Jak ušetřit při rekonstrukci domácnosti?

Publikováno: 10.Duben 2012

Financování je základ. Jako úplně první věc musíme zvážit, jak naší rekonstrukci budeme financovat. Ti kdo mají své peníze na rekonstrukci ušetřeny, mohou tuto část klidně přeskočit. Nemáme-li však celou hotovost, je otázka financování velmi důležitá. Na výběr máme klasický spotřebitelský úvěr, hypotéku a případně i kreditní kartu, pokud potřebujeme menší částku.

Výhodné může být i to, pokud spojíme rekonstrukci s nákupem nového auta, nebo koupi jiné nemovitosti, můžeme využít hypotéku s neúčelovou částí. Kreditní karty jsou extrémně výhodné v bezúročném období, pokud je stihneme splatit a potřebujeme menší finanční prostředky, určitě zvažme tuto volbu. Pokud chceme delší dobu splatnosti, přemýšlejme však spíše o úvěru.

Mít dobrý plán je základ

Jednou měř, dvakrát řež. Mnoho lidí si před rekonstrukcí udělá kompletní plán. Zjistí si výdaje, napíšou seznam věcí co musejí nakoupit nebo udělat a také odhadnou časové nároky. To je správná volba. Pokud jdeme vybírat nábytek, je nepřípustné, abychom neznali rozměry místnosti, do které jej budeme dávat. Je dobré si naplánovat také ceny, které hodláme za nové vybavení zaplatit a v obchodě si horní cenovou hranici hlídat. To samé platí i v případě, pokud si najmeme firmu na provedení nezbytných prací. Zeptejme se na vše, co nás zajímá, abychom pak nebyli překvapeni, že něco nejde podle plánu.

Připlaťme si za úspory. Rekonstrukce bytu nebo domu je často spojena i s nákupem nových spotřebičů. Zde máme možnost ušetřit za nákup dokonalejších a úsporných spotřebičů. Sice si ze začátku připlatíme o pár tisíc navíc, ovšem spotřeba výrazně klesne a nám se tak investice vrátí a začneme šetřit. Platí to především o bílých elektrospotřebičích do kuchyně. Ledničku, myčku, mikrovlnu a další spotřebiče nakupujme ve třídě alespoň A nebo A+. Podobné je tomu u světel, u kterých ušetříme stovky korun ročně za to, že budeme používat kvalitní úsporné zářivky místo obyčejných žárovek.

Nábytek můžeme pořídit i na internetu

Proč jezdit pro nábytek do Polska? Polsko je vyhlášený kraj levného zboží a mimo jiné také nábytku. Dnes však nejdeme mnoho spolehlivých firem, které dovážejí levný a přitom kvalitní nábytek. Navíc můžeme na internetu lehce porovnávat ceny zboží a vybírat z daleko více nabídek než v klasickém obchodě. Pokud stojíme o dražší a luxusnější nábytek, na internetu rovněž najdeme obchody s tímto sortimentem. Zakoupit můžeme i stavební materiály a doplňky. Taktéž můžeme na internetu dobře vybrat z řemeslníků nebo specializovaných firem, pokud na některou činnost budeme potřebovat výpomoc.

Rekonstruovat můžeme i svépomocí. Pokud můžete a umíte to, je nejlepší provést některé úkony osobně, než aby byly prováděny firmou. Budete mít jistotu, že práce je kvalitně udělaná a ušetříte desetitisíce. Ovšem neplatí to jen při pracovních činnostech, ale i při výběru zařízení, nábytku a dalších doplňků. Nemusíte si kupovat vyladěné sety, ale uzpůsobit si nábytek pěkně podle sebe.

Ušetříme také na tom, že zjistíme, že není potřeba rekonstruovat úplně vše. Někdy stačí jen upravit současné zařízení nebo jej renovovat. Navíc vdechneme naší rekonstruované místnosti osobitý a individuální styl, který vyhovuje nám a nikoliv jaký si ho představují inženýři a architekti například někde v Holandsku.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru