Jak se přihlásit k odběru elektřiny nebo plynu?

Publikováno: 11.Březen 2013

Je přitom třeba rozlišit, zda je odběrné místo již připojeno do distribuční sítě, nebo nikoli. Druhý případ se týká především novostaveb (i když i u těch bývá z doby výstavby připojení k síti a přihlášení k odběru), případně nemovitostí, které jsou od sítě z nějakého důvodu dlouhodobě odpojené.

Připojení nového odběrného místa

Odběrným místem je takové místo, kde dochází ke spotřebě elektřiny nebo plynu. Aby bylo možné energii odebírat, musí být domácnost napojena na distribuční síť. Připojení nového odběrného místa je v kompetenci distribučních společností, které si na rozdíl od dodavatelů nemůžeme vybrat. Je to logické – dráty nebo plynovod jsou prostě jen jedny.

Distributoři elektřiny

  • E.ON Distribuce – jižní Čechy, jižní a střední Morava
  • PREdistribuce – Praha a blízké okolí
  • ČEZ Distribuce – zbytek ČR

Distributoři plynu

  • E.ON Distribuce – jižní Čechy, jižní a střední Morava
  • Pražská plynárenská Distribuce  – Praha a blízké okolí
  • RWE GasNet – zbytek ČR

Každá z distribučních společností má na svých stránkách příslušné formuláře – žádosti o připojení nového distribučního místa. Zpravidla jde o smlouvy, které najdete pod názvem „Žádost o uzavření smlouvy o sdružených službách dodávky elektřiny/plynu“, jejíž součástí může být i žádost o samotné dodávky silové energie – v takovém případě se váš distributor stane současně dodavatelem.

Slovníček: Dodavatel versus distributor

  • Distribuční společnost se stará o to, aby do vašeho domova tekla energie. Patří jí dráty elektrického vedení nebo potrubí.
  • Dodavatel je společnost, která vám prodává energii, tedy komoditu jako takovou. Když se podíváte na fakturu, můžete si všimnout, že platby jsou rozděleny – část je za distribuci, část za silovou energii.
  • Dodavatele je možné si již několik let svobodně vybrat a ovlivnit tak část svého účtu za energie. Distributora z logických důvodů změnit nelze (dráty jsou jen jedny).

Přihlášení k odběru elektřiny/plynu

Jestliže je již váš nový dům nebo byt připojen k odběru elektřiny nebo plynu, je třeba se pouze přihlásit k odběru, resp. nechat odběrné místo přepsat na sebe. „Pokud koupíte nemovitost, která je řádně připojená, ideální je přepsat odběr rovnou ze stávajícího odběratele na sebe, což je jednoduchý akt,“ sdělila Barbora Půlpánová, tisková mluvčí ČEZ.

Jiná situace ale může nastat, pokud se při prodeji ohledně převodu nedomluvíte – s ohledem na časovou prodlevu se vám může přihlášení k odběru prodražit. „Je-li prodleva mezi přihlášením nového a odhlášením bývalého odběratele kratší dvanácti měsíců, stačí se přihlásit na základě revize (razítko elektrikáře). Pokud je prodleva delší než rok, je třeba znovu zažádat o zřízení odběrného místa, zaplatit za rezervovaný příkon a spoléhat na to, že tam stále lze odběrné místo připojit,“ dodala Půlpánová.

Ověřit bychom si také měli, že předcházející majitel ukončil odběr energie u svého dodavatele. „Nový majitel by měl dostat stav elektroměru, ke kterému byla smlouva ukončena,“ upozornil Petr Holubec, tiskový mluvčí PRE.

Podobný je případ i u zcela nové nemovitosti, kterou dosud nikdo neužíval. „Tam je buď z doby výstavby již nějaký dodavatel, se kterým může nový majitel uzavřít smlouvu anebo si může najít jiného dodavatele,“ dodal Holubec.

Dodavatele si můžete svobodně vybrat

V případě, že řešíte připojení odběrného místa, resp. přihlášení k odběru elektřiny nebo plynu, nemusíte si zvolit za svého dodavatele stejnou společnost, která zajišťuje distribuci. Jinak řečeno, pokud jste na distribučním území ČEZ, není nutné si tuto společnost zvolit i jako obchodníka s elektřinou. Jako dodavatele si můžete vybrat kteroukoli alternativní společnost.

Smlouvu uzavíráte v drtivé většině jako sdruženou na prodej a distribuci, takže dle zákona je to teoreticky jedno, koho zvolíte. Bohužel někteří alternativci selhávají v těch případech, kdy je to složitější, protože na to nemají odbornou kapacitu,“ uvedla Půlpánová.

Tip: Srovnejte si ceny elektřiny na on-line kalkulačce!

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru