Preventivní lékařská prohlídka – na co máte nárok?

Publikováno: 13.Květen 2012

Dle průzkumu přes 40% pacientu nevyužívá preventivních lékařských prohlídek. V některých případech proto dochází k lékařům až příliš složití pacienti, u kterých prevence mohla zabránit mnoha problémům. Ženy i muži mají tři různé cykly prohlídek rozdělených podle věku. Pojďme se podívat na konkrétní přehled.

18 – 35 let

Ženy – Počínaje 19-tým rokem by měla každá žena navštívit praktického lékaře a to každé dva roky. Od 18-tého roku mají také pacientky nárok na stomatologické vyšetření, které probíhá jednou za šest měsíců. Každé dva roky by se pak mělo konat orientační vyšetření moči a gynekologická preventivní prohlídka minimálně jednou za rok. V 18-ti letech také probíhá jednorázové vyšetření glykémie. Od 25 let mají některé ženy nárok na klinické vyšetření prsu (při splnění rizikových faktorů).

Muži – Od 19-ti let se konají preventivní prohlídky dvakrát ročně. Jednou za 6 měsíců by měl každý pacient navštívit stomatologa. V 18-ti a 30-ti letech by pak měl každý muž podstoupit jednorázové vyšetření krve (cholesterol). Na 18-tý rok připadá jednorázové kontrola glykémie.

35 – 50 let

Ženy – K předešlým prohlídkám se přidávají dvě nárazové vyšetření cholesterolu ve 40 a 50 letech. Od 40-ti let poté probíhá každé dva roky vyšetření glykémie a každé čtyři roky EKG. Od 45-ti let by pacientka měla navštěvovat mamografické vyšetření a to jednou za dva roky.

Muži – Každé dva roky by mělo proběhnout orientační chemické vyšetření moči. Ve 40 a 50 letech probíhá vyšetření cholesterolu. Od 40-ti let se konají pravidelné prohlídky EKG každé čtyři roky a kontrola glykémie každé dva roky.

50 a více let

Ženy – Od 50 do 55 let probíhá test TOKS neboli test okultního krvácení do stolice a to jednou ročně, po 55-ti letech pak jednou za dva roky. V 60-ti letech pacientky čeká jednorázové vyšetření cholesterolu.

Muži – Vyšetření i jejich termíny jsou stejná jako u žen v této věkové skupině. Od 50 do 55 let probíhá test TOKS jednou ročně, po 55-ti letech pak jednou za dva roky. Pacienty také čeká jednorázové vyšetření cholesterolu v 60-ti letech.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru