Dopravní předpisy v zahraničí: Jízda bez dálniční známky vyjde ve Slovinsku i na 21 tisíc korun!

Publikováno: 12.Srpen 2017

Míříte-li autem na dovolenou do zahraničí, věnujte alespoň chvíli studiu dopravních předpisů platných v destinacích a zemích, do kterých se vydáváte a kterými budete projíždět. Vyhnete se tak zbytečnému dohadování s místními policisty. Je lepší být připravený, pak nebudete muset utrácet těžce naspořené peníze za zbytečné pokuty.

 

V hledáčku je alkohol

Na co byste si měli v cizích zemích především dát pozor? Policisté obvykle sledují hlavně dodržování rychlostních limitů. Dále jsou samozřejmě naprosto nekompromisní k jízdě pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Pokutovat vás mohou i za nedodržení bezpečné vzdálenosti, špatný technický stav vozidla nebo také špatné parkování. Sáhněte si do svědomí. Pokud některé z uvedených pravidel občas nebo dokonce pravidelně porušujete, zkuste se tentokrát držet na uzdě. Mohlo by vás to přijít draho a dokonce v eurech.

 

Na Slovensku pozor na dálniční známky

Na co se ve kterých zemích můžete těšit? Slovensko v posledních letech zvyšuje pokuty za příliš rychlou jízdu, dále jízdu pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek. Také už nemají klasickou dálniční znánku, ale elektronickou. Dá se koupit online na webu eznamka.sk, nebo také na obchodních místech (na hranicích, čerpacích stanicích). Bez známky budete pokutováni. Zvyšuje se také vymahatelnost pokut za jízdu bez dálniční známky. Nikdy byste také neměli zapomínat na reflexní vesty.

 

Neuplácejte slovinské policisty

Pokuty za to, že nemáte dálniční známku ostatně hrozí i jinde –v Rakousku, Švýcarsko, Slovinsku, kde je to velmi drahé – můžete přijít v přepočtu i o 800 eur, 21 tisíc korun. Vyhněte se také pokusům o výši pokuty smlouvat. Třeba slovinští policisté to považují za korupci. Když už to musí být, snažte se zaplatit pokutu hotově na místě – obvykle bývá sazba nižší, než když platíte až následně. Slovinci také kontrolují reflexní vesty.

 

Nízkoemisní zóny v Německu a Francii

Mnohá velká evropská města mají nízkoemisní zóny, kam nesmí auta, která mají emisní třídu Euro 2 nebo nižší. V Německu je to už dlouhá tradice – měli byste mít na čelním skle plaketu vypovídající o emisní třídě, do které váš vůz spadá. Koupíte ji i u nás. Nízkoemisní zóny jsou například i v Paříži – tam nyní musí mít emisní plakety i zahraniční motoristé. Francie pokutuje užívání sluchátek během jízdy. V povinné výbavě byste měli mít i alkohol tester a reflexní vestu. Pokuta hrozí za ztmavení boční skla. Na předních sedadlech pak nesmějí cestovat dětí mladší 10 let. Pokud dítě do 12 let jede na kole, musí mít helmu. Motorkáři zde musí mít speciální rukavice na motocykl a povinnou přilbu s reflexními prvky. Ještě přísnější je Belgie, kde musí mít motorkáři ochranný oděv: Bundu a kalhoty s dlouhými rukávy a nohavicemi, boty chránící kotníky a rukavice.

 

 

Diskuze k článku

Spojte se s námi

Zákaznická podpora info@topsrovnani.cz

Novinky na Váš e-mail

Odesláním registrace k newsletteru souhlasím se zpracováním osobních údajů pro účely zasílání newsletteru