Předdůchod není předčasný důchod: V čem je rozdíl?

Publikováno: 20.Leden 2013

Původně se mělo jednat o možnost odejít předčasně do důchodu určenou lidem mající extrémně namáhavá zaměstnaní, došlo ale k rozšíření na všechny profese. Od 1. ledna může tzv. předdůchod čerpat každý. Tedy téměř každý.

Předdůchod versus předčasný důchod – jaké jsou rozdíly?

Předdůchod je určen především těm, kteří těsně před důchodem přijdou o zaměstnání a nemají možnost si najít jiné. Stát přitom těm, kteří se k tomuto kroku rozhodnou, slibují lepší podmínky než u předčasného důchodu.

Do předdůchodu můžete odejít až 5 let před dosažením důchodového věku, a to bez jakýchkoliv sankci. Musíte na něj mít však našetřeno. Stát vám totiž po dobu předdůchodu nic vyplácet nebude. Budete mít k dispozici úspory, které jste si našetřili ve III. pilíři. Částka, kterou budete muset měsíčně jako předdůchodce čerpat, je pevně stanovena, a to asi na 8000 Kč. To rozhodně není málo. Pokud byste se rozhodli využít maximální možnou dobu předdůchodu, tedy 5 let, museli byste mít našetřeno více než 440 000 Kč. O tuto částku se pak zmenší vaše vlastní úspory na dobu „řádného“ důchodu.

V čem tedy tkví slibované výhody?

1) Hlavní výhodou předdůchodu je bezesporu to, že jeho pobírání nijak nesnižuje výši důchodu, který budete čerpat od státu po dosažení důchodového věku. Pokud jste se dosud rozhodli pro běžný předčasný důchod, vyplácená částka byla výrazně ponížena. To u předdůchodu nehrozí.

2) Doba, po kterou jako předdůchodce nemáte žádné příjmy ze zaměstnání, není zahrnuta do doby, ze které je vypočítávám průměrný měsíční výdělek, tedy tzv. osobní vyměřovací základ pro výpočet důchodu.

3) Po dobu předdůchodu za vás stát platí zdravotní pojištění.

4) Do předdůchodu můžete odejít až 5 let před dosažením důchodového věku.

Pokud jste se nyní rozhodli pro běžný předčasný důchod, museli jste počítat s tím, že vám bude krácen. Výše řádného starobního důchodu se zkrátka nedočkáte. To, o kolik je nižší, určuje především doba, po kterou čerpáte předčasný důchod. I ta se liší. Zatímco předdůchod můžete čerpat až 5 let před důchodovým věkem, u předčasného důchodu se rozlišují dvě skupiny. Pokud je váš důchodový věk nižší než 63 let, můžete o předčasný důchod požádat nejdřív tři roky předtím. Pokud je váš důchodový věk vyšší, můžete ho čerpat 5 let předem stejně jako u předdůchodu.

Pracující předdůchodce? Jde to?

Možná vás napadá otázka – co se stane, když si v období předdůchodu najdete zaměstnání. Odpověď je jasná: vůbec nic. Jakmile jednou začnete čerpat váš předdůchod, musíte ho využít. Pokud si však najdete zaměstnání, nic se nemění. Předdůchod pobíráte bez omezení.

Naspořeno musíte mít ve III. pilíři

Peníze pro předdůchod musí pocházet z jednoho z účastnických fondů ve III. pilíři. Pokud jste si po celý život spořili na penzijní připojištění (což je pravděpodobné, neboť III. pilíř funguje až od ledna letošního roku), můžete tyto finance převést i těsně před čerpáním předdůchodu. Pokud jste si dosud nespořili ani na penzijním připojištění, ale máte naspořeno třeba na účtu, můžete své úspory jednorázově převést na jeden z fondů ve III. pilíři.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru