Srovnání studentských účtů: Jak vybrat ten nejvýhodnější?

Publikováno: 12.Červen 2012

Studentské účty jsou zdarma a nabízí i další výhody. Zdroj: www.pixmac.cz

Studentský účet není jen pro zábavu. Je to věc ryze praktická. Oceníte ji, když vám budou rodiče posílat peníze na kolej, anebo když budete čekat na výplatu z brigády. A protože si banky hýčkají své mladé zákazníky s vidinou tučných výdělků po tom, co se z vás stanou doktoři, právníci, učitelé nebo podnikatelé, nabízí studentské účty nespočet výhod, které vám usnadní život. Jednou za rok donést do banky potvrzení o studiu se zkrátka vyplatí.

Jak vybrat ten správný účet?

Jaké parametry sledovat a co je pro vás nejdůležitější? Poradíme vám a nabídneme srovnání studentských účtů u vybraných bank.

Jaká kritéria sledovat při výběru studentského účtu?

1. Bankovní poplatky by mohly samy o sobě vydat na dlouhé romány. Každý už si na ně někdy zanadával. Aby k tomu docházelo co nejméně, je vhodné vybrat účet, který vám padne takříkajíc „na míru“. A proto si položte několik otázek:

Jak často vybíráte z bankomatu?

  • Pokud často a nemáte čas nebo chuť pokaždé hledat bankomat své banky, snažte se vybrat si účet, který nabízí výběry z bankomatu vlastní banky zdarma a co nejvíce výběrů z jiných bank zdarma jako bonus, popř. co nejlevněji.

Potřebujete, aby vám každý měsíc chodily výpisy? A potřebujete je písemně?

  • Pokud máte výpisy z banky zdarma, nemusíte tuto otázku řešit. Nicméně některé banky nabízí ke studentským účtům třeba jen čtvrtletní výpisy zdarma a za ostatní platíte – nastavte si, aby vám chodilo tolik výpisů, kolik potřebujete! Za zvážení stojí i elektronická varianta.

Využíváte často internetové bankovnictví?

  • Pokud ano, vyberte si rozhodně studentský účet, který ho zahrnuje. Dále vám v bance většinou nabídnou, zda chcete přihlašovací kód posílat na mobilní telefon při každém přihlášení, anebo zda preferujete zakoupení „elektronického klíče“. Pokud internetové bankovnictví využíváte často, vyberte si elektronický klíč. Jednou zaplatíte a je váš, zatímco u zasílání kódů na mobilní telefon často platíte každou zprávu, popřípadě jich máte jen několik zdarma.

Často cestujete? Plánujete výjezd do zahraničí?

  • Sledujte, kolik zaplatíte za výběr z bankomatu v zahraničí.

Pokud často cestujete nebo plánujete kratší výjezd do zahraničí sledujte i ceny výběrů z bankomatu mimo ČR. Zdroj: www.pixmac.cz

2. Internetové bankovnictví, platební karta a další – Zjistěte si, co který účet nabízí! Internetové bankovnictví je zvláště pro studenty, kteří na internetu stráví hodiny týdně, nesmírně výhodné. Je jen na vás, jestli s internetovým bankovnictvím vyžadujete i kartu, nebo zda je pro vás zbytečná – pamatujte ale, že výběr na pobočce bývá zpoplatněn na rozdíl od výběru z bankomatu vlastní banky. Obvykle se ceny výběru hotovosti na pobočce pohybuje okolo 60 Kč, což není zanedbatelná částka.

3. Sledujte bonusy! Banky často nabízí ke studentským účtům různé výhody. I když nejsou prioritou, cestovní pojištění nebo karta ISIC zdarma se mohou hodit.

4. Kde má banka pobočky a bankomaty? Zapomeňte na to, že svoji banku navštívíte poprvé a naposled při zakládání účtu. Věřte nebo ne, ale tak jednou do měsíce tam zajdete. Ať už budete chtít uložit na účet peníze nebo promluvit se svým osobním bankéřem, mít banku při ruce se hodí. To samé platí o bankomatech. Pokud máte bankomat vaší banky při cestě na přednášky, na kolej nebo do menzy, usnadní vám to život.

5. Líbí se vám vaše banka? Zní to možná hloupě, ale to, jak se vám banka „líbí“, neberte na lehkou váhu. V první řadě se vyplatí vybírat banky renomované a ještě lépe banky, na které máte dobré reference od známých nebo rodiny. Ale ani dobré jméno banky není všechno. Své udělá i personál na pobočce. Svého osobního bankéře potřebovat budete, a pokud se mu dva týdny nebudete moct dovolat, je to špatné znamení.

Srovnání studentských účtů

Banka Měsíčnípoplatek za vedení účtu Výběr zbankomatů u vlastní banky Výběr z bankomatů jiné banky Pro koho je určen? Úrok Internetové bankovnictví Bonusy
Českáspořitelna Zdarma Zdarma 6 Kč Pro všechny studenty od 15 do 30 let 0,01% Ano Každoroční příspěvek na ISIC 200 Kč
ČSOB Zdarma Zdarma 35 Kč Pro všechny od 15 do 28 let, po dosažení 21. roku nutné předložit doklad o studiu na vysoké škole 0,01% Ano
GE MoneyBank Zdarma Zdarma 40 Kč Pro studenty od 15 do 27 let 0,01% Ano
Komerční banka Zdarma 9 Kč (tento poplatek je vrácen, pokud v daném kalendářním měsíci platíte kartou v obchodě) 39 Kč Studentům od 15 do 30 let 0,01% Ano Bonus 333 Kč v září pro každého, kdo alespoň jednou měsíčně po celý rok zaplatí kartou, dobije kredit v mobilu přes bankomat KB nebo pošle peníze prostřednictvím služby internetového bankovnictví- bonus 200 Kč při prvním založení účtu po předložení ISIC karty
Poštovní spořitelna Zdarma První dva zdarma, další 5 Kč 30 Kč Pro studenty od 10 do 26 let 0,01% Ano Vydání karty EURO<26 a ISIC
UniCredit Bank 19 Kč Zdarma 1 výběr zdarma, další výběry 30 Kč Pro studenty středních a vysokých škol 0,50% Ano 1x zdarma karta ISIC
Volksbank Zdarma 4 Kč U bankomatů ČSOB 8 Kč, u ostatních 35 Kč Pro studenty od 15 do 30 let 0,01% Ano

 

Zdroj: oficiální webové stránky jednotlivých bank

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru