Jaké jsou rozdíly cen plynu mezi dodavateli a jak rozdíly vznikají?

Publikováno: 30.Leden 2012

Naši sousedi, přesněji Němci, mohou měnit dodavatele plynu a elektřiny na základě změněné výše placené částky za spotřebu směrem nahoru. Uveďme názorný příklad: U smluv v Německu se svým podpisem zavazujete k okamžitému přechodu ke konkurenční společnosti čili k přechodu k jinému dodavateli zemního plynu, avšak pouze v případě navýšení ceny. A tak je v Německu naprosto běžné, že lidé přecházejí k jinému dodavateli co 3 měsíce. Toto berme pouze jako příklad, jak to chodí v sousední zemi, aby bylo jasné, že se můžeme mít ještě lépe. Dnešním tématem jsou rozdíly zemního plynu u hlavních dodavatelů v jednotlivých distribučních regionech České republiky.

Ceny plynu se pohybují v závislosti na zmíněném distribučním regionu, kterých v ČR máme celkem šest: E.ON Distribuce, a.s., JMP Net, s.r.o., Pražská plynárenská Distribuce, a.s., SMP Net, s.r.o., VČP Net, s.r.o. a RWE GasNet, s.r.o.

Ceny v jednotlivých distribučních územích dosahují rozdílu až neskutečných 26 %. Důsledkem tohoto zdražování je slabý kurz koruny vůči americkému dolaru a Euru, a především zdražování plynu v celém světě. Pokud zdraží společnost, od které zemní plyn nakupujete, je logické, že zdražení se promítne do cen. Už začátkem minulého roku se rapidně zvýšila cena plynu, stejně tak v létě. Ke konci minulého roku a začátkem roku 2012 máme oproti minulému roku stejného měsíce dražší plyn až o 16-18 %. Není proto překvapení, že domácnosti prchají k levnějším dodavatelům. Je velice důležité klást důraz na vybírání nového dodavatele zemního plynu a nenechat se oklamat nepravdivými informacemi (nicméně je tohle ojedinělý případ, ale existují domácnosti, které se nechaly oklamat a nakonec měly dvakrát dražší plyn). Je vhodné věnovat pozornost dění ohledně této komodity a sledovat, jak se hýbe cena jednotlivých velkododavatelů jako například ČEZ nebo RWE.

Momentálně je v České republice zhruba 20 dodavatelů zemního plynu a celkově je vydáno přesně 144 licencí na obchod s plynem. Stále přibývají společnosti, které se chtějí umístit na horních příčkách žebříčku nejlepších dodavatelů plynu a snaží se konkurovat a nabízet výhodnější podmínky pro své zákazníky. Přirozeným krokem potom je zlevňování cen plynu a bonusy a výhody přidávané ke smlouvám pro nové zákazníky.

V článku jsme vysvětlili důvod, proč se zdražuje a jak se zdražuje. Nicméně, spousta lidí se stále ptá, jak je možné, že někteří alternativní dodavatelé nabízí levnější plyn než dominantní dodavatelé pro jakéhokoliv distribučního území. Společnosti obchodující s plynem jako se svým vedlejším byznysem nakupují přes burzu, podobně jako ČEZ, ale nemají prozatím tolik zákazníků, a proto mohou nakupovat plyn a vybírat si, kdy je levný a kdy ne. Zatímco dominantní velkododavatelé, kteří operují s obrovským počtem zákazníků, si nemohou vybírat, kdy je zemní plyn levný a musí nakupovat pravidelně bez ohledu na cenu. A právě takhle vznikají cenové rozdíly mezi jednotlivými dodavateli zemního plynu.

Pro porovnání aktuálních cen energií jsou stále oblíbenější kalkulačky cen elektřiny a cen plynu. Během minutky získáte porovnání cen plynu a cen elektřiny pro vaši domácnost a zjistíte okamžitou úsporu změnou dodavatele. Ať už se ceny budou vyvíjet jakkoliv, tak vy okamžitě šetříte bez ohledu na to, jak se chová dominantní poskytovatel energií.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru