Jak prodloužit životnost automobilu?

Publikováno: 23.Leden 2016

Když si kupujete nové auto, ale i v případě, že se vybavíte ojetým vozem, určitě toužíte po tom, aby vám vydrželo co nejdéle. Vše pochopitelně záleží na tom, jakou péči svému vozu věnujete. Pokud se jím budete pravidelně zabývat, odvděčí se vám dlouhými roky bezproblémového provozu. Co byste tedy rozhodně neměli podceňovat?

Snímek obrazovky 2015-05-06 v 9.23.29

Měňte pravidelně olej

Životnost motoru závisí na používaném oleji. Právě motorový olej je tou látkou, která umí snížit tření jednotlivých částí motoru. Proto vždy respektujte pokyny výrobce v tom, jaký olej používat. Navíc dbejte na pravidelnou výměnu oleje, která by měla proběhnout minimálně jednou do roka.

Myslete na prohlídky

Zaměřte se na pravidelný servis. Výrobce stanovuje určité intervaly, ve kterých je dobré přivézt auto do servisu a nechat mu udělat důkladnou prohlídku. Většinou se doporučuje dělat ji po určitém počtu najetých kilometrů. Někteří lidé, jež v zimě nejezdí, třeba prohlídku absolvují každoročně před první jarní jízdou. Vždy na dodržování termínů prohlídky dbejte a nechte během ní případně vyměnit opotřebované součástky.

Na vysoké otáčky zapomeňte

Další pravidla se týkají samotného provozu. Pamatujte, že se motor nejvíc opotřebovává při chodu za studena. Proto než ujedete první kilometry, nepouštějte motor nad více než 2500 otáček. Vychází to z fyzikálního principu. Chvilku trvá, než se motor zahřeje a olej dostane všude. Studený start mu dá hodně zabrat, způsobuje totiž velké rozdíly teplot v motoru. Tím dochází k vysokému tření a tím i opotřebení motoru. Proto chcete-li jezdit na velmi krátké vzdálenosti, vždy předem zahřejte motor. Ovšem i velmi vysoké otáčky při vysoké rychlosti jsou nebezpečné, protože opotřebovávají motor. Nejlepší jsou otáčky cca 3500 za minutu.

Pomalé ochlazování je lepší

Jestliže jezdíte opravdu svižně, nevypínejte motor hned po zastavení. Nechte ho ještě chvilku běžet na volnoběh, stačí cca 2 minuty. Bude-li totiž docházet k rychlému ochlazení oleje, motoru to neprospívá. Lepší je postupné ochlazení. Velmi důležité je to u turbodieselových motorů, tam při velmi rychlém zchlazení riskujete životnost turbodmychadla.

Parkujte jedině ve větrané garáži

Dávejte pozor i na dobré odvětrávání vozu. I když máte garáž a myslíte si, že díky tomu udržíte karoserii dlouho bez rezivění, nemusí to být vždy výhra. Mnohem lepší je, když je auto pod přístřeškem. Některé garáže mají špatná větrání. Pokud do nich zaparkujete mokré auto po dešti, uděláte mu tím doslova medvědí službu. Ve vlhkém nevětraném prostředí podpoříte korozi ještě více, než kdyby vůz stál venku. Proto když auto garážujete, pak jedině v prostoru s dokonale vyřešeným větráním.

Myjte vůz i ručně a nechte vystříkat dutiny

Nespoléhejte jenom na auto myčky. Myjte vůz i sami, hlavně v místech, kde hrozí koroze, například kolem nárazníků. I když jsou myčky skvělá věc, nikdy se zde při mytí nedostanete všude. Něco prostě musíte zvládnout alespoň občas ručně. Nepodceňujte ani další ošetření vozu. Nechte vystříkat dutiny karoserie olejem nebo voskem. Tímto krokem hodně oddálíte korozi.

Šetřete pneumatiky

Při provozu se chovejte k vozu opatrně. Snažte se nejezdit přes výmoly a silnice s nekvalitním povrchem. Automobily jsou stavěny pro jízdu na kvalitním asfaltu. Pro terénní jízdu jsou určeny terénní vozy. Když budete s osobním automobilem létat přes výmoly, riskujete poškození pneumatiky, ale také zavěšení kol.

Nevybíjejte zbytečně autobaterii

Dbejte i na autobaterii a rozumným zacházením se snažte zvýšit její životnost. Například nenechávejte dlouho zapnutá světla nebo puštěné rádio, máte-li zhasnutý motor. Autobaterie více trpí i pří jízdách na krátkou vzdálenost. Vybíjí se i sama, a to tím více, čím méně jezdíte. Proto se doporučuje auto občas provětrat na delší cestě. Elektrolyt v autobaterii se chemickou reakcí odpařuje, proto pokud nemáte bezúdržbovou gelovou baterii, nezapomínejte dolévat destilovanou vodu.

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru