Úvěrový registr – Jste pro banku (ne)spolehlivý?

Publikováno: 16.Únor 2013

Co je úvěrový registr? Zjednodušeně řečeno se jedná o databázi, ve které jsou zapsáni všichni klienti (ať už fyzické, nebo právnické osoby), kteří někdy využili úvěr. Úvěrový registr je vodítkem především pro banky (ale nejenom pro ně, samozřejmě). Ty se jeho prostřednictvím dozví vše, co potřebují vědět o potenciálním klientovi a jeho případné (ne)spolehlivosti.

Úvěrový registr – poskytne bance vše, co potřebuje vědět o potenciálním klientovi

S tím, jak roste „obliba“ všech možných půjček a hypoték, roste i počet případů nesplácení. Není proto divu, že banky zkoumají minulost svých klientů a vyřazují pravděpodobné neplatiče. Pokud banka na základě údajů v úvěrovém registru nevyhodnotí klienta jako spolehlivého, nemusí vám třeba poskytnout půjčku. Každá kaňka na vaší minulosti může rozhodnout.

Úvěrový registr – ví vše o vaší úvěrové minulosti

Rozlišujeme registry negativní a pozitivní. Negativní registry sbírají pouze „nelichotivé“ informace o klientech – tedy např. o jejich dluzích, apod. Pozitivní naproti tomu obsahují informace o celé úvěrové minulosti klienta, tedy o tom pozitivním i negativním.

Z úvěrového registru se banka (bez vašeho souhlasu) dozví o tom, jaké úvěry vám která banka v minulosti poskytla, zda v současné době máte zřízené další úvěry, s jakou spolehlivostí splácíte, apod.

Jedním z takových registrů je například Bankovní registr klientských informací (BRKI) který spravuje společnost Czech Banking Credit Bureau. Ten poskytuje bankám jak negativní, tak pozitivní informace o potenciálních klientech. V registru jsou fyzické osoby evidovány podle rodného čísla, právnické osoby dle IČ. A pozor – dostanete se do něj i bez toho, aby jste o tom věděli, tedy i bez vašeho souhlasu.

V registru se váš „škraloup“ smaže až za čtyři roky po splacení dluhu

Pokud máte v BRKI negativní záznam, nemusí vás banka vyhodnotit jako důvěryhodného klienta a může vám odmítnout poskytnutí dalšího úvěru. Dávejte si na to tedy pozor! „Čistý rejstřík“ budete mít totiž až za čtyři roky po úplném splacení dluhu.

Zápis můžete mít i v nebankovním registru – kdy?

Kromě bankovních registrů, existují i nebankovní. U nás ho spravuje společnost Leasing and Loan Credit Bureau. Účastní se ho nebankovní instituce, které poskytují služby podobné úvěrům, a tudíž jsou pro ně informace o spolehlivosti potenciálních klientů důležité. Jsou to hlavně leasingové a splátkové společnosti. Rozdíl oproti bankovnímu registru je v tom, že pro zpracování vašich osobních údajů potřebuje nebankovní registr váš výslovný souhlas.

Čistě negativním registrem je SOLUS – Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům. Ten obsahuje pouze negativní informace, zato ale o nejširším rozsahu. Kromě vaší minulosti u bankovních, leasingových a splátkových společností, nezapomíná třeba ani na některé společnosti nabízí služby související s energiemi a telekomunikacemi. Ke zpracování vašich údajů potřebuje SOLUS váš písemný souhlas. Po splacení vašich závazků je záznam veden ještě tři roky.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru