Nemovitost jako investice: Co zvyšuje hodnotu domu a bytu?

Publikováno: 1.Srpen 2012

Pořídit hodnotnou nemovitost není jednoduché, může to být dokonce pěkný oříšek. Máme pro vás seznam parametrů, jejichž seskládáním získáte ideální dům a investici snů. Vše ale nemusí být perfektní. Seskládejte si domeček podle svých představ!

1)      „Dobrá adresa“

Ať chcete, nebo ne, „dobrá adresa“ bude hrát svoji roli snad navždy a je jedním z nejpodstatnějších kritérií potenciálních kupců. Které lokality jsou ale „in“?

Tradičně vysokou hodnotu mají byty a domy v centru. Velice dobrou pozici na trhu mají i nemovitosti na předměstí – podmínkou je ale dopravní dostupnost. Pokud chcete investovat do venkovského sídla, seznamte se s okolím a možnostmi dopravy. Místa, kde mají potraviny otevřeno jen o víkendu, autobus jezdí do vísky vzdálené 3 km a jinak tam lišky dávají dobrou noc, jsou sice romantická, ale nejsou vhodnou investicí. Pokud hledáte bydlení pro sebe, zní to jako pohádka. Jestli ale dům kupujete s tím, že ho v budoucnu prodáte, neriskujte.

Zjistěte si také, zda nemovitost nestojí v záplavové oblasti nebo jaká je v okolí kriminalita. 

2)      Okolí vhodné pro děti – parky, hřiště, školy a zastávky MHD

Dalším plusovým bodem jsou příznivé podmínky pro rodiny s dětmi. Okruh potenciálních kupců se tak stává zase o něco širší. V tomto případě hraje roli především bezpečnost. Klidná sídliště, parky, hřiště se skluzavkami a mateřská školka – tomu žádná maminka neodolá. Pokud se bojíte si před domem zaparkovat auto a díváte se na posprejované zdi, je něco špatně. Ruce pryč. Tabu jsou i rušné silnice za plotem zahrady.

3)      Zateplení

Snižování spotřeby energií je v kurzu a pravděpodobně ještě dlouho bude. Kvalitní zateplení spolu s plastovými okny jsou ideální volbou. Sníží náklady na spotřebu energie o desítky procent.

4)      Bezpečnostní opatření

Každý chce žít v bezpečí. O tom jak zabezpečit dům jsme již psali. Pokud u domu zvolíte vhodnou kombinaci bezpečnostních prvků, zvýší se jeho hodnota. Bezpečnostní dveře, bezpečnostní folie na skleněných plochách – oknech a prosklených dveřích, elektronický systém, popř. i kamery (to se týká například bytu – jsou v domě instalovány na chodbách kamery?).

5)      Alternativní vytápění

Současným trendem jsou i různé alternativy vytápění. Pokud do domu umístíte kamna nebo krb (nebo alespoň umožníte jejich budoucí zapojení), neprohloupíte. Hodnotu nemovitosti zvýší i instalace solárních panelů.

6)      Orientace ke slunci

Základním parametrem nízkoenergetických domů a bytů je orientace ke slunci. Pokud je interiér co nejdéle prosvětlován a ohříván přirozeným světlem, je to ideální. Pokud je orientovaný opačně, spotřebuje jeho majitel více energie jak na svícení, tak vytápění. 

7)      Materiál

Kvalitní materiál, který vydrží věky a generace je základ. U bytových domů dejte přednost cihlovým před panelovými. Cihly jsou plusem i u rodinných domů. Dále přírodní materiály jako dřevo nebo kámen je velmi moderní a zvyšuje atraktivitu.

8)      Řešení interiéru

Důležité je i řešení interiéru. Prohlédněte si všechny místnosti. Malé místnůstky na úkor velké chodby nebo takzvané protáhle „nudle“ pro kuchyňku – ani jedno vaši investici rozhodně nezhodnotí. Současným trendem jsou méně členěné interiéry, které umožňují prostupování světla. K tomu jsou ale třeba i velká okna.

Plusem jsou i vyšší stropy, oddělené toalety od koupelen, balkony a terasy, ze kterých je pěkný výhled.

9)      Rekonstruovaný byt

Plusovým bodem je rekonstrukce především u starších bytů. Málokdo dnes cíleně koupí byt s umakartovým jádrem, které v bytě vytváří přesušené klima, nebo zastaralou elektroinstalací. Pokud je dům vybaven novým moderním výtahem a stupačkami, je jeho hodnota také rázem vyšší.

10)  Pozemek

Stálicí je pozemek. Dá se říci – čím větší, tím lepší. I samotný pozemek bez nemovitosti je dobrou investicí. Opět hraje důležitou roli lokalita, blízkost záplavové oblasti, apod. U pozemku je důležité zhodnotit terén – mírný nebo svažitý, kvalitu půdy i oplocení. Investujte do vrat na dálkové ovládání.

11)  Architektura – moderní nízkoenergetický dům nebo prvorepubliková vilka?

Svoji roli hraje i to, zda plánujete investovat do architektonického skvostu. Máte v podstatě dvě možnosti. Buď zvolíte ultramoderní pravděpodobně nízkoenergetický dům založený na minimalismu a čistotě linií, nebo dům s historickou hodnotou. K nemovitostem, které už něco pamatují, je ale třeba mít vztah. Pokud je chcete nechat ladem s tím, že je za pár let prodáte, zapomeňte, že se vám investice vrátí. Staré domy chřadnou, pokud se o ně nepostaráte. Jejich cena ale může být velmi vysoká.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru