Vánoční nákupy od A do Z – 1.díl: Rady do začátku! + tipy na dárky

Publikováno: 5.Listopad 2012

Ač už někteří z vás shánějí dárky již od začátku října , možná oceníte tento článek i jeho příští díly. Přichystali jsme pro vás totiž celý seriál, který vás krok za krokem provede vánočními nákupy a především nástrahami s nimi spojenými! Jen tak si ušetříte starosti a užijete si svátky s plnou parádou.

Vánoce samozřejmě nejsou jen o hledání správného dárku, ale pokud se nám podaří toto, je cesta k úspěchu zcela otevřená. Teď už jen nespálit linecké cukroví. Jako „rady do začátku“ jsme si pro vás připravili tipy spojené především s výběrem vhodného dárku.

 

Nákupní seznam: Mějte to černé na bílém!

Zní to na vás trochu moc organizovaně? Vánoční nákupy přece nejsou vojenské cvičení, že? To samozřejmě máte pravdu, ale pokud začnete systematicky, nemůže se vám stát, že byste něco ponechali náhodě, nebo snad na někoho zapomněli.

Takových „nákupních seznamů“ si udělejte více. Jeden věnujte dárkům, další nákupu potravin na svátky a na vánoční pečení. Zatímco ten první začněte sepisovat klidně ještě teď, se druhým vyčkejte, až bude potřeba.

Studentka Martina, 24 let, říká: „Seznam dárků pro své okolí si sepisuju již průběžně během podzimu. Často mě něco napadne, aniž přímo na vánoční nákupy myslím. A v listopadu, kdy začínám dárky pořizovat, aby mě prosinec finančně příliš nevytížil, se mi seznam hodí. Mám na něm dárky pro rodiče, bratra, přítele i kamarády. Často jednotlivé položky i několikrát přeškrtám a změním, ale o tom to taky je.“

Dárky – dejte přednost těm, které udělají radost

Při vymýšlení originálních dárků si dejte jedno předsevzetí – letos konečně vynechejte dárky, které vaši blízcí „potřebují“. Pokud dáváte dárků více, jeden nebo dva praktické se zamíchat do nadílky jen tak pro formu můžou. Ale řekněte si otevřeně, kdy jste vy sami měli naposled radost, když jste dostali sportovní ponožky, pěnu po holení nebo tablety na zlepšení kloubů?

Zapomeňte na dárky, které si daná osoba může pořídit sama. Místo toho zkuste obdarovávaného překvapit drobností, kterou nečeká. Potěší ho (nebo ji) více než tucet košil, ponožek i pyžam dohromady. A vy si tak ušetříte čas i náklady.

Když už prakticky, tak nápaditě!

Vždycky jste se jako děti divili, proč otec dává matce k Vánocům pánve nebo hrnce a jak z nich může mít vaše máma radost? Možná jste si právě uvědomili, že tu stejnou chybu děláte nyní sami a své blízké ženského pohlaví obdarováváte podobnými vynálezy do kuchyně.

Pokud máte naprosto nepopsatelné nutkání koupit přítelkyni, manželce nebo matce něco do kuchyně, udělejte to originálně! Vyhněte se regálům s hrnci, pánvemi, chňapkami a zástěrami. Ano, ani tlakový hrnec není žádný zázrak, ze kterého vaše drahá nespustí oči. Místo toho si všímejte zájmů obdarované. Chce shodit pár kilo? Podívejte se na nabídku hrnců pro vaření v páře. Možná po nich sama už pokukovala. V jiných případech se zaměřte na spotřebiče, které jí spíše v kuchyni udělají radost. Přístroj na vafle navodí pocit příjemně strávené sladké snídaně. Pokud je vášnivou kuchařkou, udělá jí radost třeba stroj na těstoviny, zkrátka něco, co by si sama od sebe nekoupila.

 

Zapomeňte na drahé „zážitky“

Trendem posledních let se staly „zážitky“ nabízené tzv. „zážitkovými agenturami“. Pravdou ale je, že takový koupený zážitek vás přijde na mnohem více peněz, než kdybyste si ho naplánovali a koupili sami. Často jste také limitováni naplánovaným programem zážitku. Pobyt v pivních lázních, čokoládová masáž nebo vyhlídkový let – to vše vás s agenturou může stát mnohem více než bez ní. Zejména wellness procedury si můžete sami domluvit v každém větším městě a samotná domluva vás nic stát nebude. Proč tedy platit zprostředkovatele? „Dárkový kupón“ pro obdarovaného si jistě vytvoříte sami.

Stejné je to i s různými pobyty. V nabídce zážitkových agentur jsou různé – adrenalinové pobyty, relaxační nebo sportovní. Podívejte se na stránky zážitkových agentur a nechte se jen inspirovat. Opravdu chcete lázeňský pobyt i s projížďkou v kočáře se spřežením? Možná to není úplně nejnutnější a raději si místo toho zaplatíte masáž nebo saunovou proceduru. Když se odvážíte být v plánování samostatní, vytvoříte dárek „na míru“.

Vyrobené dárky udělají větší radost, než si myslíte

Možná budete překvapeni, jakou radost uděláte obdarovanému s vlastnoručně vyrobeným dárkem. Pokud si říkáte, že hodinám pracovní výchovy na základní škole jste už odrostli, možná brzy změníte názor. Vyrobené dárky totiž nejsou jen „obrázky Mikuláše pro maminku“ nebo vyšívaná přáníčka.

Zejména dámy si mohou u kamarádek šplhnout domácími marmeládami (zkuste místo tradiční jahodové zkusit o něco rafinovanější pomerančovou), domácími likéry nebo krabičkou originálních sušenek. Vyšší třída jsou domácí bonboniéry. Pokud máte kamarádku, která nepeče své vánoční cukroví, možná jí uděláte největší radost vzorkem svého cukroví.

Pro dámy dále máme i další tipy. Oprašte ruční práce a upleťte manželovi šálu, dětem svetr s krtečkem nebo veselou hračku. Možná budete překvapeny.

Nezapomínáme ani na muže. Je pochopitelné, že těm ruční práce nabízet nebudeme. Proč ale nezkusit fotit nebo probrat nahrané fotky v počítači. Taková rodinná fotografie vytištěná ve velkém formátu může udělat větší radost, než čekáte.

Dejte šanci starožitnostem

Pokud nemáte na vánoční dárky připraveny tisíce, zkuste dát šanci starožitnostem. Samozřejmě nikomu neradíme, aby se vydal do některého z obchůdku u Staroměstského náměstí, kde skoro nic než přemrštěné ceny nenajdete, ale například různé portály s internetovými aukcemi, jako je třeba aukro.cz, nabízí nepřeberné množství opravdu cenných starožitných předmětu, které udělají radost leckterému nadšenci a nebudou vás stát jmění.

Najít se dá starý nábytek v perfektním stavu, starožitné šperky, hodiny i hodinky, staré tisky, hračky, obrazy i zajímavé předměty, které vás mohou inspirovat. Například pokud máte ve svém okolí fanouška fotografování, který investuje nemalé částky do zrcadlovek, nových objektivů apod., zkuste se podívat po starém fotoaparátu. Dá se sehnat okolo 500 Kč. Dámám, které si potrpí na retro výzdobu kuchyně, udělá radost starý měděný hrnec, smaltované nádobí nebo lívanečník, který se dá vyvěsit na zeď jako zajímavá dekorace. Najít se dají i krásné starožitné šperky od nostalgických broží až po náhrdelníky z českých granátů. Možností je opravdu hodně.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru