Jaké pojištění uzavřít na dovolenou na kole?

Publikováno: 2.Srpen 2017

Pojišťovny v posledních letech reagují i na vývoj sportovních aktivit. Co bylo ještě před několika lety považováno ze nepojistitelné, se dnes vcelku bez potíží dá pojistit. Jisté je, že jízda na kole je v posledních letech velmi oblíbená. Spousta lidí bere kola nejenom na tuzemské dovolené, ale také do zahraničí. Ovšem před tím je třeba uzavřít pojištění. Jaké?

 

Odlišná nabídka pojišťoven

Každá pojišťovna může mít trochu odlišnou nabídku. Co jedna pojišťovna do své pojistky zahrne, druhá už nemusí – může to mít třeba formou dalšího připojištění, nebo takové situace nemusí pojistit vůbec. Je dobré velmi pečlivě číst slovíčka jako cyklotrasa nebo cyklostezka. Něco jiného je, když budete šlapat v nížině po rovné silnici a v horách na horské cestě ve výšce přes 1000 metrů. Může se stát, že doprava z hor k nejbližšímu zdravotnickému zařízení, které vás dokáže ošetřit, bude možná třeba jedině vrtulníkem, ani sanitka se na místo nedostane. Nastává problém.

 

Pojištění převozu a záchranné akce je důležité

Podobné zásahy jako svoz vrtulníkem nebo zásah horské služby pak většinou běžné standardní cestovní pojištění nehradí. Proto je třeba se před odjezdem zeptat, zda pojistka ve své základní podobě hradí i případnou dopravu do nejbližšího zdravotnického zařízení. Pokud ne, je třeba se připojistit. V rámci pojištění léčebných výloh by měl mít zodpovědný cyklista zahrnuto i pojištění převozu do zdravotnického zařízení či záchranné akce. Jedině pak může s klidným svědomím odjet.

 

Hra se slovíčky vás může připravit o plnění

Pokud nebudete zmíněná pojištění převozu a záchranné akce v pojistce zahrnuty mít a stane se vám úraz, zejména v obtížně schůdném terénu to může být opravdu velký problém. Potom následuje spousta výdajů navíc. Dále je třeba pečlivě prostudovat podmínky pojišťoven. Slova jako cyklostezka nebo cyklotrasa ovládají cyklisté, ale pojišťovny pod nimi nemusí rozumět totéž, co oni. Proto je třeba najít přesné definice, co pojišťovna cyklostezkou nebo cyklotrasou myslí. Jinak by v případě, že dojde k úrazu a následnému vymáhání pojistného krytí, mohlo dojít k nesrovnalostem. Pojišťovna by mohla tvrdit, že se úraz stal jinde, než kde vymezují pojistné podmínky. Potom by mohla pojistné plnění odmítnout.

 

Řešení přímo na míru

Pojišťovny samotné tvrdí, že velmi záleží na tom, kde a za jakých okolností bude klient provozovat danou sportovní aktivitu. Podle toho je možné ji pojistit nebo také odmítnout jako nepojistitelnou. MTB, tedy terénní horská cyklistika mimo asfaltové cesty může být pro mnoho pojišťoven nepojistitelným sportem nebo pojistitelným jen za určitých přesně daných podmínek. Naproti tomu pojistit silniční cyklistiku na sjízdných asfaltových cestách označovaných jako povolené by neměl být nejmenší problém. Vždy je proto nutné pojišťovnu přesně informovat o tom, kde a jaký terén budete sjíždět a na základě toho vytvořit konkrétní pojistku vám na míru. Tím předejdete případným problémům.

Štítky:

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru