Jak řešit potíže se splácením hypotéky?

Publikováno: 13.Duben 2012

Zásadní je správný přístup a snaha řešit možné potíže se splácením s předstihem, to znamená ihned, když se objeví potíže s první splátkou. Na tyto situace je dobré se dopředu připravit. Ačkoliv se může zdát, že není až tak vysoká šance dostat se do problémů se splácením, je dobré mít připravené záložní řešení. Nejprve si povíme něco o prevenci těchto situací.

Máme dvě možnosti, jak zabezpečit proti neschopnosti splácet. Můžeme se nechat pojistit a budeme mít jistotu, že pokud nás vyhodí z práce, nepřijdeme o nemovitost. Některé pojistky kryjí také riziko spojené s úrazem a nemocí. Pojištění je odborníky obvykle velmi doporučováno. Pojistku nám většinou nabídne přímo banka, u které si hypotéku zřizujeme. Ještě před volbou hypotéky je vhodné zjistit, která banka a jaké pojistky nabízí a zahrnout tento faktor do svého výběru. Druhou možnosti je finanční rezerva. Například uvedeme modelovou situaci: Mladá rodina se rozhodla, že si koupí malý domek, na který potřebuje dva milióny korun. Při současných sazbách a délce úvěru, jim je nabídnuta měsíční splátka 13 tisíc korun. Otec rodiny se rozhodne, že si nechá na spořícím účtu 39 tisíc korun – pro případ, že by nemohli splácet. S využitím odkladu splátek např. o tři měsíce, tak získá rodina půl roku finanční rezervu, bez toho, aby musela splácet hypotéku. Už chápete, proč jsou dobré tyto finanční rezervy?

Teď se už podíváme, jak tuto situaci řešit, když už jsme se do ní dostali a nemáme rezervy, nebo je ještě nechceme využít. Výhodou je, že v dnešní době banky preferují lidský a osobní přístup a s naprostou většinou bank je možné poměrně dobře vyjednávat a hledat řešení. První variantou pro řešení potíží se splácením hypotéky je snížení splátek hypotéky na únosnou sumu. Stačí přijít do banky, uvést své důvody a zažádat o snížení splátek s tím, že se Vám prodlouží doba splatnosti a možná zaplatíte nějaké poplatky nebo úroky navíc. Prakticky zde není důvod, aby Vám banka nevyhověla, tedy pokud patříte mezi spolehlivé klienty. Některé banky přímo nabízejí tuto možnost, kdy nabízejí různé flexibilní hypotéky, u kterých lze velmi jednoduše splátky hypotéky snižovat a pozastavovat. Většinou jsou možnosti hypotéky uvedené ve výhodách a v bance Vám o nich rádi řeknou, patří totiž k významným faktorům, kterým se banky snaží bojovat v tvrdé konkurenci na českém bankovním trhu.

Druhou možností je odklad splátek hypotéky. To znamená, že po určitou dobu nebudete bance splácet nic. Počítejte však s poplatkem za odklad, který se pohybuje v tisícikorunách za jeden odklad. Co se týče délky odkladu, každá banka má jiné podmínky. Dobu si vždy volí přesně zákazník, ovšem v možných mezích, které stanovuje banka. Průměrná doba se pohybuje mezi jedním až čtyřmi měsíci. Za tuto dobu se dá rehabilitovat ze zranění, najít si zaměstnání, nebo získat dostatek času na rozmyšlení, co dál podniknout. Mezi snížením splátek hypotéky a odkladem je potřeba se také důkladně rozmyslet, každá varianta „poslední záchrany“ je určená pro jiné životní situace. Záleží především na příjmech ostatních členů rodiny a možnosti splácet. Ovšem pokud je to možné, měli bychom využít jen snížení splátek hypotéky a nesahat po odkladu, hned jak je to možné. Odklad splátek je spíše krajní řešení a některé banky nejsou příliš ochotné poskytovat odkad splátek opakovaně. Berme odklad splátek jako posledního žolíka v boji s nepříznivou finanční situací.

Největší jistotu při splácení hypoték nám samozřejmě poskytuje dobré pojištění. Pro každý případ je dobrým řešením mít nějaké peníze jako rezervu. Dopředu je dobré si ověřit možnosti snížení a odkladu splátek u banky. To jsou všechno jistoty a možnosti, které je dobré vědět, pokud využíváte nebo plánujete hypotéku. Hypotéka nemusí být a není žádná noční můra. Možností pro řešení nepříjemných situací je vždy dostatek, stačí být aktivní a vše si dobře rozmyslet.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru