Jak si vybrat výhodný bankovní účet?

Publikováno: 27.Duben 2012

Rozhodování mezi účty může vypadat na první pohled snadně, ovšem opak je pravdou. Hlavní je promyslet si, co vlastně potřebujeme a poté si tyto parametry ideálně také napsat. Mezi základní priority bankovní klientů patří dostupnost pobočky. Ačkoliv většina bank nabízí dnes již kvalitní internetové a mobilní bankovnictví, osobní návštěva banky je občas potřebná. Například vyřizování hypotéky se bez osobní návštěvy banky neobejde. Jiné podobně složité produkty vyžadují také osobní návštěvu banky. Pokud budete mít sepsán přehledný seznam Vašich priorit, můžeme začít s výběrem banky pro osobní účet.

Kolik nás to bude stát? Banky o své klienty bojují především pomocí nízkých poplatků, ovšem chyták je v tom, že není osobní účet jako osobní účet. Zde se nám právě hodí seznam toho, co od účtu očekáváme. Najednou nám z původního počtu 20 možných bankovních účtu zůstane skupina například osmi možných kandidátů na bankovní účet. Důležité jsou samozřejmě mimo jiné bankovní poplatky, které znamenají většinu nákladů na účet.

Osobní účet je základ. S tím bychom měli počítat. Většina lidí si k osobnímu účtu ještě zřídí například spoření, ať už ve formě stavebního spoření nebo spořícího účtu. Podívejme se na kompletní nabídku banky, abychom pak nelitovali špatné volby. To samé platí i u toho, pokud máte v plánu hypotéku, která patří mezi asi nejsložitější bankovní produkty. Jako první se s žádostí o hypotéku obracíme obvykle na banku, kde máme osobní účet a tedy většinu financí. Pokud nabídka hypotečních úvěrů naší banky je solidní, vyřízení hypotéky u „naší“ baky je mnohem jednodušší než v případě banky, která s námi jako klientem nemá žádné zkušenosti a bude si nás ověřovat.

Mezi další výhody osobních účtů patří banka v mobilu, elektronické výpisy a všechny dostupné moderní bankovní technologie, které šetří Váš čas. Většina bank Vám poskytne výhodnější podmínky, pokud využíváte více jejích služeb. Platí to především pro úvěry, ale dočkáte se třeba i výhodnějšího stavebního spoření nebo spořícího účtu. Navíc budete mít všechny služby tzv. pod jednou střechou.

Studentské účty. Studenti mají volbu běžného účtu o něco zajímavější a možná jednodušší. Banky pro studenty připravují speciální studentské účty, které jsou mnohem výhodnější ve srovnání s běžnými osobními účty. Studentské účty jsou většinou zdarma, stejně tak většina poplatků. Problémem nejsou ani ty nejmodernější technologie, které jsou pro studenty důležité. Proč to tak je? Banky chtějí jednoduše získat nové zákazníky z řad perspektivních mladých lidí. Pokud je mladý člověk spokojený se svou bankou například v 16-ti letech, je velmi pravděpodobné, že dlouhou dobu u této své první banky vydrží a počet využívaných produktů se bude rozšiřovat.

Účty zdarma. Pokud nejste nároční klienti, máte přístup k internetu a jsme zvyklí na internetové bankovnictví, můžeme se rozhlédnout po některé z novějších bank. Tyto banky většinou nabízí účty zdarma a to nejen založení účtu zdarma, ale také jeho vedení. Dočkáme se sice toho, že nebudeme mít na výběr z mnoha dalších služeb, jak tomu bývá u velkých mezinárodních bank a většinou jde o účty bank, které nemají mnoho poboček v ČR, ale pro nenáročného klienta to nemusí být důležité. Nemusíme se bát, že by byli tyto banky horší, spíše naopak, snaží se o své klienty dobře pečovat a vybudovat si dobré jméno.

Jak si vybrat bankovní účet? Nejdůležitější je náš seznam požadavků a priorit, dle něj bychom měli srovnávat jednotlivé nabídky bank. Poté hrají roli další služby, které buďto získáme, nebo můžeme získat s běžným účtem a dříve jsme na tyto služby nepomysleli. Co je dobré, vždy promyslet, jestli potřebujeme a využijeme službu navíc, kterou nám banka nabídla. Banky podobně jako pojišťovny a jiné velké společnosti, mají často sklon nabízet zdarma nebo za malý poplatek služby, které běžný člověk nevyužije. Počítejme dopředu s tím, zda si budeme chtít v blízké době úvěr, pojištění nebo třeba kreditní kartu. Pokud využíváte internet je pro Vás rozhodující, zda banka nabízí internetové bankovnictví, elektronické výpisy a možnost platit kartou na internetu. Mnoho Čechů je věrno tradičním bankám, přestože nové banky jako Air Bank nebo ZUNO pro ně mohou být výhodnější. Ve výsledku mohou o výběru účtu rozhodnout i maličkosti, například pobočka v našem městě nebo mobilní bankovnictví. V neposlední řadě je vhodné se o výběru banky poradit s přáteli nebo rodinou, osobní reference a zkušenosti mají v některých případech cenu zlata.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru