Podílové fondy nabízí vyšší zhodnocení, než spořící účty

Publikováno: 1.Prosinec 2011

Zjednodušeně podílové fondy fungují na principu svěření peněz fondu a jeho zkušeným makléřům, kteří s penězi obchodují na trhu. Fondy jsou vždy ohodnoceny statusem, od konzervativních až po velmi dynamické. Podílové fondy nabízejí jak bankovní, tak nebankovní instituce a společnosti, podobně jako spořící účty. U většiny fondů bychom se také měli dozvědět celkové procento výdělku nebo ztráty, nejlépe uvedeno po jednotlivých letech, či dokonce po měsících. S penězi z fondů může být obchodováno buďto s akciemi, obligacemi (dluhopisy), ale i další širokou škálou obchodovatelných prostředků.

Podílové fondy jsou většinou doménou vysokých vkladů ke spoření (od 50 000 Kč výše), ovšem je dost účtů, kde můžeme vložit i menší částky. Většinou spořící fondy disponují přehlednými a strukturovanými informacemi pro své klienty. Jedním z podstatných parametrů je už výše zmíněná rizikovost. Další položkou je výdělečnost fondů. Podívat bychom se však měli také na doporučenou dobu investice, která může být krátkodobá, obvyklé jsou však doby střednědobé od 1 roku až do dlouhodobých 7-9 let.

Existují i tzv. zajištěné fondy, tyto spořící fondy se snaží zajistit vloženou částku před poklesem. Přitom však nabízí běžně střední zhodnocení investic. Nevýhodou je delší doporučená doba investice – obvykle 2-6 let. Z druhé strany nabídky fondů se nabízejí tzv. akciové fondy. Tyto fondy jsou velmi výnosné, mají velký potenciál ziskovosti, ale riziko je přirozeně větší. Odborníci u těchto fondu doporučují delší investiční dobu a to okolo 7 let i výše.

Co se týče podílových fondů bank, dali by se nazvat spíše „rodinami“ podílových fondů. Jelikož pokud máme u některé z bank účet, můžeme pomocí něj investovat do desítek až stovek nejrůznějších podílových fondů. Fondy se liší nejen procentem zhodnocování a rizikovostí, ale i například na frekvenci oceňování a dalších prvcích.

Podívejme se například na příklad podílových fondů GE Money Bank. Minimální částka k investici je 300 Kč. Naše peníze můžeme vložit buďto do podílových fondů vlastněných GE Money Bank, nebo do podílových fondů třetích stran. Můžeme si také nastavit pravidelné vkládání peněz. U jištěných spořících fondů dostanete velmi zajímavý „spořicí účet“, kde můžeme odkládat současně nepotřebné finanční prostředky. Pokud chceme využívat této varianty, musíme podepsat smlouvu a to buď na pobočce, nebo přes internet.

Podobná pravidla platí pro drtivou většinu bank. U tohoto finančního produktu také nabízejí banky velkou telefonickou nebo osobní podporu a to ze dvou logických důvodů. Za prvé nejsou podílové fondy na tuzemském trhu moc rozšířené, především tedy mezi širokou veřejností obyčejných zákazníků. Za druhé banky na vkladech profitují a jsou na svých klientech závislé – rizikovost fondů může podporovat obavy klientů a je důležité, aby se měli na koho obrátit a své dotazy s někým diskutovat a řešit.

Pokud vás zajímá vyšší zhodnocování úspor, než u klasických spořících účtů, zkuste zvážit nabídku podílových fondů u vaší banky. Uvidíte, že spoření není jediná cesta ke zhodnocování peněz. Pokud připustíte určitou míru rizika, může být váš výnos mnohem zajímavější. Oblíbenou variantou českých klientů je také kombinace spořícího účtu a podílových fondů. Rozhodnutí je na každém z nás.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru