Proč změnit dodavatele plynu nebo elektřiny?

Publikováno: 7.Listopad 2011

Elektřina je jedním z největších „žroutů“ peněz v každé domácnosti. Zřejmě tak ji lze s nadsázkou definovat. Bohužel jsme na elektřině všichni závislí a nedokážeme bez ní fungovat. Můžete sice ušetřit peníze nákupem energeticky šetrnějších spotřebičů – pořídit místo staré televize raději novou a modernější, např. LCD televizi, která spotřebuje výrazně méně energie. Stejně můžeme postupovat u pračky, lednice a PC vyměnit za notebook. Ovšem, jde ve výsledku tato cesta nemusí znamenat úsporu peněz z rodinného rozpočtu.

Snadnější a pohodlnější může být změna dodavatele elektřiny. Zkuste se informovat, jaké jsou možnosti na trhu v oblasti dodavatelů elektřiny. Zřejmě si řeknete, že na elektřině a plynu asi moc neušetříte, ale když sečtete ušetřené částky za celý rok, tak ve výsledku úspora dosahuje tisíců korun.

Velká část spotřebitelů neví, že v současné době existuje v České republice 17 dodavatelů energií. Část společností je nových a zatím méně zajímavých. Budeme se raději věnovat těm větším a spolehlivějším dodavatelům, známým po celé ČR jako je např. E.ON, ČEZ a RWE.

Jestliže jste obyvatelé Moravskoslezského kraje, nejspíše Vám elektřinu dodává ČEZ. Už jen možnost změnit dodavatele, spousta domácností přivítá, kvůli problémům a samotného přístupu k zákazníkům ze strany ČEZu. Nicméně tento dodavatel nemá jen stinné stránky, které pravidelně a rádi ukazují novináři bulvárních plátků. ČEZ například není zdaleka tím nejdražším dodavatelem na trhu a spousta zákazníku je s ním dokonce spokojena. Ale pokud přeci jen uvažujete o změně Vašeho současného dodavatele, ať už je jím jakýkoliv společnost, jako preferovaná volba u spotřebitelů je stále častěji RWE.

Přibližně druhým rokem RWE nabízí elektřinu českým domácnostem. Cenově je levnější o 10% oproti ČEZu, a k tomu můžete využít fixace ceny plynu RWE na dva roky dopředu. Čili by se Vás netýkalo žádné zdražování, které by v následujících dvou letech proběhlo. Navíc dostanete při využití nabídky RWE včetně fixace ceny plynu RWE získáte bonus v hodnotě 500 Kč na každé odběrné místo, který Vám přijde domů poštou v podobě šeku. Za 2 odběrné místa, např. dům a chatu nebo garáž, obdržíte 1 200 Kč. To je velmi výhodná nabídka, na které můžete perfektně ušetřit. Navíc RWE je celorepublikově působící a oblíbený dodavatel a nikdy, co se týče elektřiny, jsme u RWE nezaznamenali žádné stížnosti od zákazníků. Společnost se snaží vycházet zákazníkům maximálně vstříc. Pokud máte nějaký problém, stačí navštívit jakékoliv zákaznické centrum RWE, kde se problém prodiskutuje a vyřeší, nebo můžete využít pohodlnější řešení, zavolat na nonstop telefonní linku RWE či poslat email.

Vedle dodavatelů RWE a ČEZu působí v ČR ještě další energetický gigant. Uvedeným dvěma společnostem konkuruje stále známější E.ON. Na tuzemském trhu je E.ON aktivní již deset let a za tu dobu si společnost vydobyla velmi slušné jméno, i když pro část spotřebitelů je tento dodavatel stále neznámý. E.ON sice nabízí sloučení elektřiny a plynu do jedné smlouvy, čímž se Vám zjednoduší papírování a celkově budete mít ve Vašich výdajích lepší přehled, ale bohužel se často řadí mezi dražší dodavatele.

Výhody dodavatelů jsou individuální, navíc často se objevují bonusy a slevy. RWE je nevíce vhodným dodavatelem elektřiny v Moravskoslezském kraji, ale co např. v Praze? V Praze a okolí dominuje ČEZ, který není třeba moc představovat. A to samé platí i pro Jižní Moravu.

Co se týká cen plynu, tak v oblasti plynu ČEZ konkuruje společnosti RWE, která je v této komoditě mnohem dominantnější. ČEZ proti RWE používá stejné „zbraně“ jako RWE proti ČEZu v případě elektřiny. RWE využívá fixace ceny plynu RWE, reklama společnosti ČEZ slibuje o 10% levnější plyn s bonusem 500 Kč za každé odběrné místo a také můžete mít fixaci ceny plynu (žádné zdražování). Plyn se stává stále více konkurenční a objevují se další a další dodavatelé, jako je např. společnost Bicorn, u které jsme ale aktuálně nenašly žádnou výhodu, která by stála za zmínku.

Pro velkou část spotřebitelů proto vychází jako nejvýhodnější některý z „velké trojky“. Zajímá Vás, jak může RWE prodávat tak levnou elektřinu a ČEZ prodávat tak levný plyn? Je to velice jednoduché. Oba dodavatelé musí nakupovat přes burzu (i když ČEZ elektřinu vyrábí, nemůže ji sám od sebe kupovat) a jelikož RWE v oblasti elektřiny teprve začíná a má málo zákazníku (to samé ČEZ s plynem), nemusí kupovat velké množství a mohou si dovolit kupovat zásoby elektřiny (RWE) a plynu (ČEZ), kdy je cena nízká. Bohužel to naopak nefunguje a ČEZ musí nakupovat elektřinu (RWE plyn) pro své zákazníky pravidelně, nehledě na cenu.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru