Jaké podvody se běžně dějí u pojištění aut?

Publikováno: 1.Srpen 2017

Když chybí peníze, někteří lidé se pokoušejí získat je různým způsobem. Třeba i využít služeb pojišťovny, a to dokonce i podvodným způsobem. Jaké pojistné podvody s autem vlastně existují?

 

Větší rozsah škod

Hodně často se poškození klienti chtějí třeba při nehodě zahojit na pojišťovně tím způsobem, že nahlásí větší rozsah škod, než ke kterému skutečně došlo. Někdy je usvědčí likvidátor pojistné události, když si všimne, že k takovým škodám nemohlo dojít. Jindy se třeba usvědčí sami, protože podá protichůdné informace, které si odporují nebo odporují fyzikálním zákonům, které samozřejmě fungují i při srážce aut. Pojišťovna má samozřejmě odborníky, kteří takové situace odhalí.

 

Záměrné poškození

Majitel vozu nahlásí nehodu, ale ve skutečnosti vůz poškodil záměrně, aby mohl čerpat pojistku. Typickým příkladem je třeba nechat vůz utopit v rybníce nebo v potoce. Může se zjistit, že aby vůz v daném místě sjel, musel by se vyhnout třeba lavičce nebo betonovému sloupu či stromu. To samozřejmě reálné není. Dalším poškozením může být třeba zaranžovaný střet se zvěří, který se ve skutečnosti vůbec nestal. Když se někdo pokusí nárazem pomačkat přední část vozu a pak za ní nastrkat třeba chlupy z malířského štětce, znalci velice brzy na podobné podfuky přijdou. Umí totiž určit, o jakou srst jde i posoudit, zda k poškození vozu opravdu došlo při kontaktu se zvěří.

 

Starý vůz v novém rouše

Někdy se lidé pokoušejí vydávat starší vůz za zánovní. Třeba tím, že po havárii namontují do auta už zničené náhradní díly, ovšem vůz vydávají za zánovní – tedy takový, jehož cena měla být mnohem vyšší. Samozřejmě, že fundovaný odborník při prohlídce podobné věci hned zjistí. Všimne si, že v papírech je deklarovaný zánovní vůz, ovšem bouraný vůz je ve skutečnosti starší a třeba ani nemá originální součástky.

 

Fingované krádeže

Poměrně častým kouskem podvodníků je i fingovaná krádež auta. Jak podvodníci postupují? Velice jednoduše. V České republice nahlásí auto jako ukradené a zatím ho odvezou do jiné evropské země. Ani v tomto případě není pojišťovna bezmocná. Pohyb vozu se totiž dá zjistit. Také policie evropských zemí často spolupracují, existují databáze automobilů, takže je možné odhalit, že v jedné zemi bylo auto hlášeno jako kradené a jinde se objevilo.

 

Proplacení škody vzniklé jinak

Dalším figlem může být i snaha nechat si proplatit škodu, ke které ovšem došlo úplně někde jinde. Třeba snaha hodit vinu na autoservis, že udělal něco špatně při opravě, a přitom problém vznikl třeba při provozu vozidla nedbalostí řidiče. Také tady není pro znalce automobilů a jejich provozu problém prokázat, zda škoda opravdu vznikla v situaci, ve které ohlašovatel tvrdí.

 

Falešné papíry

Podvodník má dokumenty příslušející k vraku nějakého do republiky importovaného vozu. Následně si nechá na objednávku ukrást auto, které odpovídá značkou, parametry a barvou danému vraku. Následně ukradené auto s falešnými papíry pojistí. Pár týdnů nebo měsíců poté auto někdo ukradne, nebo třeba shoří. Znalce pojišťovny v těchto případech velmi často upoutá skutečnost, že auto bylo ukradeno nebo došlo zkáze krátce poté, co bylo pojištěno.

Týmy dokážou i posoudit hlas

Jak už bylo řečeno, pojišťovny mají celé týmy detektivů, kteří zkoumají pojistné případy, a leccos je upoutá. Často si všimnou na podezřelé chování lidí, jež například bourají velmi často. Využívají třeba také hlasového analyzátoru, když klient oznamuje pojistnou událost telefonicky. Na základě rozboru hlasu při sdělování neutrálních informací a popisu události jsou pak schopni na základě barvy hlasu, intonace a dalších parametrů odhalit, jestli dotyčný při popisu průběhu pojistné události lže nebo nikoli.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru