Mladí, úspěšní a s penzijním připojištěním?

Publikováno: 3.Červenec 2012

Ilustrační foto, Zdroj: www.pixmac.cz

Mezi mladými lidmi se rozšiřuje zájem o penzijní připojištění. Ač se může zdát myšlenka spoření na důchod v počátcích samostatného života až směšná, při hlubším zamyšlení se tento krok může projevit jako velmi rozumný. Nejde jen o strach, že na mladou generaci se při neustálém stárnutí obyvatelstva seriózního důchodu nedostane, ale i o výhody, které sjednání penzijního připojištění obnáší.

Čím dříve, tím lépe

Obecné výhody včasného sjednání připojištění jsou jasné: Čím dříve klient s pojištěním začne, tím menší měsíční částku si může dovolit měsíčně platit, a čím déle bude své finance na penzijní fond ukládat, tím více státních příspěvků mu k úsporám přibyde. Pojistné si navíc může odepisovat z daní. Velkou nevýhodou a hrozbou dlouhodobého ukládání peněz je inflace, jíž úspory na penzijním fondu podléhají. V případě nadměrné inflace klientovy rozdíl mezi původní a současnou hodnotou peněz bohužel nikdo nevyplatí. Peníze je v případě nutnosti sice možné po více než 12 měsících od započetí smlouvy vybrat, pojistník tím však ztrácí nárok na výplatu státních příspěvků.

Vzhledem k odhlasování důchodové reformy a schválení tzv. tří pilířového důchodového systému se podnikavým klientům v rámci důchodového připojištění nabízejí ještě další možnosti zhodnocení svých peněz na stáří. Předchozí řádky se zabývaly pouze připojištěním třetího pilíře, které využívá penzijních fondů, ze kterých banky peníze klientů velmi opatrně investují. Tyto investice nebývají nijak riskantní a navíc na ně dohlíží stát. Hlavní podmínkou penzijních fondů třetího pilíře je, že v době, kdy vzniká pojistníkovi nárok na výplatu, musí být na účtu přítomna minimálně částka, kterou na účet vložil.

Rozdílně s penězi hospodaří nedávno vzniklý druhý pilíř, který využívá tzv. fondů nových penzijních společností a peníze klientů investuje rizikověji. Klient si může sám vybrat, do čeho investuje, výběr ale může nechat i na bance samotné. Tento způsob spoření však pojistníkovi nezaručuje bezztrátovost, existuje zde možnost výdělku i prodělku. Obecně se volba těchto fondů doporučuje především mladým lidem s vyššími příjmy, kteří mají díky dlouhodobé účasti větší šanci vyrovnat ztráty z jednoho roku zisky z následujícího a celkově tak mají na tomto způsobu ukládání peněz větší šanci vydělat. Přestože zde existuje možnost prodělku, fondy vždy garantují určitou částku, o kterou klient nepřijde.

Pozor na další reformy

Ať už se budoucím pojistníkům na penzijním připojištění zamlouvají jakékoli výhody, je třeba si zachovat ostražitost. Od 1. ledna následujícího roku totiž vejde v platnost aktualizace důchodové reformy, která téměř vyhladí stávající třetí pilíř a nahradí ho druhým, tzv. doplňkovým. Penzijní připojištění v současné podobě je možno zřídit do listopadu letošního roku, poté budou současné fondy převedeny na tzv. transformační a pro nové klienty budou platit nová pravidla.

I přes mnohé nevýhody se nedá pochybovat, že se při řádně informovanosti na systému důchodového pojištění dá vydělat. Nejen, že se účast v něm se bude brzy považovat za nutnost, ale mladým průbojným lidem přináší možnost, jak zúročit své finance a do budoucna výrazně zlepšit svou životní úroveň.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru