Kreditní karty jsou stále oblíbenější, popularita dále roste

Publikováno: 2.Únor 2012

Nejdříve zaměřme na funkci kreditek. Jak vlastně kreditky fungují a jak celý systém pracuje? Základem je neplést si kreditní karty s obyčejnými debetními čili platebními kartami, které vypadají naprosto totožně, a nelze jej od sebe vzhledem rozlišit. Bohužel v ČR zatím ze strany bank a finančních institucí kreditní karty nejsou vysvětleny správně a celá řada klientů bank vlastně nezná výhody a nevýhody kreditek a platebních karet. Je jen jediný rozdíl, který tyto karty od sebe rozlišuje a tím je princip, na kterém kreditky fungují. Jedná o něco zcela úplně jiného, než na co jsou lidé používajíce obyčejné platební karty zvyklí.

U kreditních karet nepotřebujete žádné finance a můžete vesele nakupovat, jelikož používáte peníze banky. Ovšem, je samozřejmostí, že nemůžete nakupovat do nekonečna, ale pouze do mínusu. Čili si na kreditce předem určíte měsíční limit např. 50 000 Kč a nakupujete do doby, než vyčerpáte z kreditky všechny peníze a skončíte na nule. Jakmile peníze vrátíte zpět, získáte opět tento měsíční limit pro nákupy a můžete opět nakupovat. Čili se prakticky jedná o výhodný úvěr, kde pokud vrátíte peníze v předem stanovené bezúročné lhůtě, obvykle 55 dní, tak úvěr na kreditní kartě je zproštěn od jakýchkoliv úroků. Navíc získáte lepší lepší ochranu a záruky od banky, než v případě platebních karet.

Kreditní karty disponují dalšími výhodami oproti debetním kartám. Podívejme se na 4 nejvýznamnější: jednoduchost, bezpečnost, finanční prostředky vždy po ruce a budoucnost. Především budoucností kreditky oplývají. Ať už si to přiznáte či ne, v kreditních karty jsou jasný trend a nabírají na popularitě. Například v USA je vydáno a používáno více kreditních karet, než je obyvatel USA. Každý občan Ameriky vlastní jednu nebo více kreditních karet. Můžeme očekávat období, kdy kreditní karty porazí platební karty také na tuzemském trhu a možná dojde k ještě většímu útlumu platebních karet. Někteří odborníci s nadsázkou říkají, že může nastat doba, kdy budeme na platební karty vzpomínat podobně, jako se teď vzpomíná na vkladní knížky.

Jednoduchost. Jednoduchost, v používání kreditních karet, spočívá ve správě vašich finančních prostředků a především v kontrole vašich výdajů. Pravidelně obdržujete výpisy útrat na kreditní kartě. Získáváte perfektní přehled o vašich financích a nejen to. Jedná se o „pomocnou ruku“ v případě nákupu za vyšší částku, na kterou momentálně nemáte dostatek financí.

Druhou z důležitých výhod je bezpečnost. Kreditní karty používají více ochranných prvků a bývají vybaveny speciálním čipem, což logicky omezuje možnost zneužití kreditky. Pokud kreditku někde ztratíte a dostane se do rukou zlodějům nebo lidem ve finanční tísni, kteří jsou schopni riskovat a porušovat zákony, stačí jednoduše zavolat do banky, která vám kreditní kartu zřídila a požádat je o zablokování karty pro její další použití. Co se bezpečnosti týče, je rozhodně lepší používat kreditní kartu, případně také platební kartu, než hotovost, při jejíž krádeži je vyšší pravděpodobnost její nenahraditelnosti.

Třetí výhodou jsou finanční prostředky, které máte doslova po ruce. Kreditní kartu akceptuje miliony obchodníků a míst po celém světě. Je zde důkaz, že se jedná o opravdovou a využitelnou výhodu v praxi. Navíc tak můžete přečkat období spojené s finančními problémy.

A v neposlední řadě, budoucnost. Kreditky stále zvyšují svůj podíl na trhu na úkor platebních karet. Nakonec dodejme informaci, kdo může kreditní kartu získat. Hlavní podmínkou je věk 18 a více let. Některé banky požadují věk vyšší, konkrétně 21 let. Další podmínkou je občanství ČR nebo alespoň trvalý pobyt v ČR. Další podmínky netřeba rozebírat, ty jsou individuální a v každé bance jiné. Můžeme vám doporučit srovnat kreditní karty online pomocí našeho srovnávače kreditních karet.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru