Vánoční půjčky – kdy vás Vánoce mohou přijít draho?

Publikováno: 9.Listopad 2012

Idylická scéna. Celá rodina posedává kolem rozsvíceného vánočního stromečku, pod kterým se skrývá hromada dárků. Dětem září oči a rozbalují jeden balíček za druhým. Rodiče sice ještě těsně před Vánoci na tolik dárků neměli peníze, ale našli snadné řešení – vánoční půjčky. Tak přesně na takovou idylku lákají téměř všechny banky ve svých televizních reklamách.

„Krize nekrize, Vánoce si užijeme, ať to stojí, co to stojí.“

„Nemáte na dárky? Půjčíme vám!“ tak přesně to banky každoročně vzkazují všem potenciálním klientům – a těch také pokaždé přibývá. Opravdu ale za to těch pár chvil radosti stojí?

Pokud už si vybereme jednu z větších bank, můžeme se spolehnout na to, že vánoční půjčku budeme splácet sice s nižšími splátkami, ale o to déle. Pokud se rozhodneme pro „alternativu“ a naletíme na některý z podezřelých inzerátů, kterých se v prosinci v novinách vyrojí více než dost, může nás to stát více než peníze – stres, čas a možná i soud.

Pozor na podvodníky – lákají na podezřele atraktivní podmínky

Jak poznat podvodníky, kteří z vás prostřednictvím vánočních půjček chtějí sedřít kůži z těla? V tomto případě podvodníky odhalíte poměrně snadno a především se jim můžete zcela lehce vyhnout. I přesto jim každoročně někteří naletí. Nejedná se o velké renomované banky. Jejich nabídky najdete nejčastěji v novinách v inzertních rubrikách nebo na vylepených plakátech po městech. Jako jednotlivci nebo jiné neznámé subjekty nabízí „nadpozemsky výhodné“ vánoční půjčky. Uvažovali jste o takové půjčce? Ruce pryč!

Pokud stále ještě nevíte, o jaké inzeráty se jedná, napovíme vám. „Půjčíme všem – studentům, matkám na mateřské dovolené, nezaměstnaným, seniorům. Nemusíte dokládat své měsíční příjmy. Půjčíme vám na občanský průkaz! Stačí zavolat na toto telefonní číslo…“ Už jste se s takovými nabídkami setkali? Lákají na neuvěřitelně nízké splátky. Často nevadí ani zápis v registru dlužníku. Není to podezřelé? Je!

Pozor na výši úroků i podmínky v případě nesplácení!

Podvodníci se spoléhají na to, že si přes záplavu pozitiv, nevšimneme „méně příjemných“ podmínek půjčky. Kamenem úrazů bývá především výše úroků a výše tzv. roční procentní sazby nákladů (RPSN). Ty musí být obsaženy ve smlouvě, tak si ji před podpisem přečtěte.

Pozor také na to, co vás čeká v případě, že nebudete moci splácet. Podmínky v těchto případech bývají neúměrné! Pozor také na to, zda smlouva obsahuje rozhodčí doložku. S ní dochází k tomu, že spory mezi věřitelem a dlužníkem neřeší soud ale rozhodce, a to nemusí být pro dlužníka rozhodně výhodné. Některá rozhodčí centra jsou soukromými firmami a mohou se chovat klientelisticky.

Banky vám nic zadarmo nedají, a to ani o Vánocích

Ale ani vánoční půjčky od renomovaných bank nejsou žádný med. Nic vám zadarmo rozhodně nedají, a to ani o Vánocích. Ba naopak! Vánoční půjčky vás budou tížit i několik let. Lákají sice na nízké splátky, některé dokonce na odklad splácení, což je pro mnohé po finančně náročných Vánocích příjemné, ale za jakou cenu? A co příští rok? Půjčíte si zase?

Finanční odborníci se shodují na tom, že nejlepší je si na Vánoce nepůjčovat vůbec. Většinou takovým nabídkám podlehnou zpravidla ti, kteří už někde nějakou půjčku mají a splácí ji. Splácet po Vánocích více půjček tak bývá náročné a klient se dostává do koloběhu dluhů. Myslete navíc na to, že vždy nebudete muset mít prostředky na splácení. Nedá se spoléhat na zaměstnání, ani na zdraví. V takovém případě může dojít k nejhoršímu – zásahu exekutora. Opravdu pro vás mají Vánoce takovou cenu?

„Krize nekrize, Vánoce si užijeme. Jsou přece jen jednou do roka,“ to si možná říkáte dnes, ale jak na ně budete vzpomínat, až je budete další tři roky draze splácet? Vánoce jsou o jiných hodnotách, než o těch materiálních. Jen si na to včas vzpomenout.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru