Dopravní předpisy v zahraničí: Za špatný technický stav vozidla zaplatíte v Rakousku 132 tisíc korun!

Publikováno: 23.Srpen 2017

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí a pojedete přes Rakousko, nebo je vaším konečným cílem, buďte obzvláště opatrní. Rakouští policisté jsou obzvláště přísní, neznají slitování. Raději na nic nespoléhejte a překontrolujte si povinnou výbavu i stav své vozu. Jakýkoli problém by se vám mohl nepříjemně vymstít.

 

Za špatný stav vozidla zaplatíte i 132 tisíc

Rakušané kladou důraz na dodržování bezpečné vzdálenosti, reflexní vesty. Musíte umožnit průjezd záchranářům v koloně a také používat správně směrová světla. Když toto porušíte, zejména v případě, že se stane nehoda nebo dojde k ohrožení na životě, můžete platit i 60 tisíc Kč. Za špatný technický stav vozidla jsou ale pokuty i 5000 Euro (132 tisíc). Podobnou sumu po vás budou chtít i v případě, že nepřipoutáte dítě v sedačce nebo povezete náklad, který bude špatně upevněný. Nesmíte také používat kamery.

 

V kufru vám vesta nepomůže

Samozřejmostí je v Rakousku reflexní vesta, ovšem nikoli v kufru, ale přímo ve vozidle. Jakmile vystoupíte na silnici, musíte ji mít oblečenou – za totéž padají pokuty i v Německu. Fotky z radaru mohou v Rakousku posloužit i k pokutám za telefonování za jízdy bez hands free, nepřipoutání se, nepoužití ochranné přilby. Pokud překročíte povolenou rychlost, nově hrozí nejenom pokuta, ale i zákaz další jízdy. Policie vám může dát botičku, nebo odebrat klíčky od vozidla. Odtahy špatně parkujících vozidel a parkování na některých místech (Vídeň, Klagenfurt) zdražuje.

 

V Itálii prodraží i jízda na zimních gumách

Obzvlášť draho může vyjít návštěva Itálie. Platí zde zákaz kouření, pokud je v autě těhotná žena nebo dítě do 12 let. Ceny pohonných hmot jsou zde vysoké, můžete si ale vézt maximálně kanystr s 10 litry. Jinak vám hrozí pokuta či dokonce odnětí svobody. Cestujete-li zde s jízdními koly na držáku na tažném zařízení, musí být označena šrafovanou deskou. Nemáte-li ji, opět vás čeká pokuta. Problém může být i letní jízda na zimních gumách – pneumatiky tam musí splňovat daný rychlostní index. Pokud to tak není, můžete zaplatit i přes 45 tisíc Kč a případně i zabaví technický průkaz. Musíte mít reflexní vestu.

 

Nezapomeňte na trojúhelníky a brýle

V Chorvatsku nesmí děti do 12 let sedět na předních sedadlech- podobná pravidla ostatně platí v mnoha evropských zemích. Dále zde musí mát vozidla s přívěsem dva trojúhelníky. V Maďarsku se také neobejdete bez reflexní vesty, a pokud máte dodatečně montovaná světla pro denní svícení, musí vám svítit současně i zadní obrysová světla. Pokud jde Španělsko, zdejší specialitou je, že na předním skle nesmí být nic – jedině navigace. Kdo nosí brýle nebo kontaktní čočky a řídí, musí mít v zásobě ještě jedny.

 

 

 

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru