Kupujete ojetý vůz. Co si musíte ohlídat?

Publikováno: 9.Listopad 2015

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro koupi ojetého vozu, měli byste si všechno velmi dobře promyslet. Postupujete totiž docela velké riziko. Jednou věcí, kterou ale v našem článku řešit nebudeme, je technický stav vozu, který si musíte zkontrolovat. Hrozí totiž nebezpečí, že byste třeba mohli koupit vůz bouraný, nebo ve špatném technickém stavu. Druhou, neméně důležitou věcí jsou ale právní otázky. I zde vás může leckdo napálit.

Jaké právní fígle mohou být s prodejem spojeny?

  1. Koupíte kradené auto, aniž byste to tušili. Vyplatí se proto podívat se do databáze kradených vozů. Někteří podvodníci se snaží svůj úlovek udat.
  2. Koupíte auto, kde je jeho skutečným majitelem leasingová společnost, i když prodávající bude tvrdit něco jiného. Pak nastane situace, kdy společnost může chtít vůz zabavit, případně doplatit jeho leasing. Pak bude vůz zabaven vám, nebo vy musíte platit.
  3. Automobil je movitostí určenou k ručení. Jinými slovy slouží jako zástava a vy o tom nevíte. Tehdy může dojít k jeho zabavení ve prospěch věřitele a vás čeká nepříjemné překvapení.
  4. Jde o součást majetku k exekuci. Pokud vám takový automobil někdo prodá, bude ho po vás následně vymáhat soud a přijdete o něj.
  5. Vůz figuruje v nějakém soudním sporu, například při dělení majetku při rozvodu. Pokud nevědomky investujete do takového vozu, může se stát, že policie vezme do soudní úschovy.

V ní zůstane až do okamžiku definitivního rozhodnutí sporu. To může trvat klidně i roky.

  1. Auto je v tzv. polopřevodu. Například ho jeden majitel odhlásil, ale druhý už nepřihlásil. Podle nového zákona už od července právně vlastně neexistuje. Spousta majitelů se ale může snažit takové vozy udat a nabízí je třeba velice levně.

Ojetý vůz

Co dělat proti tomu, aby se vám podobné případy nestaly? V kupní smlouvě musí být uvedeno, že prodejce je jeho jediným majitelem. Zároveň by vám majitel měl vystavit písemné potvrzení, že se na vámi kupovaný vůz nevztahují žádné další závazky či dokonce dluhy. Tím řešíte okolnosti týkající se bodů 2. -5. Není od věci také kupovat ojeté auto jenom u soukromníků či organizací, kde máte šanci získat náhradu škody v případech, kdy se vyskytnou nějaké dodatečné problémy, které nejsou zřejmé k okamžiku koupě. Prověřte si proto autobazar nebo soukromníka, u kterého kupujete. I pověst dotyčné osoby v okolí nebo reference zákazníků autobazaru vám hodně napoví.

Na co si dát pozor při uzavírání smlouvy?

  • Ve smlouvě musí být uveden stav vozu, který přesně odpovídá skutečnosti.
  • Odmítněte ustanovení, podle něhož prodejce neodpovídá za rozdíl mezi stavem tachometru a skutečným počtem ujetých kilometrů. Podle Občanského zákoníku nic takového neplatí.
  • Musí být doložena celá technická dokumentace vozu, tedy jak malý, tak i velký technický průkaz. Pokud je k dispozici jenom duplikát technického průkazu, je to podezřelé. Zároveň musíte dostat klíče včetně klíče k zámku řadicí páky. Součástí dokumentace by měla být i servisní kniha. Když máte jenom duplikát velkého technického průkazu – poznáte to jasně podle údajů na první straně, majitel chce zřejmě zakrýt předchozí majitele. Kopie totiž odhalí pouze toho posledního. Může se tak snažit zamést pod koberec, že s vozem není v pořádku.

Dejte si pozor na lhůty k přihlášení

Nacházíte se v situaci, kdy máte zkontrolované všechny náležitosti a jste si jisti, že je s automobilem a jeho koupí všechno v pořádku. Uzavřeli jste kupní smlouvu a proběhla platba. Jste novými majiteli ojetého auta. Teď musíte uzavřít povinné ručení a to do 14 dnů. Nechat provést evidenční kontrolu. Do 10 dnů od ní byste měli auto přihlásit v registru. Toto přihlášení musíte provést do 10 dnů od chvíle, kdy ho bývalý majitel odhlásil.

A nezapomeňte, že nákupem pro vás a bohužel ani pro vaši peněženku nic nekončí. S provozem vozidla se pojí řada dalších nákladů. Je dobré s nimi dopředu počítat a mít na ně připravenu určitou finanční rezervu.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru