Která místa na silnicích patří v Čechách mezi nejrizikovější?

Publikováno: 29.Červenec 2017

V létě se na silnicích objevují i takzvaní sváteční řidiči. Jde o lidi, kteří jezdí málo, nemají takové zkušenosti, jsou mnohdy dost nejistí. Také počasí v podobě velkého tepla udělá své. Řidiči se snáze unaví, mohou usnout za volantem, jsou nepozorní. Proto je třeba dávat na silnicích zvýšený pozor. Nejezdit unavený, dodržovat potřebné přestávky. Také nepodceňovat některé rizikové oblasti. Existují totiž místa, kde se havaruje výrazně častěji než jinde. Která to jsou?

 

V čele loňského žebříčku Olšany

Nejnověji je nejrizikovějším místem Čech v katastru obce Olšany na Šumpersku, která se nachází mezi dvěma odbočkami ze silnice I/11, a to mezi Bohutínem a Vyšehořím. Staly se zde v roce 2016 čtyři nehody se sedmi těžce zraněnými. Druhé místo obsadil nájezd na dálnici do Prahy v obci Praskačka, nachází se v okrese Hradec Králové. Proběhlo zde šest nehod, jeden člověk zemřel, čtyři se zranili těžce, čtyři lehce. Dále je v žebříčku křižovatka u obce Mokré Lazce v Opavském okrese na Moravě. Výsledek? Čtyři nehody, dvě těžká a deset lehčích zranění.

 

Jak vypadala situace v letech minulých?

V letech 2013-2015 se jako nejrizikovější ukázala křižovatka silnice I/21 na konci Plzeňské ulice z obce Velká Hleďsebe do vesnice Drmoul u Mariánských lázní. Bilance: pět vážných nehod, jeden mrtvý, 11 zraněných. Další rizikovou lokalitou byl sjezd z E65 za vsí Bezděčín na jih od Mladé Boleslavi, tedy křižovatka, jež silnici spojuje s další komunikací s označením I/16. Zde zemřel jeden člověk a pět bylo zraněno. Nelichotivá bilance patří i zatáčce u Staré Huti na silnici I/50 u Uherského Hradiště. Zemřel zde jeden člověk, čtyři byli zraněni. Kritický je i úsek na silnici I/13 mezi Chomutovem a Jirkovem. V letech 2012-2014 zde došlo k celkem 11 nehodám, přičemž čtyři byly vážné. Dále je problémové i místo na silnici I/42 v Blanském okrese, a to zatáčka v obce Krhov s bilancí šesti nehod, tří vážných.

 

Automapa míst

Z čeho jsou údaje o nehodách vlastně čerpány? Mapu rizikových míst sestavuje pojišťovna Allianz. Jejich analýza vzniká na základě údajů z veřejně přístupné databáze dopravních nehod v České republice, které eviduje Policie ČR. Zaznamenávají se všechny typy nehod, přičemž místo se do databáze zařezuje jako rizikové, pokud se zde stanou minimálně dvě nezávislé dopravní nehody, které s sebou nesou těžce zraněné nebo dokonce mrtvé.

 

Velký podíl nehod za mokra

Naprostá většina nehod v kritických místech se přitom podle statistik stala během dne, noční jízda se neprojevila jako zvýšené riziko. Viníkem nehod byl řidič, který většinou nepožil alkohol. Uvedená charakteristika je během let stejná. Nedá se tedy říci, že by nehody vysloveně způsobovaly nějaké rizikové faktory (noční jízda, řidič pod vlivem návykové látky). Naopak lze uvést, že mnohdy šlo o lidi a situace, kde bylo z pohledu těchto faktorů riziko minimální. Poměrně vysoký podíl nehod se ale stal za mokra. O to více je třeba věnovat daným úsekům pozornost a nepodceňovat je. Především za deštivého počasí, kdy je vozovka namoklá.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru