Konflikt na Ukrajině zdražuje ropu. Jak to bude s plynem?

Publikováno: 6.Březen 2014

Co se týká energetické bezpečnosti, je Evropa stále křehká. Stačí si jen uvědomit, že čtvrtinu evropské spotřeby pokrývají dodávky zemního plynu z Ruska. A přibližně 80 procent této komodity přitéká plynovodem přes Ukrajinu. Evropa proto může celkem oprávněně být lehce nervózní. Rusové totiž již v minulosti ukázali, že se nebojí kohoutky „utáhnout“. Podívejme se, jak se mohou vyvíjet ceny plynu a zda hrozí jeho nedostatek.

Zásoby plynu máme, alternativní cesty také

Evropa má aktuálně plynové zásobníky zaplněny téměř z 50 procent jejich kapacity. Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu mohou zásoby plynu v podzemních zásobnících na území České republiky vystačit na přibližně 35 dnů, pokud by došlo k výpadku dodávek ruského plynu přes Ukrajinu. Dodejme, že Česká republika odebírá z Ruska asi tři čtvrtiny své spotřeby plynu, zbytek je dodáván plynovodem z Norska.

V případě, že by Rusko zastavilo dodávky plynu přes Ukrajinu, mohla by komodita do Evropy proudit přes plynovod Nord Stream nebo Jamal. Pokud by se Rusové rozhodli přestat dodávat plyn do evropských zemí úplně, bylo by nutné hledat alternativní dodavatele. „Vláda by snad v takovém případě měla dost času na to, aby začala jednat s novými dodavateli. Trubky jsou naštěstí nataženy,“ uvedl Michael Romancov, odborník na politickou geografii.

Pozitivní roli v oblasti zásob zemního plynu sehrála teplá zima. „Díky jarnímu počasí a mírné zimě má Česká republika dostatečné zásoby plynu. ČR tedy žádné bezprostřední riziko ohledně nedostatku zemního plynu nehrozí. Nebezpečí ale vidím v tom, že pokud by Rusko upravilo výši ceny plynu, Ukrajina by si část toho, který je určen pro Evropu, mohla ponechat pro sebe,“ uvedl Miloslav Zaur, předseda Českého plynárenského svazu.

K tomuto kroku se podle ruské agentury Interfax odhodlal Gazprom v úterý 4. března, kdy zrušil Ukrajině slevu na zemní plyn. Důvodem je údajně to, že ukrajinská strana neuhradila částku, kterou dluží za dřívější dodávky.

Přesto, že v současné době můžeme být klidní, diskuzi ohledně energetické bezpečnosti v souvislosti s dodávkami plynu přes Ukrajinu bychom neměli podceňovat. Připomeňme zimu 2009, kdy se Rusko rozhodlo zastavit dodávky plynu přes ukrajinské území, protože se oba státy nemohly dohodnout na ceně a přepravních podmínkách.

„Pevně doufám, že tato situace podnítí vážnou diskuzi o zajištění větší diverzifikace zdrojů. V opačném případě by se jednalo o hrubou chybu, která by v budoucnu mohla přerůst v katastrofu,“ dodal Romancov.

Cena ropy jde nahoru, plyn zdražit nemusí

Ropa na ukrajinskou krizi zareagovala téměř okamžitě poté, co ruské jednotky vstoupily na Krym. Cena severomořské ropy Brent stoupla na 112,3 dolarů za barel a je tak na nejvyšší úrovni od počátku roku. Zdražení ropy se ovšem dalo očekávat, protože jde o velmi „citlivou surovinu“, jejíž cena podléhá výkyvům s ohledem na mezinárodní situaci.

Je přitom známé, že na cenové výkyvy ropy reaguje také zemní plyn. Jeho vazba na ropu však v současné době není již tak úzká. „Dění na Ukrajině samozřejmě může negativním způsobem dopadnout na ceny plynu. Již nyní můžeme pozorovat, že cena ropy jde nahoru. Těsná vazba mezi těmito komoditami se nicméně oslabuje. Tlak na vyšší cenu bude mírněn tím, že byla teplá zima a v současné době je plynu přebytek,“ uvedl analytik Jiří Gavor ze společnosti ENA.

Dodejme, že ceny plynu na burzách byly koncem února nízké, dodavatelé je tak nakupují asi o 11 procent levněji než před rokem. Jedná se o největší pokles cen za posledních 6 let, který je způsobený tím, že obchodníci nemají vzhledem k zásobám plynu o komoditu takový zájem.

Také podle analytika Deana Brabce nebude mít krize na Ukrajině zásadní dopad na cenu zemního plynu a bát se nemusíme ani přerušení dodávek. „Politická situace na Ukrajině je sice značně nestabilní, nedomnívám se však, že by mohlo dojít k přerušení dodávek a hledání alternativní nákladnější cesty. I Rusko má zájem na plynulosti dodávek,“ dodal Brabec.

Pokud by plyn zdražoval, českých domácností by se to mohlo dotknout pravděpodobně až příští rok. „Dodavatelé nyní začínají nakupovat zemní plyn na další topnou sezónu. Jestliže by krize na Ukrajině trvala déle a plyn by díky tomu zdražil, na účtech českých domácnost a podniků by se to pravděpodobně projevilo až v roce 2015,“ doplnil Gavor.

Autorkou článku je Jana Poncarová z portálu EnergetickaPoradna.cz.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru