Kam za kvalitními a cenově výhodnými školními pomůckami?

Publikováno: 21.Srpen 2014

pastelky

Ilustrační foto

Školy se své povinnosti vybavovat prvňáčky základními školními potřebami dávno zřekli a je tak už zcela na rodičích, aby svým dětem připravili k prvním letem ve školních lavicích vše, co potřebují. Pouhý nákup nutných psacích potřeb a sešitů se vyšplhá na stovky korun, vybavení nadcházejících prvňáků si vyžaduje náklady i několikanásobně vyšší. Průměrně vyjde na částku kolem 3000 korun a mělo by zahrnovat školní tašku, penál, položky z papírnictví, výtvarné potřeby a přezůvky s obalem.

Školní výbava by neměla být jen tak ledajaká snůška nutných předmětů, měla by být také hezká a motivující. Právě proto jsou velmi oblíbené sady s poutavými barevnými motivy. Levněji se dají sehnat na internetu v eshopech, ale třeba i za zlomek původní ceny na slevových portálech. Další variantou úsporného setu je vybavená aktovka, obvykle obsahující základní nákup z papírnictví, případně ještě některé z výtvarných potřeb.

Kde nakupovat?

Ať se rozhodnete pro nákup kdekoli, na největší slevy narazíte koncem srpna. Pokud zvolíte klasicky návštěvu supermarketu, můžete nejprve porovnat ceny v jednotlivých řetězcích díky online letákům, které najdete například na stránkách najdislevu.cz, akcniceny.cz, či online-letaky.cz. Jiné možnosti otevírá nákup přes internet. Ve specializovaných eshopech čeká na zákazníky zboží levnější a mnohdy i odlišné od toho, které běžně potkáte v každé prodejně. Také zde lépe seženete pera pro leváky a další speciality.

Část výbavy je možno pořídit i na slevových serverech. Výběr je tu omezený, ovšem ceny o desítky procent nižší. I tak mnoho rodičů školní nákupy online odmítá. Za tímto rozhodnutím stojí předchozí špatné zkušenosti se zakoupeným zbožím, které neodpovídalo fotce a popisu, nebo obava, že by se tak mohlo stát. Některé rodiny dokonce vyrážejí za školními pomůckami až do sousedního Německa. V příhraničních obchodních střediscích se dá nakoupit levněji a kvalitněji, a pokud jsou náklady na cestu přijatelné, může se jednat o jednu z variant nákupu.

Co a jak vybírat?

Ne o všem nabízeném zboží platí, že se bez něj dítě ve škole neobejde. Věci, s nimiž bude školák usedat do lavice, by měly být hezké, ne ale na úkor funkčnosti. Plnicí pero s barevným střapcem na konci sice zaujme, ergonomicky už ale tak atraktivní být nemusí. Efektnost oželí i sešity, mezi nimiž může být cenový rozdíl desítky korun. Potisk desek můžete vynahradit barevnými obaly, nebo hezkými a účelnými deskami na sešity. Šetřit se naopak nevyplácí u souprav výtvarných a psacích potřeb. Levnější z nich totiž stejně brzy dopíší či dojdou a vyžadují brzkou náhradu.

Zvláštní pozornost si vyžaduje školní taška – základ veškeré školácké výstroje. V současné době je na trhu velké množství typů a výběr tudíž nemusí být vůbec jednoduchý. Hlavním vodítkem jsou věk a vkus. Čím mladší dítě je, tím spíše by se měl okruh případných kandidátů omezit pouze na skupinu speciálních školních batohů. Jedná se o jakési spojení klasické aktovky a batohu, z něhož vzniklo prostorné zavazadlo o několika kapsách. Právě rozdělení prostoru a jeho vyčlenění pro určité položky ušetří hlavně malým školákům čas, který by jinak strávili hledáním. Batoh však musí být dostatečně pevný, aby se jednotlivé oddíly po položení na zem nezhroutily.

Není tak divu, že klasické školní aktovky přicházejí o své příznivce. I mezi vychvalovanými batohy ale existují nekvalitní modely, jejichž koupi je nutné předcházet dodržováním několika kritérií. Především se jedná o tvarování zad zavazadla, které by mělo být anatomické. Spolu s popruhy, jejichž šířka by měla být minimálně 4 cm, nesmějí postrádat ani dostatečné vypolstrování, které v případě většího nákladu zabrání otlačeninám.

Samotná taška by měla být co nejlehčí, typy určené pro prvňáčky mají normu nastavenou do 1,2 kg. Dalším důležitým hlediskem jsou bezpečnostní prvky, které mají na děti upozornit řidiče při přecházení vozovky. Nejčastěji mají podobu reflexních pruhů, nápomocná je nicméně i výrazná barva samotné tašky. Pokud máte pocit, že je uvedených kritérií přehršel, sledujte výsledky nezávislých testů, které vyhodnotí všechny parametry za vás.

Usnadnit práci ve škole pomůže i šikovný penál. Musí poskytovat dostatek místa pro všechny psací, rýsovací i kreslicí pomůcky, které žák potřebuje mít při ruce. Nejrozšířenějšími typy, které tento požadavek dokáží splnit, jsou rozkládací a dvoupatrové. Rozkládací je tenčí a spíše se pro něj najde místo v tašce, dvoupatrový naopak ušetří pracovní plochu na lavici. Obvyklou náplní obou z nich jsou: sada fixů, sada pastelek, tužky, lepidlo, nůžky a pero s bombičkami. Pera jsou momentálně oblíbená ergonomická a pastelky silné, u kterých se méně láme tuha.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru