Vánoční nákupy od A do Z – 3. díl: Ušetřete na vánočním pečení!

Publikováno: 5.Prosinec 2012

Děsíte se, jak se letošní svátky podepíší na vašem bankovním účtu? Vždyť jen vánoční cukroví vás stojí nemalé peníze, není to tak? Ale i právě na vánočním pečení se dá ušetřit. Možná si říkáte „to je hloupost, přece se zrovna o Vánocích nebudeme šidit.“ „Šidit“ se ale rozhodně nemusíte. Nemusíte měnit máslo za levnější tuk ani kupovat jiné méně kvalitní suroviny. To vše zůstane při starém. Máme pro vás ale jiné tipy, které vám pomohou ušetřit.

  1. Upečte si doma

Pravidlo číslo 1 a téměř nejdůležitější – upečte si vánoční cukroví doma. To platí samozřejmě především pro ty, kteří si zvykli si cukroví kupovat. Pravdou ale je, že kupované cukroví vás vyjde mnohem dráž a téměř nikdy se tomu domácímu nevyrovná. Pokud se nepovažujete zrovna za mistry pekaře a cukráře, nezoufejte. Existuje i cukroví, které zvládne každý. Třeba na takové nepečené rumové kuličky si vystačíte s máslem, ořechy, kakaem, cukrem a rumem. Přitom stačí vše jen prostě smíchat. Rozhodně se blýsknete více, než s cukrovím kupovaným.

  1. Stačí málo

Zamyslete se nad tím, zda potřebujete tři plechy od každého z devíti druhů cukroví? A opravdu jich potřebujete devět? Možná i vaše rodina letos ocení, když se stoly nebudou prohýbat pod tunami cukroví – přinejmenším poté, co svátky skončí.

  1. Napište si nákupní seznam

I v tomto případě se vyplatí si sepsat nákupní seznam. Proberte recepty na cukroví, které chcete letos péct, a nakupte přesně to, co potřebujete. Je zbytečné kupovat o třetiny surovin navíc „prostě do zásoby“ nebo proto, že nevíte, kolik  toho vlastně budete potřebovat.

  1. Nakupujte ve slevách

Slevy v supermarketech vám tentokrát mohou pomoct ušetřit. Právě před Vánoci lákají na slevy a akce vztahující se právě na to, co potřebujete. V akcích nakoupíte máslo, mléko, perníkové koření a další. Pokud kvůli vánočnímu nákupům nenakoupíte plný košík toho, pro co jste ve skutečnosti vůbec nešli, ušetříte.

Sledujte i akce na ostatní „vánoční potraviny“. Ve slevě samozřejmě nenajdete všechny najednou. Ale proč je neshánět postupně? Hodit se vám bude dobré víno, listové těsto na štrúdl, vanilkové lusky, apod.

  1. Pečete skvěle? Vydělejte si!

Ano, pokud jste v pečení cukroví opravdu dobrá, nebraňte se malému přivýdělku. Kupovanému cukroví dává přednost mnoho domácností. Proto pokud nejste pravidelně každý rok v prosinci ve vánočním stresu a máte čas navíc, nabídněte své služby známým nebo si dejte inzerát.

Pokud o svém záměru řeknete přátelům a známým, kteří znají dobře vaše umění, mohou vás doporučit dále.

  1. Domluvte se s rodinou

Sejdou se vám na vánočním stole tři štrůdly, dva různé druhy lineckého cukroví, dvě vánoční štoly a o vánočkách ani nemluvě? Domluvte se svými příbuznými. Pokud vaše matka peče nejlepší vánočky široko daleko, domluvte se, že je letos bude péct jen ona, vy zase připravte na vánoční svátky perníčky a vaše sestra se pustí do vánočního punče. Možná letos konečně z vánočních hostin nic nezbude.

  1. Vánoční cukroví? Už ho máme dost

Zbude vám každý rok asi polovina všeho napečeného cukroví? Co s ním? Většinou ho zamrazíte a postupně vytahujete během celého roku. Je opravdu ale toto ono pověstné kouzlo Vánoc? Zhodnoťte, kolik vánočního cukroví se u vás každoročně sní a podle toho napečte.

Pokud jsou vaši příbuzní každoročně po několika dnech předvánočního pečení a ochutnávání už „přeslazení“, zkuste letos připravit i něco slaného. Slaný štrůdl a jiné „nesladké“ jednohubky ve sladkých svátcích potěší každého.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru