Jak vybrat dům nebo byt a jak financovat?

Publikováno: 9.Květen 2012

Vybíráme dům

Řekněme si na rovinu, že vybírat rodinný dům, je daleko těžší než vybírat byt. Zvážit musíme daleko více faktorů. V případě domu je nutné zohlednit mnohem více detailů, jako zda kolem domu vede frekventovaná silnice nebo koleje. Nejenže můžou tyto prvky narušovat statiku domu, ale naruší i Vaše bydlení. Je nutno také důkladně prozkoumat pozemky, někteří prodejci jsou schopni totiž skrývat závazky na nemovitosti, břemena nebo nedořešená vlastnictví. Důkladně si ověřite sousedství domu a stav pozemků v okolí. Nahlížet do katastru můžete i přes internet. Podívejte se a seznamte se také se sousedy a vztahy v sousedství, které dokáží bydlení velmi znepříjemnit.

Cena rodinného domu bývá ovlivněna jeho stavem a pozicí vzhledem k centru města. Musíte se rozhodnout, zda koupíme dům zrekonstruovaný, nebo si provedete rekonstrukci dle sebe. Nezapomeňte se podívat na rozvody, na půdu a do sklepa. Neměli byste ani zapomínat na pojištění nového bydlení. Pojištění nemovitostí se týká především přírodních katastrof, rozbitých oken, ale dokáže Vás ochránit i před vandalismem. Před koupí se informujte u pojišťovny, zda vůbec dům na takové pozici pojistí. Někdy se Vám totiž může stát, že dům, o který máte zájem, stojí například v záplavové zóně a je v podstatě nepojistitelný.

Vybíráme byt

Některá pravidla pro výběr dobrého bytu jsou stejná, jako pro výběr domu. Daleko více bychom se měli podívat na to, jak to v bytovém domě vypadá, zda je na chodbách uklizeno a zda v tomto směru nebudou nějaké problémy. Můžete si koupit sebelepší byt, ovšem stačí jeden nebo dva nepříjemní sousedé a bydlení pro Vás bude peklem. Obvykle platí, že je lepší vybírat byt v domě, ve kterém bydlí více majitelů bytů než lidí v pronájmu.

Při výběru bytu bychom také měli zohlednit pozici bytu v domě. Pokud je byt krajní, to znamená, že má hodně stěn na vnější straně domu, je v zimě méně prohřátý než byt mezi dvěmi bytovými jednotkami. Velkou výhodou je garáž, kterou k bytu můžete dostat. Počítejte s tím, že byt nelze nijak více rozšiřovat, proto je vždy lepší zvážit, jestli nebudete v budoucnu potřebovat o něco větší byt, například jestli se Vaše rodina nerozroste. V některých případech není ani nutno byt kupovat, ale zařídit si raději nájem. V České republice je velmi rozšířené kupovat byty, zatímco v zahraničí se bydlení mnohem častěji řeší nájmy. Někteří odborníci říkají, že to souvisí s podstatou Čechů a jejich zálibě věci „vlastnit“. Zkuste se zamyslet, jestli nájem není pro Vás vlastně lepší řešení. S některými prodejci lze například dohodnout, že Vám byt první pronajmou a poté si ho budete moci koupit. Toto je výhodné, pokud si nejste zcela jisti s volbou bytu nebo s lokalitou.

Vybíráme financování a pojištění

Pojištění bytů je poměrně běžná věc. Často se lidé pojišťují proti vloupání, požárům a také proti vytopení. Obvykle jsou taková pojištění nabízená v balíčcích. Mnohem častější jsou pojištění pro rodinné domy. U obou pojištění platí, že lze celkem jednoduše snižovat jeho cenu. Například nákupem přepěťové ochrany, bezpečnostních dveří nebo kamerami (v případě rodinných domů) – to znamená prvky pasivní bezpečnosti, které snižují riziko škodní události.

Další otázkou je také financování nové nemovitosti. Nejčastějším způsobem financování bydlení v ČR jsou hypotéky. Za hypotéku můžete ručit jinou nemovitostí nebo můžete ručit přímo nemovitostí kterou si kupujeme. V tom případě budete nejspíš muset jít do banky zažádat o předhypoteční úvěr (někdy se tento produkt jmenuje trochu jinak, ale podstata je stejná). Peníze dostanete předem a až za ně zaplatíte za dům, banka na něj dostane zástavní právo. V některých případech můžete uvažovat i o klasických úvěrech na bydlení. Výhodné jsou také překlenovací úvěry, které získáte v případě stavebního spoření.

Při nákupu nemovitosti je nutno zvážit všechny výdaje a náklady na bydlení. Pokud to je nutné, můžete využít hypotéky 2v1, která umožňuje financovat nákup dalších věcí i mimo řešení bydlení. Teoreticky si můžete navíc k domu nebo bytu pořídit i nové auto nebo elektroniku, ovšem za výhodnějších podmínek, než při financování přes klasický úvěr. Takovouto hypotékou lze zaplatit i rekonstrukce a úpravy nové nemovitosti.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru