Kolik domácností mění dodavatele elektřiny a plynu?

Publikováno: 4.Září 2013

Liberalizace trhu s elektřinou a plynem přinesla domácnostem možnost vybrat si, od jaké společnosti budou energie kupovat. Postupně se rozběhl konkurenční boj, ve kterém je hlavním argumentem pro spotřebitele nižší cena, ale také lepší služby a vstřícnější zákaznický servis.

Dodavatele elektřiny letos změnilo 145 000 domácností

Před sedmi lety, kdy byla ještě změna dodavatele v plenkách a v médiích se o ní moc nepsalo, ani nechodilo tolik podomních prodejců, se podle statistik OTE (Operátor trhu s elektřinou) rozhodlo pro jiného obchodníka s elektřinou necelých 5 000 domácností. Minulý rok to bylo již 382 354 tisíc domácností.

Podle dostupných statistik změnilo letos dodavatele elektřiny již téměř 145 000 domácností (údaj k 30. 6. 2013). To je ovšem méně než loni ve stejnou dobu, kdy změnu realizovalo na 202 240 domácností.

Počet změn dodavatele elektřiny – domácnosti (2006 – 2012)

Rok Celkový počet změn dodavatelů – domácnosti
2006 4 976
2007 25 644
2008 15 764
2009 54 089
2010 183 990
2011 374 258
2012 382 354

Zdroj: OTE

Dodavatele plynu mění méně domácností

Zatím nejvíce změn dodavatelů plynu proběhlo v roce 2011, kdy k jinému obchodníkovi přešlo téměř 360 000 domácností. Rok 2012 byl slabší a podle aktuálních statistik se zdá, že ani ten letošní stávající rekord nepřekoná.

Do konce června letošního roku změnilo dodavatele plynu na 169 740 domácností, zatímco loni to bylo o celých 11 590 domácností více. V případě elektřiny i plynu bývají přitom silné především měsíce na počátku roku (zejména leden), kdy ke změně dodavatele přistupuje nejvíce domácností.

Počet změn dodavatele plynu – domácnosti (2010 – 2012)

Rok Celkový počet změn dodavatelů – domácnosti
2010 76 659
2011 359 996
2012 344 005

Zdroj: OTE

Jak při změně dodavatele nenaletět

Klesající počet změn dodavatelů může mít více důvodů – řada domácností již dodavatele změnila, někteří zákazníci jsou vázaní smlouvami na dobu určitou, která jim znemožňuje změnu nyní realizovat. O energetickém trhu se také více mluví a píše, takže informovaní zákazníci se lépe brání podomnímu prodeji, který navíc některé obce a města zakázala.

Jestliže patříte k domácnostem, které zatím změnu dodavatele nerealizovaly a přemýšlíte nad ní, přijde vhod několik tipů, jak postupovat, abyste vybrali skutečně levnějšího a férového dodavatele.

  1. Vše si spočítejte – nedůvěřujte tvrzení podomního prodejce nebo operátorovi zákaznické linky. Jejich prací je prodat produkt. Využijte internetové kalkulačky elektřiny nebo kalkulačky plynu a podle vaší spotřeby si spočítejte, kolik můžete v porovnání se stávajícím dodavatelem ušetřit.
  2. Prozkoumejte obchodní podmínky – na webových stránkách dodavatele, u kterého podle výpočtu můžete ušetřit, si najděte obchodní podmínky a pročtěte si je opravdu důkladně. Hledejte zejména informace o různých poplatcích navíc.
  3. Prohlédněte si smlouvu – také smlouvu si prostudujte. Její vzor byste měli rovněž najít na stránkách dodavatelů. Nechcete-li se upsat na dobu určitou a nemít po následující dva roky v podstatě možnost od smlouvy odstoupit, požadujte smlouvu na dobu neurčitou. Tu lze kdykoli vypovědět.
  4. Zjistěte si reference – internetové diskuse vám mohou pomoci zjistit, jak si dodavatel stojí u svých zákazníků a jaké s ním mají zkušenosti.
  5. V případě nejasností se ptejte – nemá váš dodavatel jasný ceník? Máte právo na to vědět konečnou cenu za MWh. Není vám jasné ustanovení v obchodních podmínkách? Zavolejte na zákaznickou linku a zjistěte, jakým způsobem a jak ochotně vám operátor vše vysvětlí.

Podomní prodej versus chytrá změna dodavatele

Rozhodně ale žádnou smlouvu nepodepisujte mezi dveřmi. Ačkoli některé obce a města proti podomnímu prodeji bojují vyhláškami, stále se s ním setkáváme. K ohrožené skupině patří především senioři, ale k podepsání smlouvy se nechají přesvědčit i mladší generace.

Podomní prodejci používají různé triky, které jsou minimálně na hraně férového obchodního jednání. Často se vydávají za pracovníky distribuce, nabízejí nereálné slevy, „bonusy“ například ve formě pojištění (za to pak zákazník platí peníze navíc). Před podobnými riziky varoval také Energetický regulační úřad.

Na druhou stranu, chytrou (promyšlenou) změnou dodavatele je možné ušetřit zajímavé peníze. Jestliže vás zajímá, kolik by to bylo právě ve vašem případě, využijte on-line kalkulačky elektřiny nebo kalkulačky plynu.

Autorkou článku je Jana Poncarová z portálu EnergetickaPoradna.cz.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru