Kreditní karta v bezpečí – 2. díl: Chraňte si PIN!

Publikováno: 19.Listopad 2012

PIN kód je často kamenem úrazu, díky kterému můžete při ztrátě nebo odcizení kreditní karty přijít o sta tisíce. Buď si ho za nic na světě nemůžete a nemůžete zapamatovat a proto si ho píšete na všelijaká „tajná místa“ a nebo jste si ho v bance změnili. Pokud se nejedná o čísla 1234, je to váš datum narození? Málokdy si umíme sami vymyslet kód, který půjde opravdu těžko odhadnout.

Vlastní PIN – většinou velmi triviální kombinace

Myslíte si, že váš PIN kód ke kreditní kartě nemůže nikdo prohlédnout, že ho znáte jen vy? Možná jste na omylu. Je všeobecně známé, že většina lidí jako PIN volí zcela triviální kombinace.

Stálicí mezi PIN kódy je již zmiňované známé 1234. Na druhém místě se hrdě drží „kombinace“ čtyř stejných čísel od nul po devítky. Oblíbené jsou i různé kombinace jedniček a dvojek. Máte kód 1212, 1122 nebo podobné? Dejte si na ně pozor. Pro hackery nejsou žádným oříškem. Populární jsou i roky narození, které se dají také snadno odhalit.

U mnohých bank u nás si můžete PIN kód bez problémů změnit. Mějte ale na paměti, že ve většině případů se vám nepodaří vymyslet originální kód, který by byl pro hackery skutečně složitý. Proto doporučujeme o změně kódu uvažovat v tom případě, že vám byl automaticky vygenerovaný velmi jednoduchý a tudíž nebezpečný PIN. Mnohé banky mají pro změnu PIN kódu přísná pravidla, která vám neumožní nastavit si PIN podobný výše zmíněným – tedy postupky nebo stejná čísla.

Jak si PIN ale zapamatovat? Jako kamaráda v telefonním seznamu!

Pokud jste se už smířili s tím, že si jako PIN kód nezvolíte rok narození svého potomka nebo partnera, nezoufejte. Máme pro vás pomůcky, které vám zapamatování PIN kódu usnadní.

Zapomeňte na to, že byste si do svého mobilního telefonu uložili PIN kód pod prostým „PIN“. To by rozhodně nebylo nejvhodnější. V případě, že by vám byla odcizena celá taška nebo kabelka i s telefonem a peněženkou, není váš bankovní účet v bezpečí ani na minutu. Naopak můžete v telefonu pod heslem „PIN“ uvést zcela odlišný kód, který případného pachatele svede na špatnou stopu.

Pokud si chcete PIN kód uložit do mobilu, uložte si ho pod fiktivním jménem. Vymyslete si imaginární babičku, vzpomeňte si na své oblíbené méně známé literární postavy, spisovatele nebo herce. Koho by napadlo, že pod Betty MacDonaldovou se skrývá v posledním čtyřčíslí ve skutečnosti váš PIN?

Vytvořte si vlastní šifru!

Vytvořte si šifru, podle které si kód budete pamatovat, a tu si pak klidně napište na kartu nebo do peněženky. Přičtěte ke každé číslici třeba trojku a takový kód si zapište. Stejně tak si můžete zapsat některý násobek kódu.

Pokud máte své oblíbené číslo (které je alespoň trojciferné), přičtěte ho k číslu vašeho PIN kódu a máte šifru, kterou jen těžko někdo prohlédne.

4 zásady pro bezpečí PIN kódu

1. Nikdy si nepiště PIN kód do peněženky nebo přímo na kartu. Nemůžete udělat nic horšího!
2. Nikdy nereagujte na emaily, popř. SMS zprávy, i od důvěryhodných zdrojů, které by vás vyzývali k tomu, abyste jim sdělili svůj PIN kód ke kartě.
3. Nikomu PIN kód nesdělujte.
4. Při zadávání PIN kód kryjte číselník rukou.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru