V čem spočívá úskalí skupinového cestovního pojištění?

Publikováno: 4.Červen 2017

Rozhodli jste se vycestovat do zahraničí s rodinou nebo partou kamarádů? Možná jste narazili na nabídku cestovního pojištění pro skupiny. Zdá se vám zajímavá, spočítali jste si, že se vám tímto způsobem podaří ušetřit nemalý obnos peněz. Má to ale háček.

Sleva a rychlejší sjednání

Na první pohled vypadá skupinové pojištění, které poskytují některé pojišťovny, docela slibně. Dá se sjednat na krátkodobé i delší výjezdy, a to rychlejším a jednodušším způsobem, což mnozí z vás uvítají. Vždyť čas jsou také peníze, a ten, který ušetříte rychlým a bezproblémovým sjednáním pojistky, se také počítá. Skupinová pojistka také nabízí slevu, která každému účastníkovi akce ušetří příjemnou sumu peněz. Až do této chvíle vypadá všechno naprosto ideálně. Máte dojem, že dostanete za málo peněz hodně muziky. Jenže opak je pravdou. Teprve ve chvíli, kdy budete kvůli nějaké nepříjemné události žádat pojistné plnění, může se stát, že neuspějete. Ptáte se, jak je to možné? Ale ano, je to tak.

Pozor na výluky

Problém může nastat třeba tehdy, když jeden člen výpravy způsobí zranění druhému. Samozřejmě nechtěně. Představte si třeba, že jedete na snowboardu a za vámi člen vaší party. Podaří se mu vytočit zatáčku tak nešťastně, že přitom srazí vás a způsobí, že si zlomíte nohu. Přiletí pro vás záchranářský vrtulník, dostanete se do nemocnice, kde vás ošetří. Jenže když si pak pojišťovna posvítí na váš pojistný případ, poukáže na výluku v pojištění. Tato výluka říká, že nemusí nic hradit, když u skupinového pojištění způsobí jeden člen výpravy zranění druhému. Uvedená výluka se u některých skupinových pojistek skutečně vyskytuje.

Náklady hradíte ze svého

Vám potom zbydou oči pro pláč, protože celé ošetření budete muset hradit ze svého. Dovolená se vám tak může prodražit na několik stovek tisíc. Podobné výluky se u skupinového cestovního pojištění vyskytují. Je to daň za to, že je pojištění levnější, rychleji sjednané. Pojistné plnění zkrátka není na takové výši, jako kdyby každý z vás měl sjednanou samostatnou pojistku s potřebným krytím. Co z toho vyplývá?

Zvažte pečlivě všechna rizika

Především skutečnost, že skupinové pojištění není zrovna ideální. Proto je dobré nerozhodovat se u skupinové pojistky podle nejnižší ceny a nejrychlejší formy sjednání. Musíte si pořádně prostudovat pojistné podmínky pojišťovny, s níž chcete smlouvu uzavřít. Teprve podle toho se rozhodnout, zda daná pojišťovna pokryje všechna rizika, která potřebujete, aby kryla, nebo ne. Pokud si nejste jisti, je lepší poradit se s pojišťovacím odborníkem, nebo raději volit individuální pojistku s dostatečným krytím. Samozřejmě nechceme odrazovat od skupinových pojistek, ale vždy je třeba podrobně zvážit jejich podmínky a rizika, která eventuálně mohou nastat. Jednodušší administrativa a pár ušetřených korunek v tomto případě není všechno.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru