Kreditní karta v bezpečí – 3. díl: Pozor u bankomatů!

Publikováno: 2.Prosinec 2012

Kreditní karty se postupem let staly téměř samozřejmou součástí našeho každodenního života. U pokladen platíme nákup zcela běžně kartou. Někde to stále ještě není možné a vy si musíte vybrat peníze z bankomatu.

Díky tomu, co se ale neustále hrne z médií, televizních zpráv a novin, jste při pohledu na bankomat téměř paranoidní. Nechcete přeci, aby byl odečten váš PIN kód, vaše karta zneužita a vy přišli o své úspory. Máme pro vás tipy, které vám poradí, jak se chránit při výběru hotovosti z bankomatu

Desatero bezpečnosti u bankomatů

1. Při výběru hotovosti z bankomatu si zakryjte klávesnici rukou.

2. K bankomatu přistupujte sami. Pokud si nevíte s jeho obsluhou rady, nežádejte o pomoc náhodné kolemjdoucí. Raději vyhledejte bankomat umístěný na pobočce některé banky a tam se optejte personálu nebo si vyberte peníze na přepážce.

3. Dejte si pozor na podezřelé osoby v blízkosti bankomatu. Máte špatný pocit z některých okolo postávajících osob nebo z někoho, kdo si chce z bankomatu vybrat peníze po vás. Stojí třeba nepříjemně blízko a máte pocit, že sleduje vaši činnost? Raději dejte na svůj instinkt a vyberte si hotovost jindy a jinde.

4. Nenechte se rušit! Při výběru hotovosti by vás nikdo neměl vyrušovat. Přistoupí k vám třeba personál banky a chce vám něco sdělit? Nenechte se nachytat. Nemusí se totiž vůbec jednat o zaměstnance banky. Pokud k vám přistoupí „náhodný“ kolemjdoucí s žádostí o radu, buďte ostražití. Rozhodně se nemusí jednat o někoho, kdo potřebuje nutně vědět, kde je nejbližší internetová kavárna.

5. Před použitím bankomatu se přesvědčte, že na něm nevidíte nic zvláštního. Prohlédněte si vstup pro kreditní kartu, výdejní otvor bankovek apod. Pokud se vám na bankomatu něco nezdá, raději výběr hotovosti neuskutečňujte a zavolejte na telefonní číslo klientské linky banky, které bankomat patří.

6. Po výběru si hotovost uschovejte do peněženky, ponechte si i potvrzení o transakci. Nezapomeňte si vzít vaši kreditní kartu. Banky mají sice u svých bankomatů nastavený časový limit, po kterém bankomat zapomenutou kartu „spolkne“. Tento limit se pohybuje v řádech desítek sekund. To už ale může být pozdě, pokud stojí zájemce o vaši kartu hned za vámi.

7. Vybírejte si bankomaty, které vám poskytnou co největší soukromí. Nejbezpečnější v tomto případě samozřejmě nejsou bankomaty, ke kterým přistupujete rovnou z ulice, a než si vyberete peníze, stačí kolem vás projít desítky dalších lidí. Bezpečné jsou bankomaty umístěné přímo v bankách. Bankomaty u bankovních poboček jsou navíc často chráněny kamerovým systémem.

8. Nastavte si denní limit pro výběr z bankomatu. Máte tak jistotu, že v případě zneužití vaší karty nepřijdete o astronomické částky.

9. Kontrolujte své výpisy z účtu a internetové bankovnictví. Budete tak mít jistotu, že se na vašem účtu neděje nic podezřelého.

10. Svoji kartu chraňte a nenechte nikoho, aby odečetl údaje, které jsou na ni uvedeny. Když stojíte ve frontě před bankomatem, mějte kartu pečlivě uschovanou a nemějte ji volně, aby si mohl každý přečíst číslo karty, její expiraci a CVV kód. S těmito údaji může totiž kdokoliv nakupovat přes internet.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru