Při spoření na penzi získáte státní příspěvky i daňové zvýhodnění

Publikováno: 6.Leden 2012

Jak je výše zmíněno, je třeba neplést si penzijní připojištění s důchodovým pojištěním, a tak jsem si dovolil zdůraznit definici penzijního připojištění. Penzijní připojištění získalo, za dobu jeho existence, na českém finančním trhu dosti velkou váhu a oblíbila si jej spousta lidí. Jedná se o jeden z nejvýhodnějších způsobů spoření, který svou výhodností často překonává i populární spořící účty. Při penzijním připojištění Vám spolu se založením produktu bude zřízen penzijní fond, kam následně můžete ukládat své peníze v pravidelných intervalech. Buď si zvolíte měsíčně, čtvrtletně nebo ročně. Záleží jen na Vás, jak Vám bude tento systém vyhovovat.

Po vyřízení penzijního spoření budete od státu k pravidelným příspěvkům dostávat státní příspěvky, roztříděné podle výše, kterou do penzijního fondu vložíte. A také můžete využít daňového zvýhodnění. V podstatě se tak jedná o výhodný systém spoření do budoucna na „stará kolena“. A abych nezapomněl, penzijní připojištění se pořizuje smlouvou, která vznikne mezi Vámi, kde představujete FO (fyzickou osobu) a mezi penzijním fondem.

Nicméně, nabízí se zde jedna z mála otázek. Proč si vůbec zakládat penzijní připojištění a k čemu mi to bude? Odpověď je velice jednoduchá. Vzhledem ke špatnému a stále zhoršujícímu se stavu státního důchodu, kde se vyplácená částka stále snižuje (snižuje se například také i v Německu) a celkově se oddaluje nárok na státní důchod, na který už dnes máme právo až od zhruba 63 let. Za pár let už státní důchod nebude stačit na pokrytí plateb skromného člověka, obracejícího každou korunu dvakrát a žijícího v malém příbytku. Pro většinu z nás to není žádná skvělá vyhlídka, a od toho je tu penzijní připojištění, které má za cíl střádat klientovy postupně přidávané finance po celou dobu existence samotného účtu.

Také je velice důležité zvolit Vámi vyhovující částku, kterou budete do penzijního fondu měsíčně přispívat. Nejlepší je začít s penzijním spořením co nejdříve, ale to už záleží na přístupu k věci každého člověka. A tak je potřeba brát v úvahu nejen současné výdaje, ale i ty budoucí výdaje, které budou mnohonásobně větší než v současnosti. Ačkoliv to někomu přijde absurdní, musíte brát v potaz fakt, že si budete chtít založit rodinu a s rodinou logicky přijdou právě zmiňované větší výdaje, s kterými nemůže nikdo dopředu počítat (auto, dům, manželka, děti). Naštěstí se zde nachází jedno východisko a tím je změna měsíčního příspěvku. Tuto změnu může provést kdokoliv a kdykoliv jen bude třeba, například kvůli momentálním finančním problémům.

A další často tázanou otázkou je: Kdo si může pořídit penzijní připojištění? Zde je odpověď zrovna tak jednoduchá, jako předchozí. Penzijní připojištění si může zařídit jakýkoliv člověk, starší 18-ti let, který má trvalý pobyt v České republice a je občanem jakéhokoliv státu v Evropské Unii.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru