Kdy musíte „nazout“ zimní pneumatiky?

Publikováno: 15.Říjen 2015

O tom, že v době sněhu a náledí není dobré vyjíždět s letními pneumatikami, ví jistě každý, i když stále mnoho řidičů tento fakt zlehčuje a ignoruje. Jak je to s povinností nazout zimní pneu u nás, a jak v jiných zemích Evropy?

V České republice je ze zákona povinné používat zimní pneumatiky v období od 1.11. do 31.3., a to na obou nápravách. Hloubka dezénu je stanovena minimálně 4 mm, u vozů nad 3,5 tuny dokonce 6 mm. Ovšem pozor, povinnost vzniká pouze za určitých podmínek, a těmi jsou souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy, nebo tehdy, kdy lze vzhledem ke zvážení povětrnostních podmínek předpokládat, že se na vozovce vyskytne led, námraza nebo sníh. Výjimku tvoří úseky označené značkou „zimní výbava“. Na těchto místech je použití zimních pneu v zákonem stanovenou dobu vždy povinné, ať je počasí jakékoliv. Pokud tedy nebydlíte přímo v horských oblastech, může se stát, že i v tomto období budou dny, kdy zimní pneu ze zákona potřebovat nebudete. V jiných dnech byste ale museli nechat auto doma.

Přezout auto nejpozději v termínu 1.11 je velmi rozumné a rozhodně se to doporučuje, ať jsou předpovědi a počasí jakékoliv. Určitě se totiž nevyhnete nízkým teplotám, a pro ty jsou zimní pneumatiky speciálně uzpůsobené. Navíc nikdy nevíte, kdy se počasí ve chvilce změní, a vy byste mohli zůstat někde v půli cesty nebo ohrozit sebe i ostatní riskantní jízdou na letních pneu. Jakmile přezujete, odpadnou vám věčné starosti, jestli už přezout, nebo ještě ne, a zda vůbec můžete v daný den s autem vyjet na silnici.

Zákon a tzv. povinné zimní pneumatiky

A co je velmi důležité, v případě nehody s nevyhovujícími pneumatikami vám může pojišťovna zkrátit pojistné plnění nebo po vás vyžadovat vysokou spoluúčast. A to se určitě nevyplatí.

Chystáte se v zimě autem za hranice? Jak je to s přezouváním a povinnou zimní výbavou v jiných Evropských zemích?

Povinnost v zimě auto přezouvat je i v jiných zemích Evropy. Lišit se může období, ve kterém jsou tyto pneumatiky vyžadovány, rozhodně to není všude od 1.11 do 31.3., jako u nás. Proto s vždy pečlivě zjistěte, jak to v dané zemi chodí.

Bez zimních pneumatik se neobejdete v Alpských zemích, což je určitě pochopitelné. V Rakousku a Německu jsou povinné, a tato zákonem stanovená doba je delší než u nás, do 15.dubna. Ve Švýcarsku zákonná povinnost sice není, ovšem pokud se stane dopravní nehoda a vy nebudete mít vhodné pneumatiky, nesete plnou zodpovědnost. Ani ve Francii není zimní výbava povinná.

pneu_720x90

Od 1. 10 do 30.4 je zimní výbava povinná v Belgii. V Nizozemí a Lucembursku je pouze doporučená. Ve Velké Británii povinnost zimních pneu neexistuje.

Podle očekávání je povinnost přezouvat také ve Skandinávských zemích, zákonné období se v jednotlivých zemích liší.

Jak je to v Jižní Evropě? V Itálii a Španělsku platí povinnost zimních pneu jen na některých úsecích silnic, v Chorvatsku ale na všechny cesty od 1.11. do konce dubna. Zimní pneu vyžaduje i Slovinsko a Bosna a Hercegovina. Albánie, Makedonie a Černá Hora mají přísnější podmínky pro letní pneu a jejich vzorek v zimním období, není třeba hned přezouvat.

Ve Střední Evropě je povinnost přezouvat běžná, pouze v Polsku ze zákona není. Do Maďarska si naopak nezapomeňte i sněhové řetězy, bez nich je možné, že vás ani do země nepustí. V Pobaltských zemích povinnost používat zimní pneumatiky je, v Rusku naopak ne. Bez správných pneumatik nebo dokonce zimních pneu s hroty se ale v některých oblastech rozhodně neobejdete.

 

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru