Neodjíždějte na dovolenou s rizikem: Sjednejte si krátkodobou havarijní pojistku

Publikováno: 15.Únor 2017

Někteří motoristé jezdí jenom po určitou dobu v roce. Není proto pro ně výhodné platit havarijní pojištění za období celého roku, znamenalo by to zbytečné vyhazování peněz za služby, které stejně nevyužijí. Typičtí jsou v tomto směru motorkáři. Většina z nich jezdí od jara do podzimu a zimu svůj stroj odstaví do garáže. Proč by takovíto klienti museli platit, i když nejezdí? Naštěstí i jim je možné vyhovět. Existuje totiž možnost uzavřít pouze krátkodobé havarijní pojištění vztahující se na konkrétní přesně definované období roku.

Dojíždění do práce je bezpečné

Další možností je krátkodobé pojištění auta na cestu na dovolenou. Spousta lidí u nás si totiž havarijní pojistku nesjednává. Má pocit, že se jim to nevyplatí. Například dojíždějí autem do práce v nějakém omezeném okruhu a v malém počtu kilometrů a jinam s autem většinou nevyrážejí. Proto když zvažují možná rizika vzniku škod, vychází jim, že jsou minimální (malý provoz na venkovských silnicích, nízká pravděpodobnost vandalismu atd.), a proto drahou pojistku považují za zbytečnou investici. Vždyť pokud zrovna nejsou na cestě do práce nebo z práce, jejich auto stejně většinou odpočívá v garáži rodinného domku, takže i pravděpodobnost krádeže nebo poškození živlem klesá k nule. Může se ale stát, že se i takovíto řidiči rozhodnou pro tuzemskou nebo zahraniční dovolenou s vlastní dopravou. Počítají s tím, že na ni pojedou vozem. V tuto chvíli ale už rizika stoupají.

V neznámém prostředí se rizika zvyšují

Patříte-li mezi výše popsané řidiče, které používají vůz jenom na dopravu do práce a mají ho garážovaný s minimálním rizikem poškození či odcizení, musíte si uvědomit, že na dovolené popsaná rizika mnohonásobně stoupají, a proto se nevyplatí vyrazit s nepojištěným autem. Nemůžete totiž předvídat, co se stane. Jedete často v horku, v noci, neznámou krajinou, počasí se může kdykoli změnit. Navíc pokud jedete do zahraničí a nedomluvíte se cizím jazykem, budete v případě potíží bezpodmínečně potřebovat tlumočníka – a toho zajistí asistenční službu.

Starší vozy pojistky nemají

Riziko je navíc daleko větší, máte-li starší vůz. Je velké množství starších vozů, které nebývají pojištěny. Praxe ukazuje, že velká část aut do stáří 3-4 let havarijní pojistku má, ale u starších aut už podíl těch pojištěných z úsporných důvodů klesá. Logicky, protože na výši pojistky má samozřejmě vliv stáří vozu, jeho výbava atd. U starších aut je potom výše pojistného plnění často nepříliš uspokojivá. Není proto divu, že řada řidičů váhá sáhnout do peněženky a pojistku si raději odpustí.

Co vám krátkodobá pojistka zajistí?

Je to jednoduché: Úplně totéž co pojistka dlouhodobá na celý rok, ovšem pouze s tím omezením, že tady je garance sjednána jenom na určitou přesně definovanou dobu. Můžete počítat s tím, že dostanete:

  • Proplacení případných škod na vašem voze
  • Uhrazení eventuálních škod, které na vašem automobilu způsobí vandal
  • Zaplacení škod vzniklých působením přírodního živlu
  • Odškodnění za případnou krádež vozu

Porovnejte si nabídku

Než pojistku uzavřete, je samozřejmě dobré provést průzkum a srovnání toho, co pojišťovny nabízejí. Především je užitečné vědět, že některé pojišťovny vám pojistku nabídnou už od 14 či 15 dnů. Pohodlně se do tohoto intervalu schováte, protože tato doba nepřekračuje obvyklý rozsah dovolené. Někde pojišťovny nabízejí pojištění na 30 dní nebo na 3 měsíce, jenže proč zbytečně platit, když pojistku většinu doby nevyužijete?

Pokud jde o ceny, ty jsou samozřejmě různé. Závisí na rozsahu služeb v rámci pojistky, věku klienta, jeho bydlišti, sjednané spoluúčasti a třeba i na tom, jestli máte u dané pojišťovny sjednanou i jinou pojistku – pak vás může krátkodobá havarijní pojistka vyjít levněji.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru