Srážka s nepojištěným vozidlem? Kdy vám garanční fond škodu nenahradí?

Publikováno: 6.Květen 2015

Ani systém povinného ručení nemusí zajistit, že poškozenému bude vždy škoda nahrazena!

Povinné ručení chrání obě strany nehody. Ubrání peněženku viníka před nečekaným výdajem, který mnohdy přesáhne částku, kterou do povinného ručení za roky vložil, a zároveň je i jistotou pro poškozeného, který si může být jistý, že peníze na opravu vozu a další výdaje skutečně dostane. Jsou ale situace, kdy i poškozený může mít smůlu a nedostane ani korunu! Věřili byste tomu? Bohužel je to pravda!

Na českých silnicích se pohybuje asi 130 tisíc nepojištěných vozidel!

I když nepojištěný vůz na vozovku vůbec nesmí, realita je jiná. Podle odborných odhadů České kanceláře pojistitelů (web) se na silnici pohybuje asi 130 000 nepojištěných vozidel! Je tedy možné, že se s takovým autem při denních pojížďkách snadno setkáte.

Pokud dojde k autonehodě, ve které je viníkem nepojištěné vozidlo, není žádná pojišťovna, která by poškozenému vyplatila náhradu škody. Tehdy nastupuje na scénu Česká kancelář pojistitelů, která náhradu škody vyplatí z garančnímu fondu, a poté příslušnou částku navýšenou o sankční poplatek za dobu, po kterou vozidlo nebylo pojištěno, vyžaduje po majiteli auta.

Ve kterých situacích nemáte jako poškozený nárok na náhradu škody?

V úvodu článku jsme ale řekli, že jsou i situace, ve kterých jako poškozený na žádnou náhradu škody nárok nemáte. Které to jsou?

V první řadě to jsou nehody, ke kterým dojde mimo silnici nebo veřejně  přístupnou komunikaci. Jestli došlo k nehodě s nepojištěným vozidlem například ve veřejně nepřístupných prostorách nebo uvnitř objektů (takovým místem může být soukromý pozemek, uzavřený areál, apod.), Česká kancelář pojistitelů poškozenému náhradu škody nevyplatí.

Poškozený má smůlu i v případě, že viník z nehody ujel a on si nezaznamenal ani registrační značku vozidla. Na místo nehody je sice povolána Policie ČR, důkazní břemeno ale leží na poškozeném.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru