nemovitosti!

Pokud plánujete koupit dům a pak shánět ideální hypotéku, poradíme vám něco zcela jiného – v podstatě opačného. Co kdybyste svůj plán prostě převrátili a šli nejdříve do banky, třeba i s nepodepsanou kupní smlouvou. Právě tak nejlépe zjistíte, jestli na požadovanou částku vůbec hypotéku dostanete a za jakých podmínek. Vyhnete se tak třeba i nepříjemným poplatkům v případě odstupování od kupní smlouvy.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru