Povinné ručení: Při kterých nehodách vám pojišťovna nezaplatí?

Publikováno: 29.Srpen 2013

Každý řidič musí mít sjednané povinné ručení a bezesporu užitečná záležitost je také havarijní pojištění. Možná jste ale skeptičtí a tušíte, že pokud jde o pojišťovny a pojistné plnění, není všechno tak růžové a samozřejmé, jak se na první pohled může zdát. Bohužel se v tomto případě nepletete. Existují totiž případy, kdy vám pojišťovna nemusí škody nahradit i přesto, že je vaše auto řádně pojištěné. A nejsou to rozhodně případy nijak ojedinělé nebo kuriózní. Mohou se stát i vám!

1. Viník neuzná zavinění nehody

Hned první případ je poměrně bizardní. Představte si, že se vám stane dopravní nehoda (možná se vám taková už stala), při které nejste viníkem. Není nutné přivolávat policii, škoda nevypadá nijak vysoká. Tak sepíšete s viníkem krátký záznam, ten slíbí, že vše nahlásí ve své pojišťovně a ke své chybě se přizná. To se však nestane. Může dojít k tomu, že viník nehodu nenahlásí a při vyzvání vinu dokonce odmítne. Bez souhlasu viníka je ale zpětné dokazování viny velmi komplikované.

Bránit se takové situaci můžete tak, že do pojišťovny necháte viníka zavolat přímo z místa nehody. Můžete si tak být jistí, že nehodu opravdu nahlásil.

2. Nehody, které se přihodí mimo pozemní komunikaci

Povinné ručení je zárukou pouze při provozu vozidla na běžných komunikacích, stejně je tomu u havarijního pojištění. Jsou tedy místa, na kterých se na tato pojištění nemůžete spoléhat – neznačené polní cesty, lesní stezky, dvůr firmy… Jedná se totiž o pozemek (často soukromý), na kterém nejsou žádné dopravní značky, neplatí zde tedy ani pravidla silničního provozu, apod. Pokud odstavíte své auto na kraj lesa s tím, že si nasbíráte pár hříbků nebo do misky borůvek, a najdete ho odřené, náhrady škody se nedovoláte.

Za prostor veřejné komunikace je považován pouze areál závorou, do kterého majitel vpouští vozidla z vedlejší silnice.

3. Nepřivolání policie + odhad nižší výše škody

Pokud se stane havárie a s druhou stranou se shodnete na tom, že škoda nepřesahuje 100 000 Kč (tím je myšlena i škoda na přepravovaných nebo jiných věcech), není nutné přivolávat na místo policii.

Jaké z toho vyvodí pojišťovna důsledky? Přinejmenším bude krátit pojistné plnění.

Po detailní kontrole mohou odborníci v autoservisu objevit mnoho dalších škod, ke kterým v důsledku nehody došlo. I když to tak zpočátku nevypadalo, výše škody se může ve finále vyšplhat velmi vysoko. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, vždy policii k nehodě volejte.

Kdy policii přivolat k nehodě musíte?

  • pokud došlo ke zranění nebo usmrcení účastníků
  • pokud škoda přesáhla 100 000 Kč (tím je myšlena i škoda na přepravovaných nebo jiných věcech)
  • pokud došlo ke škodě na majetku třetí nezúčastněné osoby
  • pokud došlo k poškození součásti nebo příslušenství pozemní komunikace
  • pokud nejste schopni zabezpečit obnovení plynulosti provozu
  • pokud nedošlo ke vzájemné dohodě mezi účastníky nehody
  • doporučuje se také volat policii v případě, že máte podezření, že viník je pod vlivem alkoholu nebo drog

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru