Pojištění spotřebičů a další nové praktiky podomního prodeje

Publikováno: 30.Červen 2013

Praktiky podomních prodejců, jejichž cílem je prodat vám smlouvu na elektřinu nebo plyn od nového dodavatele, staví většinou na zákazníkově neznalosti trhu s energiemi, důvěřivosti a vyvolání strachu. Tvrzení typu „váš dodavatel končí, zůstanete bez energie“, jsou již ohranou písničkou, která však stále funguje. K tomu se ale přidávají další „triky“ podomních prodejců. Nejnovějším z nich je tvrzení, že nepodepisujete smlouvu na změnu dodavatele, ale pojištění spotřebičů.

Pojistěte si spotřebiče, dostanete 5 000 korun

„Vůbec jsem nevěděla, že podepisuju smlouvu na změnu dodavatele,“ začíná své vyprávění paní Eva z Lahoště. „Podomní prodejce mi celou dobu tvrdil, že jde o smlouvu na pojištění elektrospotřebičů, takže když se mi rozbijí, dostanu 5 000 korun.“

Smlouvu si řádně nepřečetla a podepsala ji. To, že se jedná o smlouvu s novým dodavatelem energie, zjistila až po odchodu podomního prodejce, který na sebe nezanechal žádný kontakt, a na zákaznické lince se s paní Evou odmítli bavit.

„Využila jsem ale zákonné možnosti od smlouvy odstoupit do 30 dnů od jejího podpisu,“ dodala sympatická žena.

Tip: Pokud jste se i vy dostali do podobné situace, můžete využít možnost tzv. odstoupení od smlouvy podle občanského zákoníku. Od smluv uzavřených v prostorách, které nejsou určené k podnikání (např. vaše domácnost) je možné odstoupit do 30 dnů. Jinak platí 14denní lhůta. Odstoupení zasílejte písemně na adresu nového dodavatele a nejlépe doporučeně, abyste měli doklad.

Ale paninko, ČEZ vám zůstává

Můžete se podomního prodejce správně ptát a tvrdit mu, že chcete zůstat u svého dominantního dodavatele, například společnosti ČEZ. On vám na to odpoví: „Podívejte se paní, ČEZ vám zůstane, ničeho se nemusíte bát.“ Jenže po pár dnech vám přijde obálka od nové společnosti, která vám gratuluje, že jste se stali jejich novým zákazníkem a za elektřinu ušetříte.

Lhal vám obchodní zástupce, když tvrdil, že vám ČEZ zůstává? Lhal i nelhal. Zůstává vám ČEZ Distribuce, tedy distribuční společnost, která se stará o elektrické vedení a odečty elektroměru. Jenže vám nezůstal obchodník ČEZ Prodej, od kterého jste kupovali elektřinu.

Dobré vědět: Rozlišujte mezi distributorem a dodavatelem. Jde o dva odlišné typy společností. Distributoři působí na území ČR tři a každý z nich je zodpovědný za část území, kde se stará o elektrické vedení, odečty elektroměrů apod. Jde o ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce a PRE Distribuce. Distributora z logických důvodů změnit nemůžete. Tyto společnosti mají zároveň ale oddělené a samostatné firmy, které prodávají elektřinu (např. ČEZ Prodej). Ptejte se proto obchodního zástupce, zda jde o změnu dodavatele, tedy obchodníka s elektřinou. Bohužel i některým z nich se pojmy pletou, proto je můžete třeba příště poučit.

Rádoby energetický poradce

Asi nejširší skupinou osob postižených podomním prodejem jsou senioři. „Nedávno u mě zvonil muž, který nepůsobil zrovna důvěryhodným dojmem. Říkal něco o tom, že mi končí smlouva u elektráren a že mi ji prodlouží, abych nemusel do Prahy,“ svěřil se šedesátiletý Miroslav z Plzně. Chování podomního prodejce mu přišlo podivné, takže se s ním velmi rychle rozloučil.

Mohlo jít i o podvodníka, který se vydává za „energetického poradce“. „Ti především od neinformovaných seniorů vybírají značné sumy za naprosto nesmyslné úkony. Nabízí například prodloužení smlouvy o sdružených službách dodávky. Lidem tvrdí, že jim hrozí odpojení od elektřiny a nabízí jim službu prodloužení smlouvy s tím, že potřebují uhradit nutné náklady,“ uvedl Jiří Chvojka, tiskový mluvčí ERÚ.

Právě Energetický regulační úřad před podobnými praktikami varoval s tím, že některé případy podobného podvodného jednání jsou již v řešení u Policie ČR.

Smlouvy se prodlužují automaticky: Pokud máte smlouvu na dobu určitou, s největší pravděpodobností v ní najdete ustanovení, že pokud ji nevypovíte sami, automaticky se vám prodlouží (tzv. prolongace). Smlouvy na dobu neurčitou jsou rovně platné do té doby, pokud je nevypovíte.

Autorkou článku je Jana Poncarová z portálu EnergetickaPoradna.cz.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru