Jak snížit účty za plyn a elektřinu?

Publikováno: 12.Duben 2012

Úsporné žárovky. Tyto žárovky jsou dnešním trendem a na ty klasické narazíme už v daleko menší míře, než tomu bylo v minulosti. Úsporné žárovky šetří energii především proto, že mají výrazně nižší ztrátový výkon, než ty klasické, tudíž svítí stejně, akorát levněji. Je lepší kupovat dražší úsporné žárovky, než ty levné. Nekvalitní úsporné žárovky se totiž dost často kazí a musíme je častěji vyměňovat, tyto žárovky také mají menší svítivost.

Úsporné kuchyňské spotřebiče. Ty jsou naprosto jasnou volbou každého, kdo chce šetřit. Dnes existuje spoustu různých kategorií spotřebičů. Nejlepší je nakupovat úsporné spotřebiče A+ nebo A++, jsou přitom jen o pár tisíc dražší, než například B nebo C a investice do nich se nám brzy vrátí. Nejvíce se vyplatí úsporná lednice, elektrický sporák nebo myčka. Nejlepší je však vybavit úsporně celou kuchyni. O spotřebiče je také dobré se starat a čistit je. Například vyčištěním zadní strany ledničky můžeme ušetřit až 30% z její spotřeby díky tomu, že správně funguje chlazení a správně se pracuje s výkonem zařízení.

Úsporné televize a monitory. Pokud vlastníte starou televizi, rozhodně nepatří Vaše domácnost mezi úsporné. Staré CRT televize jsou totiž hotovými požírači peněz a navíc unavují a ničí naše oči. Zdravější a úspornější varianta jsou LCD nebo LED televizory, které dnes lze sehnat velmi levně a ušetřit tak naše zdraví i energii. Stejně jako kuchyňské spotřebiče, mají i televize své energetické třídy. U menších televizorů nejsou mezi třídami takové rozdíly, ovšem u větších televizí, je rozhodně lepší připlatit alespoň za A+. Obdobně jsou na tom i monitory stolních počítačů. CRT monitory jsou nevzhledné, nezdravé a neúsporné. Levný LCD monitor dnes seženeme za cenu okolo jednoho až dvou tisíců korun a investice se vrací velmi rychle.

Notebook vs. stolní počítač. U počítačů ještě chvíli zůstaneme. Pokud na PC pracujeme a používáme jen nenáročné aplikace (práce s dokumenty, internet atp.), je lepší na práci využívat notebook. Notebooky (ať už jakkoliv výkonné) jsou vždy výrazně levnější z pohledu energetického provozu, než stolní počítače. Je to z jednoduchého důvodu, notebooky jsou konstruované tak, aby odebíraly co nejmenší množství energie a vydržel déle jen na provoz z baterie.

Úsporné návyky. Napadlo Vás někdy stáhnout teplotu v místnosti o jeden stupeň dolů? Víte, že tak ušetříte za rok za vytápění plynem nebo elektřinou okolo 5% energie? Rozdíl ani nepocítíte a navíc je to pro lidské tělo zdravější. Dalšími návyky je například zhasínání v místnostech, kde svítit nepotřebujeme. Myčka zase dokáže ušetřit až 70% vody v porovnání s ručním mytím nádobí, navíc je to pohodlné. Dále energii ušetříme rozvržením praní prádla tak, abychom vždy zaplnili celou pračku a ne jen její část.

Vyberme si toho nejlepšího dodavatele plynu a elektřiny. Samozřejmě, že na trhu neexistuje jednoznačně nejlevnější dodavatel, jelikož energie jsou zcela individuální záležitost. Můžeme však dodavatele energii srovnat a vybrat si tak toho nejlepšího právě pro nás. Najít nejlevnější ceny plynu a ceny elektřiny není díky internetu složité. Počítejme také s tím, že ušetříme, pokud si od jednoho dodavatele vezmeme jak elektřinu, tak plyn. Využít můžeme nejrůznějších srovnávačů a kalkulaček na internetu. Není také dobré, si brát elektřinu od podomních prodejců. Nabídky podomních prodejců působí zajímavě totiž jen na první pohled, jistotu nejvýhodnější nabídky budete mít jen v případě, že si nabídky na levný plyn a levou elektřinu sami porovnáte a zhodnotíte.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru