Porovnejte bankovní a nebankovní půjčky. Jaké jsou nástrahy?

Publikováno: 11.Leden 2012

Většina z nás je obeznámena, jak to s půjčkami chodí, kde se vyřizují a s dalšími podobnými formalitami. Ovšem, v dnešní době, kdy si na území České republiky konkuruje navzájem několik desítek bank, je těžké si vybrat pro nejvýhodnější půjčku podle běžně dostupných ceníků, které jsou často velmi nepřehledné. Tento článek má za úkol Vám přiblížit téma půjček, abyste se v něm více vyznali.

Jak je výše zmíněno, existuje spousta bank, které nabízí na první pohled výhodné a lákavé úvěry. Nicméně, je zbytečné ptát se na názor na půjčky lidí, jelikož ne každý těmto narychlozískaným penězům holduje, právě kvůli někdy dosti vysokým úvěrům a problémům, které mohou z nezaplacení jediné měsíční splátky vzniknout. Bohužel ne každému nejmenovaná banka vyhoví a půjčí peníze. Jestli dostanete úvěr nebo nikoliv, závisí hlavně na Vašem měsíčnímu příjmu. Banka posoudí předpokládanou schopnost splácet neboli bonitu, a tak má právo si zjistit finanční situaci žadatele. Samozřejmě také vyhovění Vaši žádosti závisí na výšce požadované částky, kterou si chcete půjčit, a mnoha dalšími kritérií. Každá banka má svá pravidla pro schvalování úvěrů, a pokud jste už několikrát prokázal svou neschopnost včas splácet, je zde riziko, že Vám už banka žádnou půjčku neposkytne.

Také se rozlišují úvěry pro fyzické (dále jen FO) a právnické osoby (dále jen PO), kde jsou naprosto odlišené podmínky, které musí žadatel o půjčku splnit. V případě FO jsou podmínky zpravidla jednoduší, jelikož se většinou jedná o menší částky než u PO, kde se tyto částky pohybují často v řádech několika milionů korun.

Ačkoli úvěr vznikne na základě uzavření smlouvy o půjčce, nemusíme chodit do žádné banky a pracně vyplňovat papíry, jak tomu bylo donedávna. Doba a moderní nové přístupy se dostaly také do bankovnictví. Půjčku můžeme vyřídit online a to zcela zdarma. Vše je perfektně zpracováno a požadavek je zpracován v některých případech do několika málo minut. Prakticky skoro každá větší bankovní instituce poskytuje vyřízení půjčky online. A nejen online, ale i po telefonu. Pokud někdo urychleně potřebuje půjčku, stačí vyplnit jednoduchý formulář na internetu a je hotovo. Jedná se v podstatě o nejrychlejší způsob, jak získat úvěr, kde Vám banka po konečném schválení požadavku peníze zašle zhruba do 48 hodin. Samozřejmě si můžete vybrat druhy úrokové míry, kde si zvolíte buď pevné, nebo proměnlivé. Člověk, který rád riskuje, si zvolí proměnlivé úrokové míry a bude doufat, aby banka po dobu splácení úvěru více méně dobře hospodařila a ten kdo má rád jistotu pro změnu zvolí pevné úrokové míry.

Zřídit si můžete také půjčku přímo v bance nebo po telefonu, jak bylo zmíněno. Kromě bankovních úvěrů existuje ještě druhá varianta úvěrů, kterou jsou nebankovní úvěry. Nebankovní úvěr může získat kdokoliv od jakékoliv společnosti, a taktéž od právnické či fyzické osoby. Nebankovní společnosti nabízí možnost půjčit si větší částky za méně přísných podmínek než v případě bank, ale na druhou stranu jsou zde větší úroky a často různé komplikace ve smlouvě – poznámky pod čarou, nesrozumitelné formulace a další.

Vše má své plus a mínus. Pokud potřebujete půjčit pouze několik tisíc, stačí si vyřídit takovýto úvěr online, ale pokud potřebujete půjčit větší částku, je lepší osobně zajít do banky, poradit se s věřitelem a zvážit veškeré z uvedených možnosti.

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru