Negativní zkušenosti s podomními prodejci plynu a elektřiny

Publikováno: 20.Březen 2012

Mezi podomními prodejci můžeme najít zkušené obchodníky z jiných oborů, jako bývalí prodejci hrnců, peřin nebo různě kvalitních kuchyňských spotřebičů. Podobní prodejci jsou v některých případech také studenti vysokých škol, kteří si formou brigády přivydělávají ke škole. Bohužel kvalita podomních prodejců plynu a elektřiny v ČR není vysoká a podomní prodejci se nebojí lhát nebo klamat zákazníky za účelem přechodu k jinému dodavateli nabízejícímu jednu z dvou zmíněných komodit. Pracovníci podomního prodeje především usilují o získání odměny za každou smlouvu ve formě provize z prodeje. S tímto typem obchodníků se můžete setkat na celém území ČR.

Mezi podomními prodejci jsou samozřejmě i pozitivní výjimky, můžeme narazit na seriózní obchodníky nebo například na maminky na mateřské, které si chtějí jednoduše přivydělat. K této práci nepotřebujete žádnou praxi ani patřičné vzdělání, stačí jen umět komunikovat s lidmi. Podomních prodejců plynu a elektřiny je velká spousta a v některých oblastech ČR se může stát, že během jednoho týdne Vás navštíví dva prodejci nabízející stejné služby jedné a též společnosti. Bohužel většinou se můžeme setkat spíše s negativními zkušenostmi na podomní prodej. Objevily se dokonce případy, že tito prodejci se v případě neúspěšného dokončení smlouvy zákazníkem snažili zfalšovat podpis zákazníka a smlouvu i přes jeho nesouhlas dokončit.

Podomní prodejci plynu a elektřiny se zaměřují především na vyšší věkové kategorie populace, v kterých vidí snazší cílovou skupinu. V některých případech podomní prodejci dokonce spoléhají na jejich nedbalost a špatný zrak. Smlouvy obsahují formulace uvedené velmi drobným písmem, které mohou být pro starší lidi hůře čitelné. Neměli bychom se nechat oklamat slušným vzhledem a dobrým prvním dojmem některých podomních prodejců. Ve všech situacích musíte být nanejvýš opatrní a hlavně si důkladně přečíst celou smlouvu. Pokud jste už starší člověk a nemáte přístup k internetu či nezvládáte kontrolovat informace ohledně nabízených služeb v podobě elektřiny a zemního plynu od bezmála 20ti společností obchodující s těmito komoditami, je vhodné poradit se s někým zkušenějším. Dobrým pomocníkem jsou internetové srovnávače cen plynu a cen elektřiny, které porovnávají ceny většiny dodavatelů energií.

Naneštěstí hlavní vlna negativních zkušeností s podomním prodejem pomalu odeznívá. Už není tak časté setkat se s lidmi, kteří se snaží vydělat na bezbranných lidech tím, že podávají falešné informace a snaží se potencionálního zákazníka přemluvit k podpisu smlouvy všemi možnými prostředky. Zřejmě jediná možnost, jak se těmto pokusům o přechodu k méně výhodnému dodavateli plynu nebo elektřiny, je jednat s rozvahou. Nepodepisovat žádné smlouvy pod nátlakem. Vše si dobře promyslet a ověřit. Dobré je řídit se heslem – co neznám a čemu nerozumím, do toho se nepouštím.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru