Raiffeisen bank mění směr, o část hypotečních klientů RB ztratila zájem

Publikováno: 20.Únor 2012

Jednou z největších novinek z bankovní sféry je to, že se Raiffeisen banka pustila do druhé fáze rekonstruování svého portfolia, kterou můžeme popsat také jako změnu koncepce celé společnosti. Banka se nemění jen u nás, ale ve všech státech kde existuje, nejrychleji jedná domovské Rakousko.

A co tedy rekonstrukce bankovního portfolia Raiffeisen banky znamená pro nás? Pokud aktuálně nevyužíváte nějaký z hypotečních produktů od této banky, tak pro vás znamená jen to, že pokud si budete vybírat nějaké produkty, musíte si důkladně ověřit jejich dostupnost u Raiffeisen bank. Banka se totiž snaží nyní orientovat na movité VIP klienty, kteří u banky využívají více služeb (např. běžné a spořicí účty). Dokonce, pokud máte u této banky hypoteční úvěr a nepatříme mezi nadprůměrně movité klienty, tak byste měli být opatrní. Banka se totiž doslova zbavuje málo bonitních zákazníků. Můžeme sledovat, jak Raiffeisen hypotéka zdražuje pro některé typy zákazníků. RB neztrácí zájem pouze o klienty, díky reorganizaci dostalo během několika málo týdnů výpověď několik stovek pracovníků banky. Vzhledem k situaci na pracovním trhu jde o velmi nepříjemné opatření.

Zákazníky se bude snažit banka přesunovat do sesterské Raiffeisen stavební spořitelny, popřípadě k dalším bankám, které na spolupráci budou ochotny přistoupit a klientům hypotéky od Raiffeisen bank a klientům dalších produktů RB dokáží nabídnout solidní podmínky. Společnost zaplatí za klienta veškeré sankce a poplatky, které s touto operací vzniknou a to i v době fixace. Zákazníkům, na které se banka už neorientuje (méně movitých), bude nabízet velmi nevýhodné úroky a tak lze asi těžko počítat s tím, že někdo z této klienty bude mít o její služby zájem. Raiffeisen hypotéka bude patřit pro tyto klienty mezi drahé produkty. Diskutovat o tom, zda je to pro banku správným nebo špatným krokem, nemá moc smysl. Vyjádření českého zastoupení bylo jasné, požadavky prostě přišly z centrály banky z Vídně a musí se bezpodmínečně dodržet, ať už si o tom myslíme cokoliv. Je však jasné, že mezi movitými klienty bude možná o tuto banku zájem, jelikož v České republice nemáme dostatek bank, které se orientují na movité klienty.

Otazník visí nad stabilitou banky, aby například za pár měsíců nepřišlo další nařízení z Vídně a banka nezačala dramaticky zdražovat a komplikovat život také VIP klientele. Nikdo neví, kdy se objeví nové rozhodnutí vedení ve Vídni. Novou prioritou RB a Raiffeisen hypotéky se mohou stát například malé a střední podniky. Banka cílí nasprávu bankovních služeb malých a středních podniků a zájmy ostatních klientů jdou poněkud stranou. Podstatou bank byla vždy určitá míra konzervatismu nebo chcete-li jistoty. Razantní změny směřování banky a nová rozhodnutí mohou bance spíše uškodit. Podobné kroky nejsou obvykle klienty vnímány pozitivně.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru