Vánoční nákupy od A do Z – 4. díl: Úsporné vánoční tipy

Publikováno: 8.Prosinec 2012

Zavrhli jste všechny nevýhodné „vánoční půjčky“, přesto máte na Vánoce velké plány, ale nechcete utrácet tolik jako vždy? Poradíme vám, jak drobnými ústupky ušetříte bez většího omezování.

 

Staňte se stálými zákazníky

Tím vám samozřejmě neradíme, abyste celý rok zběsile nakupovali. Pokud máte nějaký oblíbený obchod, kde rádi nakupujete i vánoční dárky, založte si kartu stálého zákazníka. Různé obchody takovým věrnostním kartám říkají různě, princip ale bývá stejný. Pokud vám nenabízí slevy přímo na každý nákup, nabídne vám různé sezónní slevy nebo například slevy při každém pátém nákupu.

Zvažte, jestli se před Vánoci taková karta nevyplatí u obchodů s hračkami nebo oblečením.

Originální balící papír

Ceny balícího papíru se pohybují řádově od 20 do 40 Kč za roli. To není moc, že? Vzpomeňte si ale kolik takových rolí spotřebujete za jedny Vánoce. Zvolte letos originální alternativu.

Místo moderního balícího papíru kupte obyčejný hnědý balící papír – najdete ho v každém papírnictví. Místo ozdobné stuhy zkuste jen obyčejný špagát. A vytvořte roztomilé balíčky trochu přírodního vzhledu. Pokud se vám dárky zabalené jen v hnědém balicím papíře a zavázené špagátem zdají příliš fádní, ozdobte je dekoracemi z přírody. K tomu vám dobře poslouží malé šišky, větývky s žaludy nebo větvička jehličnanu. Buďte originální!

Dekorace z přírody

Supermarkety nás každoročně bombardují letáky nabízející záplavy vánočních dekoračních předmětů. Zapomeňte letos na břichaté Santy Clause, sádrové veverky, třpytící se zápichy do květníků nebo roztodivné nálepky na okna. Dejte přednost přírodní kráse. Váš dům bude vyzdoben levněji a mnohem vkusněji!

Místo drahých věnců s umělými ozdobami si vyrobte svůj vlastní z chvojí, šišek, vlašských ořechů a cesmíny. Na vánoční stůl položte košík s šiškami. Své kouzlo mají i zavěšené jehličnaté větve, sušené plátky pomerančů a skořice. Hlavně nezapomeňte na jmelí!

Zapomeňte na tradice, které u vás nemají úspěch

Pečete se každý rok s vánočním kubou, i když nad ním povětšinou většina rodiny ohrne nos? Smažíte řízky z celého kapra, přitom dětem každoročně děláte kuřecí řízky a na kaprovi si pochutná jen manžel? Kupte jen jednu nebo dvě porce a nedělejte se se zbytečným množstvím.

Tradice, které u vás v rodině nikdy neslavily úspěch, vyřaďte. Vždyť vám akorát plýtvají čas i peníze.

Dejte šanci dětem

Máte malé tvořivé děti, které se vás každou chvíli ptají, co mají vyrobit nebo namalovat? Zaměstnejte je vánočními dekoracemi. Udělají vám mnohem větší radost než přeplácené kupované ozdoby.

Nechte děti, ať namalují Ježíška nebo stromeček. Dejte jim obyčejný balící papír a pastelky – pomalovaný ho použije na zabalení dárků. Chodí na kurz keramiky? Určitě budou před svátky vyrábět různé svícny a jiné dekorace. Pokud ne, sedněte si ke stolu s dětmi sami a vyrobte něco společně. Takové ozdoby vám budou dělat radost ještě další roky.

Hostíte každý rok na Vánoce celou rodinu?

Pokud se u vás každoročně na štědrovečerní večeři sejde celá rodina, nenechte je, aby nechávali všechno na vás. Je čas na přerozdělení práce. Babička může donést vánočku nebo polévku, vy se postaráte o hlavní chod, možná najdete i někoho, kdo připraví drobné cukroví, dezert nebo vánoční punč.

Ozdobte si stromeček sami – a to úplně!

Zdobíte stromeček skleněnými koulemi a jinými třpytícími se ozdobami? Dejte letos přednost starým rodinným ozdobám ještě z dětství vašich babiček. Zbytek dekorací vyrobte. Napečte třeba perníčky! Domácí perníčky zavěšené na červené stužce poslouží jako skvělá ozdoba pro váš stromeček.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru