Obecné tipy pro úsporu na plynu a elektřině

Publikováno: 26.Říjen 2011

Není tolik známé, že distributorů elektřiny máme v ČR hned několik a vzájemně si konkurují, především cenami a poskytovanými tarify. I když většinou mají všichni pouze jednoho stejného výrobce, dodavatele elektrické energie. V České republice je tímto hlavním výrobcem a distributorem známá Skupina ČEZ, která se nestará jen o dodávky elektrické energie, ale patří i mezi nejsilnější českou akciovou společnost.

Úspora na účtech za energie

Prostor pro úsporu je také na účtech za plyn srovnáním cen plynu. Plyn používá a odebírá nespočet domácností i firem především na vytápění a na ohřev teplé vody. Přitom je mýtus, že samotnému získávání / výrobě plynu se věnuje jen několik výrobců, ale distributorů je opět daleko více. Analogicky jako s elektřinou, distributoři se liší významně nastavenými cenami a působností.

Hlavní otázka zůstává, jak ušetřit na plynu a elektřině? Možností je přitom hned několik, ale ne všechny jsou proveditelné a uspokojivé. Pokud se někoho zeptáme, jak ušetřit na plynu a elektřině, můžeme se setkat i s odpovědí typu: „Plyn nepoužívat na topení, topit dřevem.“ anebo „Elektřinu používat co nejméně, málo svítit.“ atd. To je samozřejmě pravda, čím menší spotřeba, tím menší náklady, ale co když se jedná o například výrobní halu, kde je prostě topení potřeba a osvětlení ještě více?

Návodem mohou být nové technologie, takže se klasické žárovky, které převážně vyrábějí teplo, než světlo, nahrazují úspornými zářivkami apod. Pro zajímavost je možné uvést, že asi nejefektivnější a nejúspornější zdroje světla současné doby jsou LED žárovky.

V otázkách tepla je také dobré spoléhat se na nové technologie, jako je například možnost využít tepelná čerpadla, topení ultra-lehkým topným olejem apod. Většinou se však nejedná o vyloženě „revoluční“ počin, nýbrž jen o postupný vývoj. Další a zajímavou možností úspory je pak sloučení několika dodavatelů do co nejmenšího počtu, ideálně do jednoho. V otázkách úspory a srovnání cen plynu a elektrické energie toto možné určitě je, protože například již uvedený ČEZ, nebo i RWE, E.ON apod. mají ve svém portfoliu nabídky obsahující odběr jak zemního plynu, tak i elektrické energie.

Snížení papírování

Pro klienta toto srovnání cen a výběr dodavatelů znamená především úlevu od papírování, vše je vedeno v rámci jedné společnosti. Pro onu společnost to ale také něco znamená, a určitě mnohem více, protože pokud od ní klient odebírá místo jedné komodity hned dvě, zisky společnosti logicky musí růst. A ta pak nemá problém postoupit zákazníkovi různé výhody, například slevy z plateb za odběr. Celkově je tedy možné říct, že čím více produktů „pod jednou střechou“, tím větší slevy.

Bohužel tento trend nemusí vždy fungovat bez výjimek. Je sice možné, že při odběru například těchto dvou již několikrát uváděných komodit, získáme například na elektřinu slevu, díky níž bude levnější, než stejný produkt okolních konkurenčních společností, ale ke kompenzaci bude docházet na oné druhé komoditě. Znamenalo by to tedy, že bychom zase dostali dražší plyn.

Uvádět přesné a konkrétní částky je nemožné, protože každý má jiný odběr té či oné komodity, jinou velikost jističe atd., ale právě proto jsme pro vás připravili naši kalkulačku plynu a kalkulačku elektřiny, které vám přesně spočítají, od kterého distributora odebírat elektřinu, plyn nebo hned obě komodity najednou.

Štítky:

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru