Pojistěte si autoskla, náhradní vůz i úraz spolujezdce

Publikováno: 22.Únor 2017

Mělo by být samozřejmostí mít pojištění na auto jako takové, tedy pojistnou ochranu formou povinného ručení, které je povinné, a také pomocí havarijního pojištění, které podstatně pomůže situaci. Obě tyto pojistky ale nemusí vždy vyřešit všechny situace, které mohou v reálném provozu nastat. Velmi užitečná mohou být i některá doplňková pojištění. Která to jsou?

Neohrozí vás kroupy ani vandalové

Možná vám nějaký uličník hodil kámen na sklo a vám nezbylo než si zaplatit a koupit nové. Po takové nepříjemné zkušenosti jistě budete přemýšlet o tom, že by stále za to uzavřít i pojištění skel. Skla vám totiž může poškodit třeba odletující kamínek, který se odrazí od silnice, nebo třeba padající kroupy. Pojistit je možné všechna boční skla automobilu, dále samozřejmě sklo čelního a zadního okna. Pojišťujete se proti poškození či zničení těchto skel, a to při havárii, živelní události, vandalismu, či odcizení.

 

Výpadek vozu je problém

Jste-li na svém vozidle a jeho provozuschopnosti naprosto závislí, třeba proto, že bydlíte na vesnici mimo město a dojíždíte s vozem denně do práce, může vám i sebemenší oprava vozu udělat pěknou čáru přes rozpočet. Budete-li muset nechat svůj vůz v autoservisu, byť jenom na pouhých pár dní, znamená to pro vás velký problém. Automaticky se stáváte nemobilním. Jste vyřazeni ze hry, nemůžete dojet ani do práce. Co v takovém případě dělat? Vyplatí se mít pojištění náhradního vozidla. Takové pojištění slouží tehdy, když oprávněný uživatel vozidla musí vynaložit určité náklady kvůli zapůjčení náhradního vozidla v době, kdy je pojištěné vozidlo v opravě. Jednoduše si tedy pojistíte tyto náklady.

 

Zmírníte finanční dopady

Můžete si sjednat pojištění náhradního vozidla až do hmotnosti 3,5 tuny. Jde například o doplňkovou volbu pro havarijní pojištění (vozidlo si zapůjčujete na dobu opravy vašeho vozu poškozeného při havárii) nebo také k pojištění za škodu, kterou jste způsobili. Hodí se pojištění mít, protože kdykoli se můžete stát účastníkem dopravní nehody. Pojištění náhradního vozidla vám pak výrazně zmírní finanční dopady spojené s pronájmem vozidla. Pro pojistné plnění platí výše limitu uvedená v pojistné smlouvě. Dodržuje se přitom denní limit. Nedochází ke snižování plnění z důvodu spoluúčasti. Máte touto pojistkou pokryty náklady, které vám narůstají tím, že je vozidlo v opravě.

 

Zajistěte si i svoje zavazadla

Kdykoli se může stát, že vám někdo odcizí zavazadla, nebo je ztratíte. Jedná se o velmi nepříjemnou záležitost, která může znamenat řadu komplikací. Máte v kufrech a taškách řadu osobních věcí, hygienické potřeby, doklady. Musíte pak vyřizovat nové, kupovat si věci znovu atd. jestliže chcete mít jistotu, že jsou vaše zavazadla chráněna proti nebezpečí, a to především proti krádeži, uzavřete doplňkové pojištění zavazadel. Jeho výhodou je, že se vztahuje i na zavazadla všech osob přepravovaných ve vozidle. Tedy pokud byste vezli kolegu či kamaráda a někdo by mu zavazadlo ukradl, pojistné plnění se vyplácí i jemu. I on je chráněný. Důležitý je pojistný limit, obvykle je zde určitá míra spoluúčasti. Většinou se pojištění vztahuje na živelní události (zničení kufru při povodni), dále na vloupání do vozidla a poškození, odcizení či ztrátě při dopravní nehodě, kterou šetří policie.

 

Zabezpečte i své spolujezdce

Dobré je mít i úrazové pojištění přepravovaných osob, zejména v případě, že v autě často vozíte nejenom sebe, ale i své příbuzné či známé. V případě uzavření pojistky dojde k pojistnému plnění v případě úrazu, který byl způsoben v bezprostřední souvislosti s provozem vašeho vozidla. Zahrnuje pojištění všech osob podle počtu sedadel v technickém průkazu, dále pojištění řidiče, pojištění každého dítěte, které je umístěno v zádržném bezpečnostním systému, tedy v autosedačce. Pojišťujete se pro případ smrti úrazem, dále pro případ trvalých následků z úrazu a také denní odškodné u vyjmenovaných úrazů.

 

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru