Povinné ručení v zahraničí: Nezapomeňte na zelenou kartu

Publikováno: 4.Říjen 2016

Jak je to s povinným ručením v zahraničí? Platí nebo ne? Ptají se někteří klienti. Spousta lidí totiž nemá jasnou, jak je to se zákonnou povinností v okamžiku, kdy se svým vozem překročí naše hranice. Proto si vysvětlíme, jak to vlastně s povinným ručením mimo Českou republiku je.

Vyžádejte si doklad od pojišťovny

Na úvod především odpovíme na první dvě otázky. Ano, povinné ručení uzavřené v České republice platí také pro zahraničí. Ovšem je třeba mít k tomuto pojištění tzv. zelenou kartu. Tu vám vydá vaše pojišťovna, u které máte uzavřeno povinné ručení na svůj vůz. Pokud o to pojišťovnu požádáte, a měli byste to udělat už ve chvíli, kdy povinné ručení uzavíráte, je ze zákona povinna vám kartu vydat. Je dobré ji mít, i když třeba aktuálně neplánujete se svým vozem žádnou cestu do zahraničí. Situace se totiž může změnit a vy pak budete kartu potřebovat. Bez ní se totiž nemůžete do zahraničí vydat. Právě ona je tím nejdůležitějším dokladem, který potvrzuje, že máte v České republice povinné ručení uzavřeno.

Přehled států najdete na zadní straně

Na zadní straně zelené karty také bývá sepsaný přehled, kterých států se povinné ručení týká. Tedy taková místa, v nichž vám při policejních kontrolách uznají, že opravdu máte pojištění platné i na jejich území. Existuje totiž i řada států, na které se naše povinné ručení nevztahuje, a to dokonce přímo i v našem evropském prostoru. Do této skupiny patří například Bělorusko, Litva či Rusko. Vždy si proto před jakoukoli cestou do zahraničí zelenou kartu pročtěte a ověřte si, že stát, do kterého máte namířeno, se nachází v seznamu zemí, kde platí naše povinné ručení.

Někde musíte platit hraniční pojištění

Co máte dělat v případě, že svoji cílovou destinaci v tomto seznamu nenaleznete? Především nepanikařit. I tato situace samozřejmě má svoje standardní řešení. Budete muset pro tyto státy zaplatit tzv. hraniční pojištění. Proč v některých státech zelená karta platí a jinde ne? Jednoduše je to dáno tím, že některé státy nejsou do systému zelených karet prostě zařazeny. V případě, že si pro tyto státy zaplatíte zmiňované hraniční pojištění, můžete být bez obav i v případě, že dojde k nějakým potížím. Lze říci, že zákonné pojištění platí v členských státech Evropského hospodářského prostoru a také v těch, které obsahuje prováděcí vyhláška Ministerstva financí.

Co s sebou na cestu?

Jak se zachovat v případě, že vyrážíte s autem do zahraničí? Především musíte mít zelenou kartu a doklady k vozu stále při sobě pro případ silniční kontroly. Když se nešťastnou náhodou připletete k nějaké nehodě, která ani nemusí být z vaší viny, chovejte se stejně, jako kdyby se nehoda stala u nás. To znamená zdokumentovat místo, kde se událost stala, a to například fotograficky, dále pořídit o události záznam. Nevýhodou mohou být jazykové neznalosti. Pokud ovšem v policejním protokolu něčemu nerozumíte, nikdy protokol nepodepisujte. Někdo může využít vašich neznalostí ve svůj prospěch a dostat vás do nepříjemné situace.

Hodí se pojištění právní ochrany

Jestliže neste viníkem nehody a chcete žádat po jiném účastníkovi nárok na škodu, může jít o poměrně komplikovanou záležitost. Uplatnění nároku se dá provést u pojišťovny viníka nehody či u kanceláře pojistitelů v daném státě, kde k nehodě došlo. Rozhodně je ale třeba vždy a ve všech případech kontaktovat naši českou kancelář pojistitelů. Právě od ní by se vám mělo dostat opory. Pracovníci kanceláře vám dají informace, servis, vysvětlí, jak postupovat, aby vaše šance na uplatnění nároku byla maximální. Hodí se mít v takovém případě i pojištění právní ochrany, které je při vyřizování pojistné události v zahraničí velmi užitečné. Proto není od věci si ho sjednat například pokud jezdíte do zahraničí častěji.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru