Pro levné cestování se dnes stačí jen zaregistrovat

Publikováno: 13.Srpen 2012

FOTO: cesta

Ilustrační foto

Spolujízda je kompromis mezi jízdou autobusem a stopem. Lze ji využít na kratší vzdálenosti, například pro pravidelnou dopravu do školy a do práce, ale i při cestování do zahraničí. Hlavní myšlenkou spolujízdy je šetření životního prostředí a výdajů za dopravu jak na straně řidiče, tak spolujezdce. Navíc se jedná o výborný způsob, jak poznat nové lidi a místa.

Vše probíhá jednoduše a natolik transparentně, aby se předešlo pozdějším komplikacím. Po zaregistrování do služby si může uživatel v roli spolujezdce v seznamu aktuálních jízd vybrat trasu, kterou chce absolvovat. Poté proběhne mezi řidičem a spolujezdcem výměna osobních údajů, jako jsou jméno, značka vozidla, kontakt a další. Zbytek už často záleží jen na domluvě obou stran.

Spolujezdec platí řidiči za dopravu různě velkou částku, která může a nemusí být udána rovnou u údajů o cestě. Záleží také na tom, zda daná stránka funguje jako neziskový projekt, nebo jako agentura, která si za zprostředkování spolujízdy účtuje poplatek. V případě agentur je cena za svezení předem udána v závislosti na počtu ujetých kilometrů.

V Česku funguje hned několik stránek zprostředkovávajících spolujízdu. Princip jejich základního fungování se obvykle neliší. Uživatel v roli spolujezdce má k dispozici přehledný seznam aktuálních jízd s údaji o cíli cesty, spolu s městy, kterými se bude projíždět, ceně, datu odjezdu a počtu volných míst v automobilu. Pokud žádná z aktuálních jízd spolujezdci nevyhovuje, může si obvykle na stránce zadat i svůj vlastní požadavek na trasu a čekat, dokud mu nějaký z řidičů nevyhoví.

Spolujízda.cz

Spolujizda.cz je příklad serveru, který funguje jako placená zprostředkovatelská agentura. Princip fungování je obdobný jako u ostatních stránek, ceny za svezení jsou však vypočítávány dle tabulek. Agentura si navíc za zprostředkování spolujízdy účtuje různě velký poplatek, jehož výše závisí na vzdálenosti.

Za zprostředkování cesty do zahraničí platí spolujezdec 100 až 350 korun, po Česku mezi 20 až 80 korunami. Řidič dostane 1 korunu za každý ujetý kilometr v zahraničí, 60 haléřů na kilometr ujetý po republice. Velkou výhodou Spolujízd je velké množství naplánovaných zahraničních tras, u některých z nich však cena nemusí být jednoznačně nejnižší.

Jízdomat.cz

Jízdomat je poměrně nový server, kterému dala v roce 2010 vzniknout skupina nadšenců. Jedná se o neziskový projekt, který se snaží přiblížit výhody spolujízdy především mladým lidem a ušetřit je tak únavného cestování autobusem. Díky velkému množství vnitrozemských tras a často velmi nízkým nákladům za svezení se jedná o ideální způsob pravidelné dopravy například do místa studia či práce.

Autostop.cz

Autostop.cz je nejstarším projektem svého druhu u nás. Byl založen v roce 1998 a je stoprocentně neziskový. Na seznamu naplánovaných jízd je zpravidla dostatek vnitrozemských i zahraničních jízd. Hlavní roli zde má navíc domluva mezi řidičem a cestujícím a závisí na ní i cena. Jediná nevýhoda Autostopu se týká středoškoláků a je jí minimální věk 18 let pro účast v projektu.

CouchSurfing

Doplňkem je spolujízdě v rámci úsporného cestování projekt CouchSurfing, který cestovatelům umožňuje bezplatně přenocovat na různých místech planety. Jedná se o mezinárodní sociální síť, která sdružuje uživatele s láskou k nízkonákladovému cestování. Každý, kdo hledá nebo nabízí bezplatný nocleh v soukromém bytě, si zde může vytvořit profil se základními informacemi o sobě a momentálním statusem dostupnosti. Uživatelů CouchSurfingu je přes milion v Evropě a téměř tři miliony všude po světě. Proto je zde velká šance, že vhodný hostitel se v dané destinaci najde.

Zprostředkovatelské servery, ať už pro spolujízdu nebo pro bezplatný nocleh, jsou vhodnou volbou především pro ty, kteří sní o bohémském cestování stopem se spaním pod širákem a chybí jim k tomu potřebná odvaha. Předchozí domluva on-line odstraní nepříjemnou roušku anonymity a umožní zájemcům cestovat jinak a levněji. Jedná se jednoduše o inovativní způsob využití internetu, které má sice budoucnost, ale bohužel nedokáže stoprocentně uspokojit potřeby všech cestovatelů.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru